Wiadomości z Zabrza

Bezpieczne wakacje 2024. Policja radzi i przypomina o zasadach

  • Dodano: 2024-06-24 07:45, aktualizacja: 2024-06-24 07:56

Na ten dzień czekali wszyscy - szczególnie uczniowie. Ostatni dzwonek, rozdanie świadectw i... upragnione wakacje. To czas wypoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków również dla dorosłych. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.

...By wakacje pozostawiły tylko miłe wspomnienia

Jak co roku policjanci z drogówki zadbają o bezpieczeństwo podróżujących drogami naszego województwa. Patrole policjantów w białych czapkach będą zwracali uwagę nie tylko na prędkość, z jaką poruszają się pojazdy, ale również na stan techniczny pojazdu, liczbę przewożonych osób oraz to, czy podróżni przestrzegają obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach. Ponadto profilaktycy przeprowadzą w wielu placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych prelekcje dotyczące bezpiecznych zachowań na drodze.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą będą czuwali policjanci z prewencji. Patrole piesze, konne oraz przewodnicy z psami służbowymi. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” mundurowi będą zwracali uwagę na to, w jaki sposób korzystamy z kąpielisk wodnych i czy przestrzegamy zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku.

Warto podczas wyjazdów korzystać z aplikacji "Moja Komenda", która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem.

WARTO WIEDZIEĆ!

Zabezpiecz swój dom przed włamaniem

  • Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Tam będą bezpiecznie czekały na twój powrót.
  • Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu.
  • Poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy kwiatkiem.
  • Za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykaj drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włącz alarm. Warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
  • Miej też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu zamieszczaj dopiero po powrocie.

Na drodze

  • Planując wycieczkę rowerową czy pieszą należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie i używać odblasków, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego:
  • pieszy ubrany w ciemne spodnie i ciemną bluzę widoczny jest z odległości około 20-25 m;
  • pieszy ubrany w jasną odzież widoczny jest z odległości około 30-35 m;
  • pieszy ubrany w odzież z elementami odblaskowymi lub w kamizelkę odblaskową widoczny jest z odległości 150- 300 m.

Obowiązki kierującego względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym przypadku);
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych;
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Obowiązki pieszego:

  • przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć i upewnić, że zostaliśmy dostrzeżeni przez kierowcę i możemy bezpiecznie przejść na drugą stronę;
  • znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa należy zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.

Podczas wypoczynku nad wodą zwróćmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu i w wodzie, pływajmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy wcześniej ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest sprawny sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kamizelki ratunkowe. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

Rodzicu/opiekunie:

  • zapewnij dziecku maksimum opieki i zainteresowania;
  • uczestnicz w pozytywnym wypełnieniu mu czasu wolnego; 
  • wykształć w nim zdrowy styl życia - wolny od nałogów;
  • sprawdź miejsce jego zabawy jest bezpieczne; 
  • naucz dziecko prawidłowego zachowania w kontaktach z obcymi osobami;
  • naucz dziecko ostrożności przy zabawie w pobliżu wody, placu budowy, ruchliwych ulic, itp. niebezpiecznych miejsc;
  • naucz dziecko poruszania się po drodze pieszo czy rowerem;
  • przestrzegaj swoje dziecko przed kontaktami z dzikimi zwierzętami, bezpańskimi psami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne i np. dotkliwie pogryźć czy zarazić wścieklizną. Uczcie dziecko, że nie wolno podchodzić do zwierzęcia, które nie ucieka przed nami, nie wolno go głaskać lub drażnić w jakikolwiek sposób. W razie kontaktu z obcym luźno biegającym psem zachowajcie spokój, nie uciekajcie, nie krzyczcie, nie patrzcie mu w oczy, nie wykonujcie szybkich ruchów. Jeżeli pies zaatakuje przyjmijcie postawę żółwia - kucnijcie, zwińcie się w kłębek chroniąc głowę, szyję i brzuch.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również