Wiadomości z Zabrza

Bezdomne zwierzęta w Zabrzu już wkrótce będą miały nowy dom

  • Dodano: 2022-08-01 09:15

– Schronisko dla zwierząt powstające w Zabrzu będzie nowym domem dla prawie 300 psów i kotów. Odwiedziłam dziś nowoczesny obiekt powstający w Biskupicach przy ul. Bytomskiej. Była to okazja do rozmowy z szefem firmy budowalnej panem Zbigniewem Boczkowskim oraz prezes zabrzańskiego oddziału Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami panią Danutą Mikusz-Oslislo – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Manka-Szulik. – Finansowana w całości z pozyskanych przez nas środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych inwestycja zostanie zakończona jeszcze w tym roku – dodaje prezydent.

W budynkach schroniska zastosowane zostaną rozwiązania ekologiczne, takie jak np.:

  • ujęcie wód deszczowych z dachów, która zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów,
  • wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne,
  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła,
  • nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.

Co ważne obiekt służył będzie nie tylko bezdomnym zwierzętom, ale spełni też funkcje edukacyjne i szkoleniowe. Psitulmnie będzie tam koordynować pracę wolontariuszy oraz organizować zajęcia m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością.

Roboty realizuje Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o., Sp. K. z Tychów wyłoniona w przetargu publicznym. Ich koszt to 15 mln 177 tys. 759,71 zł brutto i w całości zostanie on pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2022 r.

Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt, które powstaje w Zabrzu przy ul. Bytomskiej zlokalizowane będzie na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmuje powierzchnię 2.516,62 m2, a powierzchnia biologicznie czynna działki obejmuje 76,6 proc. powierzchni działki.

W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostanie pięć obiektów kubaturowych, w tym:

  • dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem;
  • 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami;
  • jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej;
  • jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa. Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniesie 230,19 m2.
  • Powstaną też drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami, wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.

Przypomnijmy, że w Zabrzu działa od lat Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt “Psitul mnie”, prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Oddział w Zabrzu. Jego siedziba znajduje się przy ul. Bytomskiej 133 w Zabrzu-Biskupicach. Po zakończeniu inwestycji zmieni lokalizację, ale nie przeprowadzi się daleko. Zostanie w Biskupicach, przy ulicy Bytomskiej. Nowa siedziba wybudowana zostanie jednak bliżej granicy z Bytomiem, z dala od wszelkich zabudowań. Będzie tu nie tylko więcej miejsc i przestrzeni dla podopiecznych, ale też dla pracowników, którzy zyskają nowy, komfortowy budynek administracyjny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również