Wiadomości z Zabrza

Fotel podologiczny - jaki powinien być i gdzie się w niego zaopatrzyć?

  • Dodano: 2021-05-04 15:45, aktualizacja: 2021-08-05 11:53

Gabinety podologiczne są swoistą nowością na polskim rynku. Nie może więc dziwić fakt, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się sprzęt wyposażający je. To on w końcu umożliwia specjalistom w dziedzinie podologii skuteczne działanie, a ich klientom - komfortowe warunki przeprowadzanych z ich udziałem zabiegów. Jednym z tych podstawowych elementów każdego gabinetu tego typu jest fotel podologiczny. Jaki on tak właściwie powinien być i gdzie można się w niego zaopatrzyć? O tych dwóch rzeczach powiemy w dzisiejszym wpisie.

 

Fotel podologiczny - czym jest i jaki powinno się kupić?

Fotel podologiczny http://kerpro.pl/fotele-podologiczne.html stanowi absolutną podstawę każdego gabinetu zajmującego się podologią. To od niego tak właściwie rozpoczyna się kompletowanie sprzętu składającego się na takowy. To na nim bowiem pacjent spędza zdecydowaną większość czasu podczas zabiegów. Dlatego też tak ważne jest umiejętne dobranie go. Takie, które zapewni podologowi i jego klientowi należyty komfort interakcji. Jaki zatem fotel kupić, by spełniał on swoje założenia? Poniżej przedstawiamy absolutnie podstawowe rzeczy związane z tym, na co należy zwracać uwagę wybierając go.

  • Wygląd - fotele podologiczne zazwyczaj wyglądają podobnie, bo i muszą spełniać swoje główne założenia, a zatem dawać specjaliście dostęp do stóp jego pacjenta. W kwestii estetyki warto postawić na fotel, który kolorystycznie będzie pasował do całego wystroju pomieszczenia, w którym finalnie się on pojawi. Warto przy tym pamiętać, że jest większy, niż może się wydawać na zdjęciach. Musi zatem znaleźć się w miejscu, w którym będzie go można w pełni rozłożyć.
  • Wygoda - fotel musi być wykonany z materiału, który będzie przyjazny skórze pacjenta, a który jednocześnie będzie odpowiednio wygodny w użytkowaniu. Ma to olbrzymie znaczenie, gdyż zabiegi podologiczne potrafią trwać nawet kilka godzin. Ważne jest, aby pacjent w międzyczasie nie odczuwał żadnego dyskomfortu. Duży wpływ na wygodę ma zagłówek i podłokietniki. Choć nie mają one większego znaczenia jeżeli chodzi o same zabiegi, liczą się w kontekście ogólnej wygody użytkowania.
  • Łatwość w czyszczeniu - naturalnym jest, że fotel podologiczny https://pspi.org.pl/podologia-zdrowe-stopy/ trzeba dokładnie zdezynfekować po każdym obsłużonym pacjencie. To podstawowa kwestia związana z higieną. Ważne jest, aby materiał, z którego został wykonany umożliwiał pozbycie się wszelkich zarazków. Nie powinno się tutaj stawiać na materiał, w który brud, zarazki czy zanieczyszczenia wsiąkają. Mogłoby to szybko doprowadzić do bardzo niepożądanego stanu.
  • Wytrzymałość - fotel podologiczny musi też być odporny na uszkodzenia mechaniczne. Te mogą powstać nie tylko przy udziale pacjentów, ale i chociażby przy tak częstym czyszczeniu.
  • Budowa - sam fotel podologiczny powinien posiadać dzielone podnóżki - koniecznie takie, które można dowolnie ustawiać. Ma to spore znaczenie przy wielu wykonywanych zabiegach. Przede wszystkim zwiększa komfort ich przeprowadzania.
  • Funkcjonalność - dobrze byłoby, aby fotel dawał możliwość ustawiania go poprzez wbudowany silnik elektryczny. Minimum to regulacja wysokości i nachylenia siedziska.

