Wiadomości z Zabrza

Drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe - jakie wybrać, by budynek był solidny?

  • Dodano: 2021-04-21 12:00, aktualizacja: 2021-11-04 12:04

Współcześnie olbrzymią popularnością wśród osób planujących wzniesienie własnego domu cieszą się tak zwane domy szkieletowe, a zatem takie, których głównym budulcem jest drewno konstrukcyjne. Tak dużemu zainteresowaniu nie ma się jednak co dziwić - nie dość bowiem, że są opcją znacznie tańszą niż jej murowany odpowiednik to jeszcze cechują się olbrzymią solidnością, wytrzymałością. Zalet płynących z ich postawienia płynie zresztą wiele więcej. Aby jednak móc korzystać z każdej z nich, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rodzaju budulca, na bazie którego powstaną. Z jakiego drzewa powinno powstać drewno konstrukcyjne i ile do powiedzenia w jego jakości ma producent? To dwie kwestie, na których skupimy się w dzisiejszym wpisie.

Drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe - jakie mamy możliwości pod jego względem?

Stawiając na drewno konstrukcyjnehttps://konsbud.com/ z pewnością chce się zainwestować w takie, które najlepiej sprawdzi się w akcji, a zatem nie tylko pozwoli stworzyć budynek o dowolnym rozkładzie, ale też będzie wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz po prostu solidne, długowieczne. Okazuje się, że gatunków drzew, które spełniają się w roli drewna konstrukcyjnego jest co najmniej kilka, przy czym każdy z nich odznacza się innymi cechami charakterystycznymi - wytrzymałością, odpornością na ściskanie o rozciąganie, twardością czy ilością wad w postaci sęków, które mogą przyczynić się do spadku wartości pozostałych cech. Poniżej wskazujemy wszystkie te, które są najczęściej stosowane.

  • Sosna - stanowi ona zdecydowanie najpopularniejszy i najczęściej wybierany materiał na drewno konstrukcyjne. Bardzo dobrze zachowuje się przy jej obróbce i nie ulega wypaczaniu, co sprawia, że jest też lubiana przez producentów. Niestety, jej przypadłością może być sinizna, co z kolei sprawia, że musi zostać solidnie zaimpregnowana. Mimo wszystko jednak, po odpowiedniej impregnacji, bardzo dobrze zachowuje się przy codziennym użytkowaniu. Stanowi częsty wybór nie tylko w kontekście samych domów szkieletowych, ale i chociażby na stolarkę drzwiową czy okienną.
  • Świerk - mniej popularne, ale na pewno bardzo solidne drewno, które wymaga jednak bardzo dużej impregnacji oraz starannego, długiego suszenia, w związku z czym jest rzadziej wykorzystywane i bardziej kosztowne. Mimo wszystko jednak lepiej sprawdza się w warunkach wewnętrznych.
  • Jodła - jest wyborem dość popularnym, niemniej jednak bez impregnacji nie potrafiącym sprostać warunkom zewnętrznym (przede wszystkim wilgoci). Co jednak ważne, zawiera w sobie mniejszą ilość żywic niż jej konkurentki. Sama w sobie jest odporna na ściskanie, rozciąganie i zginanie i odznacza się dużą sprężystością, co sprawia, że jest coraz chętniej wybierana. Jest jednak dość droga i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, a raczej dużej jego ilości.

Oczywiście poza wyborem samego gatunku drzewa, z którego powstanie drewno konstrukcyjne https://www.elmon.pl/jak-zabezpieczyc-drewno-konstrukcyjne/, warto zwrócić uwagę na sam proces jego obróbki. Firmy pokroju Drewno Konstrukcyjne C24 bardzo przykładają się do tego, by dostarczać produkty zdecydowanie najlepiej przystosowane do tak odpowiedzialnego zadania, jak bycie częścią składową domu. Dlatego też to wybór tej właściwej jest tutaj zdecydowanie najistotniejszy. Drewno przeznaczone pod konstrukcję domów szkieletowych musi być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, ingerencją grzybów i zalęganiem owadów. Tyczy się to każdego gatunku drewna dostępnego na rynku.

Producent drewna a jego jakość

Jak już zostało wspomniane, sam rodzaj drewna konstrukcyjnego przeznaczonego na domy szkieletowe nie wystarczy, by móc być pewnym co do jakości, solidności i stabilności ostatecznej konstrukcji. Wiele do powiedzenia ma bowiem sama obróbka tego drewna. Zanim zostanie ono przeznaczone pod szkielet budynku mieszkalnego, przede wszystkim musi zostać odpowiednio osuszone, a następnie zaimpregnowane. Obie te rzeczy mają największy wpływ na jego ostateczną trwałość. Każdy kolejny element musi także zostać pozbawiony jakichkolwiek wad. Tymi zdecydowanie najpopularniejszymi są sęki, które po prostu czynią drewno niemożliwym do zastosowania w tej branży.

Dobry producent drewna to taki, który zdaje sobie sprawę z wszelkich właściwości, którymi to powinno się odznaczać, ale też ma świadomość co do tego, jak duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa ma dostarczany przez niego produkt. To też ten, który działa na rynku na tyle długo, że jest w stanie pochwalić się realizacjami powstałymi na bazie jego drewna, a najlepiej istniejącymi już od wielu lat.

Podsumowanie

Drewno konstrukcyjne stanowi podstawę każdego powstającego współcześnie domu szkieletowego. Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniego jego rodzaju, ale i jego właściwa obróbka ma największy wpływ na stabilność całej konstrukcji oraz to, jak w rzeczywistości sprawdza się ona w akcji. Dlatego też tego wszystkiego nie należy bagatelizować, zawsze stawiając na opcję najbardziej polecaną i firmę, która będzie w stanie dostarczyć ją w odpowiednio przygotowanej pod to odpowiedzialne zadanie formie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.