Wiadomości z Zabrza

Akademicki inkubator w Zabrzu

  • Dodano: 2015-06-11 08:15, aktualizacja: 2015-06-11 09:13

W całym kraju działa 50. Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Najnowszy, jubileuszowy oddział ruszył 10 czerwca w Zabrzu, przy ul. Wolności 274.


Już w dniu uroczystego otwarcia, którego dokona prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, zaplanowano  pierwsze konsultacje biznesowe. Odbędzie się także inauguracyjne szkolenie, zatytułowane  „Zaplanuj swoją firmę! Jak zbudować model biznesowy?”.W czwartek i piątek (11 i 12 czerwca) AIP zaprasza na dni otwarte. W czwartek odbędzie się także kolejne szkolenie, tym razem poświęcone tajnikom wystąpień publicznych.  Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości należy bez wątpienia do najciekawszych biznesowych pomysłów, jakie pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat.  Idea  powstała w głowach trzech kolegów – Jacka Aleksandrowicza, Mariusza Turskiego i Dariusza Żuka, którzy za cel postawili sobie stworzenie z Polski miejsca, gdzie można zacząć swój biznes w najłatwiejszy, najszybszy i najmniej ryzykowny sposób na świecie.


Pierwsze inkubatory zostały stworzone przez nich od zera w 2004 roku dzięki pozyskaniu niewielkich środków od sponsorów i zaangażowaniu wolontariuszy, pasjonatów przedsiębiorczości. Wymyślony i wdrożony przez nich w całej Polsce model preinkubacji, czyli udostępniania osobowości prawnej AIP startującym przedsiębiorcom okazał się strzałem w dziesiątkę. Szybko rosnąca liczba firm powstających dzięki AIP i liczba inkubatorów zostały docenione przez szereg instytucji.


W 2007 roku Inkubatory AIP uzyskały certyfikat systemu zarządzania jakością ISO 9001:2000, a w kolejnych latach zostały wyróżnione nagrodami wielu instytucji, m.in. Parlamentu Studentów RP, Komisji Europejskiej czy ministerstw. W 2009 roku Inkubatory AIP zostały wpisane przez polski rząd na listę projektów kluczowych dla polskiej gospodarki. W kolejnych latach dzięki pozyskaniu środków unijnych biura Inkubatorów zostały zmodernizowane i w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt, a AIP stały się największą siecią inkubatorów na świecie. Od 2004 dzięki AIP powstało na rynku już ponad 7000 firm, m.in.: PhotoBlog.pl, Chomikuj.pl, MISBHV, Key2Print czy Glov. Firmy działające w ramach Inkubatorów wygenerowały w ubiegłym roku łącznie 60 mln zł dochodu.

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również