Wiadomości z Zabrza

Czy więźniowie z Zabrza "zasmakowali" w bibliotece?

  • Dodano: 2020-05-13 09:00

"Zasmakuj w bibliotece" to hasło XVII już Tygodnia Bibliotek. W dniach 8 – 15 maja święto to obchodzimy również za więziennym murem. Biblioteka i znajdujące się w jej menu książki pełnią ważną rolę w procesie resocjalizacji skazanych. Wychowawcy, aby zwiększyć apetyt skazanych na czytanie w menu przygotowali: wirtualne zwiedzanie muzeów, słuchanie audycji literackich poświęconych książkom, a także warsztaty tworzenia książeczek dotykowych dla dzieci.

XVII Tydzień bibliotek

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu po raz kolejny włączyli się w obchody XVII już Tygodnia Bibliotek. To ogólnopolskie święto czytelnicze, zainicjowane w 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Rozpoczyna się zawsze 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.  Ma  na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia,  edukacji, a także  zainteresowanie książką jak największej liczby ludzi z rożnych kręgów, także osób odbywających karę pozbawienia wolności.

W wirtualnym świecie

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zasmakuj w Bibliotece”. Jest to edycja wyjątkowa ze względu na ograniczenia związane z  epidemię koronawirusa. Większość inicjatyw będzie odbywać się w świecie wirtualnym. Funkcjonariusze w ramach zajęć kulturalno – oświatowych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zaleceń epidemiologicznych umożliwią skazanym wirtualne zwiedzanie muzeów oraz obejrzenie filmów o tematyce związanej z czytelnictwem, które udostępniają w Internecie różne biblioteki. Dodatkowo osadzeni wezmą udział w warsztatach tworzenia książek dotykowych. Pod okiem wychowawcy najpierw stworzą ciekawą historię uwzględniając zainteresowania córki lub syna, a następnie wykonają kolorowe ilustracje i trójwymiarowe elementy, które będą dodatkowo angażować dziecko i rozwijać jego wyobraźnię. Taka własnoręcznie wykonana i spersonalizowana książeczka będzie  doskonałym prezentem  z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Wspólne czytanie za pośrednictwem komunikatora internetowego pozwala skazanym budować i podtrzymywać więzi z dziećmi.

Apetyt na książki

Kadra penitencjarna przez cały rok, nie tylko podczas Tygodnia Bibliotek - podejmuje liczne inicjatywy, które mają sprawić, aby skazani nabrali apetytu na książki i czytanie.

W zakładzie karnym funkcjonuje oczywiście biblioteka, jednak aby wzbogacić ofertę kulturalną współpracujemy także  z różnymi instytucjami zewnętrznymi  m.in.: Biblioteką Śląską w Katowicach oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Zabrzu. Skazani uczestniczą w prelekcjach, odwiedzają muzea i biblioteki – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu. Ciekawą inicjatywą promującą czytelnictwo i nie tylko jest kiermasz charytatywny ,,Skup Kultury”, który jest organizowany przez Stowarzyszenie ,,Cała Naprzód” z Gliwic. Skazani pod nadzorem funkcjonariuszy pomagają w przenoszeniu, układaniu i segregowaniu książek. Cały dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na leczenie i rehabilitację osób niepełnosprawnych. W ten sposób kształtujemy postawy prospołeczne oraz uczymy skazanych dbałości o książki, zachęcamy ich do czytania i poszerzania wiedzy – dodaje.

Więzienna biblioteka

To nie tylko miejsce w którym wypożycza się książki, ale także miejsce spotkań kulturalnych oraz pracy osadzonych.

W bibliotece pracuje nieodpłatnie 3 skazanych. To oni wypożyczają książki, dbają o porządek oraz dokonują drobnych napraw introligatorskich. Wszystkie te czynności wykonują oczywiście pod nadzorem funkcjonariuszy  – podkreśla wychowawca z Zakładu Karnego w Zabrzu.

W bibliotece Zakładu Karnego w Zabrzu znajduje się około 7430 woluminów o różnej tematyce, są również audiobooki. Książki do więziennego księgozbioru pochodzą z zakupów ze środków własnych lub są darami otrzymywanymi od bibliotek i fundacji.

(Do)WOLNOŚĆ czytania

Dzięki działaniom funkcjonariuszy promującym czytelnictwo skazani coraz chętniej odwiedzają więzienną bibliotekę. Czytają biografie, fantastykę, literaturę faktu, a także  poezję.  Mogą wybierać spośród 7430 woluminów, a także audiobooków. Każdy znajdzie coś dla siebie. W 2019 roku osadzeni wypożyczyli  5259 pozycji, a w tym roku już ponad 1500.  Odpowiednio dobrana lektura działa jak lekarstwo: odstresowuje, wzmacnia pamięć,  poprawia nastrój, pomaga znaleźć rozwiązanie problemu.  Dla wielu skazanych jest to również namiastka wolności.  Dzięki lekturze na chwilę mogą oderwać się od więziennej codzienności, wyjść poza mury.   Pozwala im  to na utrzymanie równowagi psychicznej. Czytanie książek ma więc wiele zalet.  Wychowawcy stale wykorzystują je w procesie resocjalizacji.

Czy więźniowie z Zabrza "zasmakowali" w bibliotece?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również