Wiadomości z Zabrza

Andrzej Duda na oficjalnym otwarciu EHTIC w Zabrzu: jestem pełny dumy i satysfakcji

  • Dodano: 2021-10-05 14:45

Wczoraj w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy oficjalnie otwarto Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w Zabrzu. Wydarzenie odbyło się w zabrzańskim kampusie Politechniki Śląskiej.

Otwarcie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w Zabrzu

W poniedziałek 4 października w Zabrzu oficjalnie otwarto Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC). To jedna z kluczowych i najważniejszych inwestycji tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie otrzymało honorowy patronat Prezydenta RP, który uczestniczył w uroczystości.

– Jestem pełny dumy i satysfakcji z tego, co tutaj, w Zabrzu zostało stworzone i z tego, co oznacza to znakomite centrum, jego perspektywy na przyszłość czynione dla nas wszystkich – mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia to samodzielna jednostka powstała w ramach Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Do jej kluczowych zadań będzie należeć prowadzenie badań naukowych, a także studiów podyplomowych oraz opracowywanie i wdrażanie nowoczesnych technologii i wyrobów medycznych, służących poprawie profilaktyki, wczesnej diagnostyce i skutecznemu leczeniu chorób. Innowacje mają być skoncentrowane na badaniach nad sztuczną inteligencją, telemedycyną oraz informatyką kliniczną

Zabrze jednym z najważniejszych miejsc innowacyjnych technologii medycznych

Podczas przemowy Prezydent RP wspomniał o dokonaniach zabrzan w zakresie kardiochirurgi oraz o ośrodku utworzonym przez Zbigniewa Religę – Śląskim Centrum Chorób Serca.

– Otwierane dziś Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej sprawia, że Zabrze, tak bardzo już przecież zasłużone dla polskiej medycyny, a zwłaszcza kardiochirurgii za sprawą legendarnego ośrodka stworzonego tutaj przez Profesora Zbigniewa Religę i jego współpracowników, staje się bez wątpienia jednym z najważniejszych miejsc na mapie polskiej, ale i europejskiej, a wierzę w to głęboko, że również i światowej, bioinżynierii i innowacyjnych technologii medycznych - mówił 4 października Prezydent RP Andrzej Duda.

EHTIC - European HealthTech Innovation Center to efekt kluczowego w regionie śląskim Projektu Assist Med Sport Silesia – Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Całość budżetu projektu, grunty, inwestycja budowlana oraz wyposażenie nowoczesnych laboratoriów wynosi ponad 110 mln zł - w tym: 72 mln zł ze środków unijnych, 18 mln zł przekazanych przez firmę Philips, 11 mln zł przez Miasto Zabrze i 9 mln zł przez Politechnikę Śląską. To największa inwestycja tego typu w tej części Europy. 

W uroczystym otwarciu EHTIC w Zabrzu udział wzięli m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, a także przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również