Wiadomości z Zabrza

​​​​​​​FCC Polska w Zabrzu: Wkrótce uruchomienie pierwszej części hermetyzacji!

  • Dodano: 2020-06-10 08:45, aktualizacja: 2020-06-10 09:02

Nowa hala operacyjna, tunele kompostownicze oraz wentylatorownia wraz z systemem oczyszczania powietrza – najważniejsza, nowa część inwestycji hermetyzacji zakładu MPGK w Zabrzu otrzymała właśnie pozwolenie zintegrowane na jej użytkowanie.

Na początku tego roku FCC Polska otrzymało długo wyczekiwany dokument – postanowienie Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Postanowienie to stwierdzało pełną zgodność instalacji biologicznego przetwarzania odpadów z przepisami, w tym z przepisami ochrony środowiska. Był to ostatni brakujący element potrzebny Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego do wydania tzw. pozwolenia zintegrowanego, które umożliwia rozpoczęcie eksploatacji zakończonej w roku 2019, pierwszej części inwestycji. Pozwolenie to zostało właśnie wydane.

Przesunięcie terminu rozruchu nowej instalacji wynikało z ogólnokrajowych, niezależnych od nas zawirowań prawnych w zakresie gospodarki odpadami. Nasza inwestycja zbiegła się w czasie ze skomplikowanymi regulacjami, do których i my musieliśmy się dostosować – mówi Krzysztof Tomczyński, Dyrektor ds. Inwestycji i Technologii z FCC Polska. – Formalna droga dobiegła jednak końca i aktualnie przygotowujemy się do uruchomienia gotowej części instalacji biologicznego przetwarzania odpadów. To z kolei umożliwi nam rozpoczęcie pracy nad modernizacją starej części i finalnie połączenie ich w jeden, hermetyczny proces biologicznego przetwarzania odpadów – dodaje.

W skład nowej części instalacji, która jest w całości gotowa do użytkowania, wchodzi nowa hala operacyjna, tunele kompostownicze oraz wentylatorownia wraz z systemem oczyszczania powietrza. Z kolei druga część inwestycji, która obejmuje modernizację dotychczasowej instalacji, a dokładnie wymianę otwieranych dachów tuneli BIODEGMA na stałe żelbetowe, następnie połączenie obu części instalacji w jedną całość, jest już w fazie zaawansowanych przygotowań – m.in. ustawiono już dźwig ułatwiający wykonanie prac montażowych i demontażowych. Prace nad drugą częścią mają zakończyć się jesienią. Na koniec, w celu uruchomienia całości inwestycji, konieczne będzie ponowne przejście przez odbiory oraz procedurę uzyskiwania tzw. pozwolenia zintegrowanego.

Hermetyzaja zakładu to jeden z kilku elementów programu, którego celem jest m.in. podniesienie komfortu życia mieszkańców poprzez wyeliminowanie ewentualnych uciążliwości zapachowych oraz jedna z kilku inwestycji FCC Polska w Zabrzu mająca dostosować zakład do najwyższych standardów w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa.

Wartość całej inwestycji wyniesie ponad 15 mln zł i w całości finansowana jest ze środków Grupy FCC Environment CEE.

Komentarze (4)    dodaj »

  • Makoszowy

    No niestety odbiór śmieci szwankuje plastiki nie odebrane gabaryty to samo chociaż byli nie dojechali do mnie.Tylko ceny podnoście brawo

  • Jerzy

    śmieci drożeją a miasto mieszkańcom nie pomaga , a każe wyższymi cenami za wywóz , pojemniki w większości już zużyte nie dostosowane , drogi poniszczone przez śmieciarki , po de[...]h nawet śmieci nie da się umieścić do pojemników , NAjgorszym przedsiębiorca JOF , który powinien mieć na uwadze swoich lokatorów nie potrafi nawet pomalować klatek schodowych , obsługa techniczna nie potrafi nawet pomiarów wykonać , a do hrabiego dyrektora o audiencje prosić to mało powiedziane , mur siedzacych urzędasów nie potrafi , Nie można powiedzieć o rozbudowanej księgowości ci dowalają równo . Zaniedbane budynki Jednostki obsługi Finansowej straszą lokatorów w naszym mieście zaniedbaniami , cieknącymi rynnami , dziurami w tynkach jak by od II wojny światowej nic nie robiono. Skandal i zaniedbania lenistwo i brak kompetencji i co robią radni im tyłka chyba tez się też nie chce ruszyć w teren a powinni

  • Mieszkaniec

    Ba - nie ma czasu nawet na ich odbiór od mieszkańców.U mnie już pominięty trzeci wywóz - a śmieci walają się już po całej okolicy.Segregację w tym przypadku już dawno sz..g trafił - wymieszały się przez turystów.Proponuję jeszcze bardziej podnieść ceny z wywóz i w ogóle nie zajmować się tematem - będziemy sami je palić na śmietnikach ( ew. chętnie sam wywiozę pod UM).

  • zabrzanka

    "celem jest m.in. podniesienie komfortu życia mieszkańców..." - a to dobre. Szkoda tylko, że śmieci które segregujemy firma FCC nie ma czasu zabrać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również