Wiadomości z Zabrza

Co to jest wynagrodzenie b2b?

  • Dodano: 2022-08-29 07:45, aktualizacja: 2022-09-13 09:44

Charakterystyczną cechą większości umów cywilnoprawnych jest ich odpłatność. Nie inaczej jest w przypadku kontraktów b2b, które również wiążą się z prawem do wynagrodzenia. Umowa b2b nie może być jednak utożsamiana z umową o pracę – czy wpływa to w jakikolwiek sposób na wynagrodzenie b2b?

Prawo do wynagrodzenia

Kontrakt B2B nie powoduje powstania stosunku pracy, a więc wykonawca nie posiada żadnych przywilejów gwarantowanych przepisami prawa pracy. Dotyczy to także niestety prawa do wynagrodzenia. Jeśli w kontrakcie b2b nie zostanie ono dobrze opisane to zatrudniona osoba może mieć problem z uzyskaniem należnego wynagrodzenia za swoje usługi. W zdecydowanej większości przypadków zapłata za wykonanie kontraktu b2b przebiega jednak bez większych problemów.

Wynagrodzenie przy umowie b2b

Sposób określenia formy zapłaty za pracę wykonywaną w ramach umowy b2b zależy wyłącznie od stron danego zobowiązania. W praktyce oznacza to, że zamawiający i wykonawca muszą dojść do wspólnego porozumienia nie tylko co do wysokości wynagrodzenia b2b ale także i sposobu jego zapłaty i rodzaju. 

Przepisy dopuszczają stosowanie różnych form wynagrodzenia umownego. Najpowszechniejszą jest oczywiście postać pieniężna. Teoretycznie wykonawca mógłby jednak żądać zapłaty w innej formie, np. w naturze, rodziłoby to jednak poważne problemy praktyczne. Forma pieniężna wynagrodzenia może przybrać postać gotówkową – gdy należna pensja jest wypłacana bezpośrednio do rąk wykonawcy albo bezgotówkową – gdy wynagrodzenie jest przelewane na wskazany rachunek bankowy. Kwestia ta powinna zostać bardzo dokładnie uregulowana w umowie b2b.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest ustalenie terminu zapłaty wynagrodzenia b2b. Strony mają w tym zakresie naprawdę dużą swobodę – możliwe jest np. ustalenie płatności ratalnej, jednorazowej lub zaliczkowej. Wszystko zależy od czasu, na jaki został zawarty kontrakt b2b i co dokładnie jest jego przedmiotem. W przypadku, gdy mamy do czynienia z umowami b2b na czas nieokreślony dobrym rozwiązaniem będzie posłużenie się modelem stosowanym w umowach o pracę – wynagrodzenie jest wówczas wypłacane w formie okresowych wypłat, najczęściej miesięcznych. W przypadku umów o charakterze okresowym, najczęściej jednorazowych, dopuszczalne jest zastosowanie innej formy zapłaty – np. po oddaniu całego dzieła lub ratalnie po realizacji każdego etapu przedmiotu umowy. Ustawodawca dopuszcza w takich przypadkach stosowanie zaliczek na poczet przyszłego wynagrodzenia wykonawcy, nie jest to jednak obowiązkowe. 

Waluta wynagrodzenia b2b

Czy wynagrodzenie b2b wynikające z umowy zawartej w Polsce musi opiewać na polską walutę? Niekoniecznie, wiele zależy w tej kwestii od ustaleń stron kontraktu. Dopuszczalne jest zatem stosowanie wynagrodzenia w innej walucie niż polski złoty, nie musi to być przy tym nawet waluta kraju europejskiego. Rzadko spotykanym, aczkolwiek również dopuszczalnym rozwiązaniem jest stosowanie wynagrodzenia w kilku walutach – wymaga to jednak rozdzielenia pensji na kilka części (w zależności od liczby zastosowanych walut), co w praktyce może stanowić pewną trudność.

Zatrudniający nie powinien wymuszać na zatrudnionym przyjmowanie wynagrodzenia w obcej walucie, jeśli umowa b2b została zawarta w oparciu o polskim system prawny. Jeśli wykonawca zgodzi się na wypłatę w obcym pieniądzu to wtedy możemy przyjąć, że jest to ustalenie wiążące, tj. wynikające ze zgodnej woli obu stron kontraktu. 

Co zrobić, gdy wynagrodzenie b2b nie jest zapłacone?

W przypadku umów b2b możliwe jest, że zatrudniający nie zapłaci umówionego wynagrodzenia w terminie lub nie zrobi tego wcale. W takiej sytuacji zatrudniona osoba powinna w pierwszej kolejności wyjaśnić zaistniały problem – można to zrobić w dowolnej formie, także pisemnej. Dobrym rozwiązaniem jest np. zastosowanie wezwania do zapłaty zaległej pensji. Pamiętajmy, że za każdy dzień zwłoki w płatności wykonawca ma prawo żądać odsetek ustawowych, chyba, że strony ustaliły w umowie b2b inny rodzaj odsetek, tj. odsetki o innej stawce, niż odsetki ustawowe.

Jeśli próba uzyskania należnej pensji będzie bezskuteczna zatrudniony ma możliwość skierowania sprawy do sądu – konieczne jest wówczas złożenie pozwu o zapłatę. Powodem w takiej sprawie będzie oczywiście zatrudniony, pozwanym – zatrudniający. Sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Gdy wartość dochodzonego wynagrodzenia nie przekracza kwoty 75 000 zł pismo powinno zostać skierowane do sądu rejonowego, gdy jest wyższa – do sądu okręgowego. Od pozwu o zapłatę należy uiścić opłatę sądową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu (wartości dochodzonej kwoty). Pamiętajmy jednak, że do owej wartości nie wliczamy należnych odsetek a jedynie główną kwotę zaległej pensji.  

Treść artykułu napisana we współpracy z kancelarią JCZ Kancelaria Radców Prawnych.

Polecamy również:

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.