Wiadomości z Zabrza

Dziś obchodzimy Dzień Strażaka i Hutnika!

  • Dodano: 2021-05-04 14:45

4 maja jest wyjątkowym dniem dla wszystkich strażaków i hutników – to właśnie dziś obchodzimy ich święto, które jest wyrazem wdzięczności za trudy w wykonywaniu codziennej pracy. 

Święto bohaterów

Strażacy i hutnicy mają dzisiaj swoje święto – 4 maja w całym kraju odbywają się obchody święta przedstawicieli tych dwóch zawodów. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż 4 maja jest dniem świętego Floriana, patrona zarówno strażaków, jak i hutników. Patronuje on wszystkim zawodom związanym z ogniem – chroni również piekarzy, kominiarzy oraz garncarzy. 

Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek

Dzień Strażaka jest obchodzony w Polsce od 2003 roku – przy jego okazji odbywają się mianowania na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie oraz wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków. Często w ramach obchodów tego święta organizowane są również konkursy oraz zawody pomiędzy jednostkami pożarniczymi z różnych miast. Jest to wspaniała okazja dla strażaków do zaprezentowania swoich umiejętności. Świętują zarówno strażacy z państwowej, jak i ochotniczej straży pożarnej

Dla wszystkich hutników

4 maja jest również świętem wszystkich hutników, którzy tego dnia zazwyczaj mają wolne od pracy. W zamian biorą udział w biesiadach i uroczystych akademiach, w trakcie których odznacza się najbardziej zasłużonych pracowników hut. Elementem tradycji Dnia Hutnika jest przyjmowanie nowych członków do hutniczego bractwa. Kandydaci na hutników składają uroczyste ślubowanie i dokonują symbolicznego odlewu. Mają wówczas na sobie biały, hutniczy strój. Mniej oficjalną formą świętowania jest udział w karczmie piwnej, imprezie utrzymanej w atmosferze kabaretowej. Co ciekawe, kobiety zatrudnione w hutach bawią się we własnym gronie, na tradycyjnym combrze babskim. Obchodom święta towarzyszą konkursy i zabawy.

Wszystkim strażakom i hutnikom życzymy wiele satysfakcji z wykonywanej pracy, wytrwałości oraz samych radości. Niech święty Florian czuwa nad wami każdego dnia, abyście cieszyli się dobrym zdrowiem i pomyślnością!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również