Wiadomości z Zabrza

E-wizyty cieszą się zainteresowaniem klientów ZUS. Mija rok od uruchomienia

  • Dodano: 2021-11-10 08:00, aktualizacja: 2021-11-10 08:16

Minął rok od wprowadzenia e-wizyt w ZUS. Rozwiązanie przyjęło się wśród klientów. Z rozmów online skorzystało ponad 116 tysięcy osób, a w województwie śląskim blisko 16 tysięcy. Wbrew pozorom to nie sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej czy ubezpieczeniami są załatwiane poprzez e-wizytę, ale najwięcej pytań dotyczyło emerytur i rent krajowych. E-wizyta jest też dostępna dla osób niesłyszących i niedowidzących.

e-wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Rozmowy z pracownikami ZUS, bez wychodzenia z domu, z własnej kanapy za pomocą połączenia online Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził w październiku 2020 r. Od tamtego czasu z tej formy kontaktu z ZUS skorzystało ponad 116 tys. klientów, a popularność e-wizyt stale rośnie. Codziennie rozmowę online z ZUS rezerwuje średnio kilkaset osób w całym kraju. E-wizyty to usługa o najwyższej jakości i wysokim standardzie w działalności Zakładu.

- Najwięcej osób korzysta z e-wizyty w Gdańsku. Takich rozmów online, w tym oddziale, zrealizowano 6,6 tys. W naszym województwie najwięcej e-wizyt odbyło się w Oddziale ZUS w Rybniku, następnie w Oddziałach ZUS w Zabrzu i w Chorzowie – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

W Śląskim blisko 16 tysięcy rozmów online

System e-wizyt oferuje możliwość umówienia się na spotkanie w kilku obszarach tematycznych. Można porozmawiać z ekspertami o sprawach związanych m.in. z emeryturami i rentami, prowadzeniem firmy, wypłatą zasiłków, a także uzyskać informacje o zasadach korzystania z tzw. tarczy antykryzysowej. Na takim spotkaniu istnieje również możliwość potwierdzenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Obszar merytoryczny, jaki najczęściej jest wybierany przez klientów ZUS to emerytury i  rentami krajowymi, firm oraz pracowników, a także zasiłków.

W województwie śląskim przeprowadzono blisko 16 tysięcy e-wizyt, najwięcej w Rybniku, bo prawie 3 tys. 

Prosta rezerwacja 

E-wizytę można zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej www.zus.pl/e-wizyta. Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. W przypadku świadczeń międzynarodowych należy wybrać temat wideorozmowy  „Emerytury i renty międzynarodowe”.

W lutym 2021 roku ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. E-wizytę mogą również zarezerwować osoby niewidzące i niedowidzące – na stronie e-wizyt zastosowano kolory i kontrast zgodne ze standardami dostępności WCAG 2.0. 

E-wizyty odbywają się od poniedziałku do piątku między godz. 9 a 14. Szczegółowe informacje na temat e-wizyt znajdują się na stronie www.zus.pl.

Za wdrożenie e-wizyt ZUS otrzymał wyróżnienie European Quality Certificate 2020.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również