Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Będzie nowe święto państwowe. Już 24 marca

  • Dodano: 2018-03-15 00:00, aktualizacja: 2018-03-15 00:12

Senat Rzeczypospolitej Polskiej przegłosował i ustanowił nowe święto państwowe. Za przyjęcie ustawy głosowało 58 osób. W sejmie na „tak” było 399.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, taką nazwę będzie nosić nowa, ważna pozycja w kalendarzu. Prace nad projektem trwały od października ubiegłego roku, zapoczątkował je prezydent Andrzej Duda.

Data święta nie jest przypadkowa. 24 marca 1944 roku niemieccy żołnierze zamordowali rodzinę Ulmów z Markowej (w tym sześcioro ich dzieci). Egzekucji dokonano po odkryciu, że rodzina pomagała osobom narodowości żydowskiej, zapewniając im schronienie.

W komunikatach prasowych czytamy, że święto ma być formą hołdu złożonego tym spośród Polaków, którzy nie wahali się nieść pomocy represjonowanym, wykazali się wielką odwagą i solidarnością z żydowskimi bliźnimi.


W Zabrzu istniała niegdyś społeczność żydowska. Jednym z niewielu wyraźnych śladów obecności wyznawców religii mojżeszowej, jest cmentarz na Zandce.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • gość

    niestety, nie wszyscy mają wolne w święta, restauracje są otwarte. Wielkanocna niedziela no cóż od 7 rano

  • Jarko

    Witam może panowie i Panie politycy na wiejskiej zrobią wigilię wolną od pracy a nie trzech króli lub teraz ratowania żydów . Wolna wigilia tego nam trzeba chrześcijanie

  • atos

    Nie marudź, są wolne Święta, dwa dni ;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.