W tym roku odbędzie się jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenia odbędą się pod hasłem "Połączeni dziedzictwem". Sprawdź, co będzie się działo w Zabrzu!
30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa
Jak przekazują organizatorzy, Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.
Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 – program wydarzeń w Zabrzu
10 września, godz. 11:00 - Wzdłuż rzeki Bytomki – tu gdzie powstało miasto
Poznaj, gdzie narodziło się Zabrze, odkryj sacrum i industrialne profanum dawnej stolicy polskiego górnictwa węglowego.Już 10 września odbędzie się edukacyjny spacer połączony z wycieczką z przewodnikiem na trasie wzdłuż rzeki Bytomki, o której pisał w XV w. kronikarz Joannes Dlugossius-Longinus na brzegach, której w średniowieczu powstała wieś Sadbre następnie wielkie przemysłowe miasto Zabrze. Spacer ma na celu zapoznanie uczestników z początkami powstania Zabrza oraz poznaniu na trasie przebiegu rzeki znajdujących się w jej pobliżu interesujących zabytków: m.in. XVIII w. rzeźba św. Jana Nepomucena, XVII w. kapliczka szwedzka czy odkrycie mało znanej murowanej latarni zmarłych. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą osiedle Donnersmarcka, dawny pak zamkowy, najstarszy XIX w. hutniczy zabytek w postaci wielkiego muru czy tzw. białą łaźnie dawnej kopalni „Concordia”. Całość zakończona zostanie wspólnym piknikiem na szczycie stuletniej zrewitalizowanej hałdy podziwiając zieloną dolinę rzeki Bytomki. Przewodnikiem na trasie spaceru w roku setnych urodzin miasta będzie historyk, muzealnik, Dariusz Walerjański. W spacerze mogą uczestniczyć osoby po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji.Miejsce spotkania: kapliczka ul. Staromiejska 70.
17 września, godz. 10:00, Spacer po Zabrzu - obiekty użyteczności publicznej wybudowane w latach 20. XX wieku
- Z okazji 100-lecia uzyskania praw miejskich przez Zabrze Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na spacer po centrum naszego miasta. Uczestnicy odwiedzą miejsca, w których w latach 20. XX wieku powstały obiekty użyteczności publicznej. Niektóre z nich, jak Łaźnia Miejska przy pl. Krakowskim czy budynek Urzędu Miasta przy ul. Powstańców Śląskich służą nam do dziś. W czasie spaceru będie okazja, aby obejrzeć 11 miejsc, przy których znajduje się 15 różnych obiektów. Zakończenie przy Szkole Podstawowej nr 15 ul. Czołgistów 1.
- Muzeum prowadzi zapisy na spacer, więcej informacji: p.hnatyszyn@muzeumzabrze.pl
- Zbiórka: pl. Traugutta (przy kościele św. Kamila).
17 września, godz. 14:00 - Spotkanie z kolekcjonerem
- Przed nami wyjątkowe spotkanie z kolekcjonerem! Muzeum Miejskie w Zabrzu serdecznie zaprasza na spotkanie z kolekcjonerem Grzegorzem Pawłowskim, właścicielem wielu cennych pamiątek związanych z 14-krotnym mistrzem Polski – Górnikiem Zabrze. Pan Grzegorz w swojej kolekcji posiada m.in.: bilety, programy meczowe, szaliki, afisze, proporczyki, a także zdjęcia z autografami piłkarzy zabrzańskiego klubu. Będzie to znakomita okazja, aby dowiedzieć się jak powstała ta wyjątkowa kolekcja, która cały czas się powiększa.
- Miejsce: Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śląskich 3.
17 września, godz. 16:00, Else Bansen i Dorotea von Velsen".
- Galeria Café Silesia zaprasza na prelekcję z pokazem multimedialnym poświęconą dwóm utalentowanym paniom urodzonym w Zabrzu. Nasze bohaterki to Else Bansen (malarka) oraz Dorothee von Velsen (niemiecka pisarka oraz działaczka na rzecz praw kobiet). Obie panie urodziły się w 1883 roku w Zabrzu jako córki ojców sprawujących wysokie funkcje w miejscowych kopalniach. Mimo, że w dzieciństwie opuściły Zabrze, w ich twórczości pojawiały się wątki związane z „krainą lat dzieciństwa”. W trakcie spotkania można będzie zobaczyć w oryginale oraz formie reprodukcji prace malarskie oraz projekty dekoracji na porcelanie autorstwa Else Bansen.
- Miejsce: Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6
18 września, godz. 12:00 - Stary Cmentarz - dziedzictwo kulturowe Zabrza
- Stary Cmentarz w Zabrzu zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem, wystawę archiwalnych zdjęć, map i dokumentów oraz do udziału w konkursie z nagrodami
- ZWIEDZANIE: Od 1899 roku, gdy Stary Cmentarz został założony, wpisuje się on w kulturowe dziedzictwo miasta. Cmentarz to 122 lata wspólnej historii dwóch narodów, wspólne życie Polaków, Niemców i Ślązaków w ich rodzinnych mieście. To miejsce szczególne jest świadkiem wpływu wielkiej historii na codzienne życie kolejnych pokoleń zabrzan, związanych z nim od narodzin, poprzez pracę, aż do śmierci. Będąc „kapsułą czasu”, jako jedyny cmentarz katolicki w Zabrzu, pozostał w niezmienionym stanie od 50 lat.
- Oprowadzenie w trzech turach o godz. 12.00, 14.00 i 16.00 – czas zwiedzania ok. 1,5 – 2 godziny.
- WYSTAWA: Organizatorzy zapraszają także na wystawę plenerową archiwalnych zdjęć parafian, dokumentów i starych map cmentarza.
- KONKURS: każdy, kto dostarczy archiwalne zdjęcie cmentarza, bierze udział w konkursie. Specjalna nagroda, w wysokości 500 zł, jest ufundowana dla osoby, która przyniesie najlepiej zachowane zdjęcie nieistniejącej już bramy od ul. Staromiejskiej.
- Miejsce: ul. Wolności 196.
Zamierzacie uczestniczyć w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa?