Wiadomości z Zabrza

Dziś Tour de Pologne 2021 w Zabrzu. Będą utrudnienia!

  • Dodano: 2021-08-15 08:45, aktualizacja: 2021-08-15 08:56

Już po raz piąty przez Zabrze poprowadzi trasa wyścigu Tour de Pologne. Najlepsi kolarze świata pojawią się w naszym mieście 15 sierpnia. Tego dnia rozgrywany będzie prowadzący z Zabrza do Krakowa (z finiszem przy Błoniach) siódmy etap rywalizacji, podczas którego kolarze będą mieli do pokonania 145 km.

W tym roku wyścig potrwa od 9 do 15 sierpnia

Jak przekonuje główny organizator – impreza zaskoczy wieloma nowościami, a pod względem sportowym wyścig będzie bardzo wymagający.

Tegoroczne zmagania w Tour de Pologne UCI World Tour kolarze rozpoczną 9 sierpnia w Lublinie. Wielkie ściganie zakończy się 15 sierpnia na krakowskich Błoniach. 

– Zaproponowaliśmy kilka zmian w porównaniu do ostatnich lat. Pierwsza to trasa – podkreślał dyrektor generalny firmy Lang Team.

Początek zmagań zaplanowano na Lubelszczyźni

 Kolarze pojadą z Lublina do Chełma przez Roztocze. Drugi etap może pretendować do miana królewskiego. Start z perły polskiego renesansu – Zamościa, a finisz w Przemyślu, jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Trasa wiedzie m.in. przez Kalwarię Pacławską, gdzie zostanie rozegrana górska premia. Sam finisz usytuowany został na podjeździe, którego nachylenie sięga 13–15 procent. Ten etap prawdopodobnie ustawi klasyfikację generalną, ale jeszcze nie przesądzi o losach wyścigu, bo dalej też jest sporo trudności .

Trzeci etap zacznie się w Sanoku, a kolarze przejadą m.in. przez Solinę, Ustrzyki Dolne, Arłamów, Kalwarię Pacławską, Łańcut. Finisz zostanie rozegrany na ulicach Rzeszowa. Natomiast start czwartego odcinka będzie w Tarnowie. Malownicza trasa prowadzi wzdłuż rzeki Dunajec. Peleton przejedzie przez Krościenko, Łapszankę i dotrze do finiszu na dobrze znanym podjeździe w Bukowinie Tatrzańskiej przy Bukovina Resort.

Piąty dzień rywalizacji to start z Chochołowa, gminy Czarny Dunajec i jazda do Bielska-Białej. Zanim peleton dojedzie do ciekawej końcówki na ulicach miasta, wcześniej przejedzie przez Babią Górę, Przegibek i Kocierz. Szósty etap to niespełna 18-kilometrowa jazda indywidualna na czas w Katowicach, która na pewno będzie miała wpływ na klasyfikację generalną.

Wielki finał, to siódmy odcinek z Zabrza do Krakowa i finisz przy Błoniach. Tam poznamy triumfatora 78. Tour de Pologne UCI World Tour.

– Nowa trasa to jedno, ale stawiamy też mocno na innowacyjność. Partnerem wyścigu została belgijska firma Boplan, która opracowała nowatorskie systemy zabezpieczeń. Sprawdziły się już podczas belgijskich klasyków rangi World Tour, a nasz narodowy wyścig będzie pierwszą imprezą etapową tego prestiżowego cyklu, która wykorzysta innowacyjne bandy, bariery i inne rozwiązania marki Boplan. Możliwe jest to dzięki wsparciu naszego partnera, firmy Drutex, największego producenta okien w Polsce, która pomoże nam logistycznie przeprowadzić tę operację mówił Czesław Lang.

78 Tour de Pologne UCI World Tour będzie pokazywany w wyjątkowej oprawie

Sygnał wyprodukuje Telewizja Polska wspólnie z francuską firmą Atlantic Media, dzięki czemu impreza zostanie zaprezentowana na najwyższym światowym poziomie.

 – Kibice zobaczą około pięciu godzin transmisji telewizyjnej z każdego etapu. W naszym kraju wyścig będzie można oglądać w TVP Sport i TVP 1, ale planowana jest też transmisja do wielu krajów z całego świata – zaznaczał wicemistrz olimpijski z Moskwy.

W wyścigu wystartuje 19 najlepszych kolarskich drużyn świata oraz trzy z „dzikimi kartami”, w tym reprezentacja Polski, a imprezę poprzedzi transmisja z prezentacji ekip. W 78. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyli w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, Najlepszy Góral, Najlepszy Sprinter LOTOS, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, Najlepszy Polak LOTOS, zwycięzca etapu DRUTEX, klasyfikacji drużynowej oraz klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.

Przy okazji 2. etapu w Arłamowie odbędzie się też ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, który jest częścią cyklu ORLEN Lang Team Race. Tradycyjnie odbędzie się też Tour de Pologne Junior, czyli cykl czterech wyścigów dla dzieci i młodzieży.

Tour de Pologne UCI World Tour 9-15 sierpnia 2021 r.:

  • Etap 1 – 09.08 Lublin – Chełm 216 km
  • Etap 2 – 10.08 Zamość – Przemyśl 201 km
  • Etap 3 – 11.08 Sanok – Rzeszów 226 km
  • Etap 4 – 12.08 Tarnów – Bukovina Resort 160,5 km
  • Etap 5 – 13.08 Chochołów, Gmina Czarny Dunajec – Bielsko-Biała 173 km
  • Etap 6 – 14.08 Katowice – Katowice 18 km
  • Etap 7 – 15.08 Zabrze – Kraków 145 km

Mapa Polski z trasą: https://we.tl/t-nIzQvWUT6A
Mapy i profile wysokościowe etapów: https://we.tl/t-1TnDYkcFDQ 

Animacja trasy 7:
https://cloud.langteam.com.pl/index.php/s/mqW4QrxLLaLg76B


Źródło: UM Zabrze / fot. TdP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również