Wiadomości z Zabrza

Czy maszyna do cięcia tlenem jest bezpieczna? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

  • Dodano: 2024-01-08 14:00

Cięcie gazowe to jedna z najstarszych metod cięcia, która wymaga doprowadzenia materiału do temperatury zapłonu. Czy w związku z tym jest bezpieczne i można wykorzystywać je w nowoczesnych zakładach? Sprawdźmy!

Na czym polega cięcie tlenem?

Aby dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa cięcia tlenem, najpierw należy zrozumieć, jak dokładnie działają maszyny do cięcia tlenem i na czym opiera się cięcie gazowe. A sama zasada jest naprawdę prosta. Najpierw konieczne jest podgrzanie materiału aż do temperatury zapłonu, która w przypadku stali niskowęglowej wynosi niespełna 1000℃.

Pozwala na to płomień, który wyzwala mieszanka gazów palnych i tlenu. Po osiągnięciu zakładanej temperatury można przejść do przebijania materiału. Pod wysokim ciśnieniem podawany jest czysty tlen, który prowadzi do błyskawicznego utlenienia materiału, a następnie wydmuchania stopionej stali ze szczeliny. Wypalarka tlenowa jest w stanie na tej zasadzie realizować nawet bardzo skomplikowane cięcia.

Czy maszyna do cięcia tlenem jest bezpieczna? Czas na odpowiedź

Jak widzisz, samemu procesowi cięcia tlenem towarzyszy bardzo wysoka temperatura, a podczas topienia się stali pojawiają się również zanieczyszczenia i żużel, który jest wydmuchiwany ze szczeliny cięcia. W związku z tym niekiedy ten rodzaj cięcia prezentuje się nieco spektakularnie. Ale czy ten proces jest bezpieczny? Zdecydowanie tak. O ile postawiasz na sprawdzony sprzęt.

Maszyna do cięcia tlenem Eckert jest wyposażona w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które ograniczają ryzyko wystąpienia awarii i pozwalają na monitorowanie stanu urządzenia, więcej przeczytasz na tej stronie: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-tlenem.

Maszynę możesz także zintegrować z oprogramowaniem MES/ERP, aby przejąć pełną kontrolę nad zakładem i toczącymi się procesami.

Większe bezpieczeństwo dzięki dodatkowemu wyposażeniu

Nowoczesna maszyna do cięcia tlenem będzie wyróżniać się nie tylko wysokim poziomem bezpieczeństwa, ale również zdecydowanie wyższą kulturą pracy w porównaniu z urządzeniami produkowanymi jeszcze jakiś czas temu. Możesz rozbudować jej możliwości, sięgając po dodatkowy osprzęt.

Znakomitym uzupełnieniem są zwłaszcza stoły do cięcia, w tym stoły odciągowe, które pozwalają na błyskawiczne pozbywanie się zanieczyszczeń. Inteligentne systemy odciągowe są przy tym w stanie ograniczać działanie do strefy stołu, w której ma miejsce obróbka. Warto pomyśleć również o wdrożeniu w zakładzie efektywnego systemu wentylacji, który będzie w stanie redukować zadymienie i oczyszczać powietrze.

Nie zaniedbuj szkolenia załogi

Sama maszyna do cięcia tlenem to zaledwie punkt wyjścia. W kontekście bezpieczeństwa równie ważne okaże się to, w jaki sposób będzie korzystać z niej załoga, w tym przede wszystkim operatorzy, którzy na co dzień korzystają z maszyn CNC.

Profesjonalne szkolenie jest kluczowe dla bezpiecznego użytkowania urządzeń. I mowa tutaj nie tylko o obowiązkowych szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Proces cięcia tlenem wymaga zrozumienia zarówno strony technicznej, jak i potencjalnych zagrożeń.

Pracownicy muszą doskonale opanować teoretyczne i praktyczne aspekty procesów technologicznych i wykazywać się rozbudowaną wiedzą oraz umiejętnościami technicznymi. Szkolenie powinno obejmować obsługę sprzętu, procedury bezpieczeństwa, a także właściwą konserwację i inspekcję urządzeń. Regularne przypominanie zasad i aktualizacja wiedzy zwiększa świadomość ryzyka i przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadków i awarii.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.