Jak widać po powyższym, rzeczy, na które należy zwrócić uwagę jest całkiem sporo. Choć wydaje się, że nie da się zapamiętać każdej z nich, tak naprawdę na rynku istnieje niewiele produktów tego typu. Dlatego też obszar do porównywania jest niewielki. Zawsze należy wybierać produkty z atestem oraz odpowiednią gwarancją.

 

Gdzie zaopatrzyć się w tego typu fotel?

Jeżeli chodzi o miejsca, w obrębie których można zaopatrywać się w tego typu fotele, nie ma ich na rynku dużo. Najlepiej jest tutaj decydować się na tak zwaną "pierwszą rękę", a zatem kupować produkty nowe, ze znanych i renomowanych sklepów. Doskonałym przykładem takowego jest KerpPro - sklep, który istnieje na rynku bardzo długo, a który zaopatruje gabinety podologiczne nie tylko w niezbędny sprzęt, ale i preparaty oraz inne produkty niezbędne do przeprowadzania zabiegów.

Szukając sklepu dla siebie warto przejrzeć Internet i znaleźć wszystkie te, które istnieją. Pozwoli to zrobić rozeznanie na rynku i nie tylko dowiedzieć się więcej na temat cen, ale też - a może przede wszystkim - poznać ceny konkurencji. Przy tak drogim sprzęcie jest to niesamowicie istotne. Nie należy więc podejmować decyzji pochopnie, zamiast tego rozważając każdy najmniejszy ruch i wybierając wyłącznie te miejsca, które cieszą się odpowiednio dużym powodzeniem na naszym rynku.

 

Podsumowanie

Fotel podologiczny jest czymś bardzo specjalistycznym, niemniej jednak niezbędnym do funkcjonowania każdego szanującego się gabinetu podologicznego (ale i specjalizującego się właśnie w podologii salonu kosmetycznego). Właśnie dlatego należy przyłożyć się do tego, by wybrać ten jak najlepszy. Taki, który zapewni klientowi wygodę, a podologowi możliwość swobodnej jego obsługi - niezależnie od wzrostu pacjenta i wszelkich innych aspektów charakterystycznych dla niego. Warto przy tym pamiętać, że jest to sprzęt na długie lata. Cena przy jego wyborze nie powinna zatem grać pierwszych skrzypiec.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Michał

    Ciekawy artykuł, ale nie porusza najważniejszej kwestii, czyli ergonomii pracy. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że fotel podologiczny jest w głównej mierze dla specjalisty ds. podologii, a nie dla pacjenta. Dlaczego? Pacjent spędza na fotelu godzinę może trochę więcej, podolog pracuję przy fotelu 8 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Więc wybierając fotel, przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy dalej on możliwość pracy zgodnie z zasadami ergonomii pracy. Podolog połowę czasu pracy powinien wykonywać w pozycji siedzącej, a połowę w pozycji stojącej. Dzięki temu jego kręgosłup ma dodatkowy "trening". Jeżeli fotel podologiczny nie potrafi podnieś stopy pacjenta na odpowiednią wysokość podolog nie jest w stanie pracować na stojąco, lub pracuje w pozycji zgarbionej. Kolejna kwestia - kształt podnóżków. Płaskie podnużki ograniczają możliwości ustawienia stopy pacjenta podczas zabiegu zwłaszcza obcinania paznokci. Tą część zabiegu zaleca się wykonywać z pozycji tylnio-bocznej lub bocznej. Praworęczny podolog może mieć utrudniony dostęp do paznokci lewej stopy, jeśli kształt poduszek jest niewłaściwy oraz ruchomość podnóżków jest ograniczona. Kształt optymalny ze względu na ergonomię to wałki lub półwałki. Dobrze jest również jeśli jest możliwość szybkiego demontażu poduszki pod łydki. Dzięki temu podolog ma nieograniczone możliwości układania stopy podczas zabiegu. Zasady ergonomii pracy podologa są ważnym zagadnieniem, o którym rzadko mówi się podczas szkoleń podologicznych. Warto więc wybrać fotel od firmy, która od wielu lat projektuje sprzęt podologiczny zgodnie z zasadami ergonomii pracy np. firmę RUCK. Jeśli jednak ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o ergonomii pracy to Szkoła Podologii w Żorach ma takie szkolenie w swojej ofercie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.