Wiadomości z Zabrza

COVID-19: Dramatyczna sytuacja na śląsku. Będą specjalne rozwiązania

  • Dodano: 2021-03-25 15:15, aktualizacja: 2021-03-29 07:12

Sytuacja związana z zachorowaniami na COVID-19 w kraju stale się pogarsza. W statystykach pod względem ilości osób chorych przoduje województwo śląskie.

- Dynamika zachorowań na Śląsku jest bardzo ważnym zagadnieniem i ona doprowadziła do tego, że praktycznie w ciągu ostatnich dwóch tygodni województwo śląskie z pozycji średniej w Polsce, stało się liderem liczby zachorowań w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców - mówił podczas konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Brakuje miejsc dla chorych

W śląskich szpitalach nie ma wolnych łóżek. Pacjenci wymagający hospitalizacji czasem muszą spędzić wiele godzin w karetce zanim znajdzie się dla nich miejsce w jakimkolwiek szpitalu. Jeden z internautów uwiecznił na nagraniu ciąg karetek stojących w kolejce na wjazd do Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Miało to związek z powiększeniem ilości łóżek dla osób chorych na COVID-19.

Podobna sytuacja miała miejsce w Rudzie Śląskiej i innych miastach.

Brakuje koncentratorów tlenu

Wypożyczalniom sprzętu medycznego na śląsku brakuje koncentratorów tlenu. Z 700. sztuk posiadanych koncentratorów w jednej z wypożyczalni, ani jedna sztuka nie była dostępna do wypożyczenia. Bliscy osób chorych muszą jeździć po sprzęt medyczny wiele kilometrów lub kupować nowy, jednak nie każdego na to stać. Cena zakupu nowego koncentratora tlenu, w zależności od jego parametrów, zaczyna się od 3 tysięcy złotych, natomiast koszt wypożyczenia takiego sprzętu wynosi około 150 złotych miesięcznie.

Specjalne rozwiązania

- Sytuacja na Śląsku będzie wymagała stosowania specjalnych rozwiązań. Być może transportu pacjentów poza region. Nad takimi rozwiązaniami obecnie pracujemy - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Na ten moment, nie wiadomo dokładnie, jak będą wyglądać „specjalne rozwiązania”, o których wspomniał minister, ani czy w planach są dodatkowe ograniczenia dla mieszkańców województwa.

W dniu 25 marca w tylko w województwie śląskim potwierdzono 5 430 przypadków zarażenia się koronawirusem. W całym kraju liczba osób zakażonych wynosi 34 151 na 102 579 wykonane testy. W tym samym dniu ogłoszono wprowadzenie nowych obostrzeń od soboty 27 marca.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.