Wiadomości z Zabrza

Dziś w Zakładzie Karnym w Zabrzu odbył się turniej szachowy dla skazanych

  • Dodano: 2020-09-25 13:45

Pod względem swej formy są grą, pod względem treści sztuką, z punktu widzenia trudności opanowania ich – nauką.

Tak mówił o szachach Tigran Petrosjan, mistrz świata. Gra w szachy ma wiele zalet, wszystkich nie sposób wymienić: uczy samodyscypliny, pokory, planowania i przewidywania konsekwencji. Te umiejętności przydatne są nie tylko w królewskiej grze, ale także w codziennym życiu. Niestety skazanym ich często brakuje, dlatego funkcjonariusze, aby zniwelować te deficyty, w procesie resocjalizacji wykorzystują m.in. ,"królewską grę".

Czas start!

W piątek 25 września 2020 roku w Zakładzie Karnym w Zabrzu odbył  się turniej szachowy dla skazanych. W rozgrywkach wzięło udział 12 recydywistów penitencjarnych.  Zawodnicy już od wielu tygodni przygotowywali się do zaciętej rywalizacji i opracowywali strategię. Turniej odbywał się z zachowaniem reżimu sanitarnego: uczestnicy dezynfekowali ręce po każdej partii, a stoliki rozstawione  były tak, aby zachować odpowiedni dystans.

System szwajcarski

Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim i składał się z 6 rund. Uczestnicy rywalizowali pod czujnym okiem Pana Ryszarda Nowaka - zawodowego sędziego i instruktora szachowego. Każdy z zawodników rozegrał kilka pojedynków trwających maksymalnie 15 minut każdy.  To naprawdę niełatwe zadanie, gdyż wysiłek intelektualny wykonywany podczas gry, porównywany jest z wysiłkiem mięśni nóg biegacza podczas treningu czy zawodów. Emocje sięgały zenitu. Do samego końca nie było wiadomo kto stanie na podium.

Cenna lekcja na szachownicy

Udział w turnieju miał nie tylko zachęcić skazanych do aktywnego spędzania czasu wolnego, ale miał także cele wychowawcze takie jak: nauka pokory, szacunku do przeciwnika, przestrzegania zasad "fair play", a przed wszystkim  przewidywania następstw podejmowanych decyzji.  W królewskiej grze nie ma miejsca na przypadkowe posunięcia, bowiem za każdy nieprzemyślany ruch szachista może ponieść karę w postaci straty dobrej pozycji swoich figur i przegrania partii. Tak jak w życiu za każdą swoją decyzję musimy ponieść konsekwencje, dlatego też warto ją dobrze przemyśleć. Grając w szachy poznajemy smak zwycięstwa oraz gorycz porażki.  To gra, którą może uprawiać każdy. Nie ma tu podziału na zawodników pełnosprawnych i niepełnosprawnych, młodych czy starych, bo reguły gry dla wszystkich są takie same. A zatem walory społeczne, kulturalne i wychowawcze szachów są niezaprzeczalne. Szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także szansa na rozwój, kształtowanie charakteru, naukę wielu umiejętności niezbędnych w życiu codziennym oraz  przydatne narzędzie w procesie resocjalizacji.

Dziękujemy Panu Ryszardowi Nowakowi za poświęcony czas i czuwanie nad właściwym przebiegiem turnieju oraz  Państwu Janinie i Mirosławowi Rękorajskim z Chrześcijańskiej Wspólnoty Domowej  z Knurowa za owocną współpracę i  ufundowanie nagród dla zwycięzców.

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.