Wiadomości z Zabrza

Dzisiaj w Zabrzu mieście odbywa się 27. Międzynarodowy Festiwal Rysowania

  • Dodano: 2024-05-24 13:30

Dzisiaj, 24 maja, w naszym mieście odbywa się 27. Międzynarodowy Festiwal Rysowania. Organizatorami Festiwalu są: Liceum Plastyczne przy Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu, Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Zabrza oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

27. Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu

Międzynarodowy Festiwal Rysowania to otwarty konkurs rysowania z natury, w którym uczestniczą osoby od dwóch do stu lat. W każdej edycji festiwalu udział brało około tysiąca osób, a były i takie edycje, w których liczba uczestników wynosiła tysiąc dwieście. Festiwal odbywa się w największej hali sportowej Zabrza – w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy J. Matejki 6. 

Zadaniem uczestników podzielonych na osiem kategorii wiekowych jest wykonanie rysunku postaci ludzkiej z natury  w dowolnej technice rysunkowej, na wybranym przez uczestnika podobraziu  i formacie. Rysującym pozują ucharakteryzowani tematycznie modele z zaprzyjaźnionych zabrzańskich szkół. Pracy twórczej uczestników festiwalu towarzyszy grana na żywo muzyka.

Każda edycja festiwalu ma swój temat np. „Teatr”, „Europa – nasz wspólny dom”, „Śląsk węglem rysowany”, „95 lat Zabrza”, „100 odcieni Zabrza”. W bieżącym roku tematem przewodnim 27. Międzynarodowego Festiwalu Rysowania jest FILMOWE ZABRZE. Śląska kinematografia obfituje w zapadające w pamięć kadry prezentujące nietuzinkowych bohaterów, których życiorysy kreślą scenariusze filmów. Zabrze jest jednym z miast, które dostarczyło inspiracji architektonicznych, biograficznych oraz fantastycznych do takich filmów jak „Piłkarski poker”, „Sól ziemi czarnej”, „Skazany na bluesa”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Brigitte Bardotte Cudowna”, „Co słonko widziało” czy „Bogowie”. Na ekranie szklanych odbiorników można zobaczyć miejsca doskonale znane mieszkańcom jak stadion Górnika Zabrze przy ul. Roosevelta, Dom Muzyki i Tańca, CK Wiatrak czy Areszt Śledczy. Ta bliskość miejsc oraz obecność i znajomość biografii bohaterów filmowych takich jak Zbigniew Religa, Jan Banaś czy Ryszard Riedel sprawia, że pamięć o mieście, ludziach, którzy je tworzyli i tworzą, jest wciąż żywa i inspirująca. Dlatego też organizatorzy postanowili na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Rysowania w Zabrzu zaprosić 10 muzę i wraz z nią na żywo tworzyć rysunkowe kadry filmowe, w których pojawią się bohaterowie zabrzańskich ekranizacji.

Prace festiwalowe są oceniane przez jurorów – rektora  i nauczycieli akademickich katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Jury przyznaje nagrodę główną – Grand Prix oraz pierwsze, drugie, trzecie nagrody w każdej kategorii wiekowej, a także wyróżnienia. 

Jesienią odbędzie się  wernisaż wystawy prac powstałych na festiwalu, podczas którego następuje wręczenie nagród. Prezentowana wystawa świadczy o wysokim poziomie i różnorodności rysunków.  

Każdy Międzynarodowy Festiwal Rysowania to prawdziwe „Święto Rysunku”, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych na Śląsku, a nasze miasto staje się na ten jeden dzień światową stolicą rysunku.

Kategorie wiekowe uczestników festiwalu:

  • 1. kategoria – bez ograniczeń – szkoły specjalne,
  • 2. kategoria – od 3 do 6 lat – przedszkola,
  • 3. kategoria – szkoły podstawowe kl. I-IV,
  • 4. kategoria –  szkoły podstawowe kl. V-VIII,
  • 5. kategoria –  szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne,
  • 6. kategoria – szkoły plastyczne,
  • 7. kategoria – od 20 do 25 lat – szkoły wyższe,
  • 8. kategoria – od 26 do 100 lat

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również