Wiadomości z Zabrza

Awaria w zabrzańskiej elektrociepłowni trwa. Naprawa kotła potrwa kilka dni

  • Dodano: 2021-02-09 13:15

W poniedziałek, 8 lutego, doszło do poważnej awarii nowego kotła w elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Kiedy zostanie usunięta? Początek 2021 roku przywitał nas siarczystymi mrozami i zimą „jak za dawnych lat”. Padający nieustannie śnieg paraliżuje ruch drogowy niemal w całej Polsce. Z uwagi pandemii wiele osób pracuje zdalnie ze swoich domów. Niestety, wczoraj po godzinie 17.00 awarii uległa podstawowa jednostka wytwórcza Elektrociepłowni w Zabrzu - blok ciepłowniczy z kotłem fluidalnym. Przypomnijmy, że zakład został uruchomiony jesienią 2018 roku.

Awaria dotknęła mieszkańców Bytomia i Zabrza

W związku z awarią wystąpią ograniczenia dostaw ciepła do 23 tys. mieszkań w Zabrzu i 30 tys. mieszkań na terenie Bytomia: Śródmieścia, Miechowic, Szombierek, Karbia, Łagiewnik, Rozbarku i os. Arki Bożka.

Kiedy usterka w elektrociepłowni w Zabrzu zostanie usunięta?

Prawdopodobnie uszkodzony kocioł uda się naprawić do piątku, 12 lutego. Jak wskazuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka bytomskiego magistratu, zakłócenia w dostawie ciepła najprawdopodobniej potrwają do piątku, 12 lutego, do godzin wieczornych. 

Kocioł jest na gwarancji, dlatego natychmiast skontaktowaliśmy się z jego producentem, który określi przewidywany czas naprawy. Za wszelkie niedogodności przepraszamy - mówi Jacek Ławrecki, rzecznik Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.

Uspokajamy jednak, że awaria nie oznacza, że kaloryfery w mieszkaniach będą zimne. Powinny być tylko chłodniejsze. Jeżeli chodzi o Bytom, to ciepło będzie dostarczane bez przerwy - dostarczanie ciepła na poziomie 60 procent zamówionej mocy będzie możliwe dzięki pracy elektrociepłowni Miechowice. 

Natomiast mieszkańcy Os. Ziętka i Stroszka w Bytomiu nie odczują żadnej zmiany ponieważ ta część miasta jest ogrzewana z innego źródła - przez Ciepłownię Radzionków.

W związku z zaistniałą sytuacją, we wtorek, 9 lutego, w bytomskim magistracie prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zwołał posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego, w którym wzięły udział wszystkie służby miejskie i przedstawiciel Fortum Polska, właściciela elektrociepłowni w Zabrzu.

Zebranie w sprawie awarii zostało zorganizowane także w zabrzańskim Ratuszu

W związku ze zdarzeniem ilość ciepła dostarczanego przez koncern FORTUM Zabrzańskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej została ograniczona o ok. 1/3 (z 90 MW do 60MW). Efekt awarii przekłada się na ok. 23 tys. odbiorców ciepła. Firma FORTUM przekazała informację, że aktualny stan zasilania zostanie utrzymany do czasu usunięcia awarii. Jednak ze względu na niskie temperatury i związany z nimi proces wychładzania obiektów, temperatura w pomieszczeniach może spadać – podkreśliła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Dodała też, że po to aby poprawić moc grzewczą dla mieszkańców, zmniejszone zostały dostawy ciepła do obiektów, które aktualnie nie są w pełni wykorzystywane (m.in. hale sportowe, szkoły).

Fortum deklaruje możliwość zakupienia grzejników

Koncern FORTUM zadeklarował zakupienie grzejników, które w razie potrzeby zostaną przekazane instytucjom oraz osobom szczególnie potrzebującym. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek również zadeklarował chęć pomocy – podkreśla prezydent Zabrza.

W związku ograniczeniem dostaw ciepła, ZPEC dokonuje aktualnie procesu przesterowania ok. 1200 instalacji cieplnych na terenie miasta. Działalność instytucji użyteczności publicznej pozostaje niezakłócona dzięki systemom zasilania awaryjnego.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • boluś

    TA SPALARNIA ODPADÓW FTOŚ MONITORUJE? DAJOM OSTRO !

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.