Wiadomości z Zabrza

9 osób podtruło się tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w budynku przy ul. Osiedleńczej

  • Dodano: 2022-01-23 18:00, aktualizacja: 2022-01-23 19:43

W niedzielę, 23 stycznia, tuż po godzinie 12.00 w jednym z mieszkań w Zabrzu-Zaborzu doszło do tragedii. 9 osób podtruło się tlenkiem węgla. Wszystkie zostały przewiezione do szpitala.

Ucierpiało 9 osób

Jak informuje st. kpt. Wojciech Strugacz z KM Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, strażacy o godzinie 12.20 otrzymali informację o zadymieniu mieszkania. Zdarzenie miało miejsce w lokalu znajdującym się w budynku wielorodzinnym przy ul. Osiedleńczej 2 w Zabrzu. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy PSP z Zabrza.

Kiedy strażacy przybyli na miejsce, ustalili, że zadymienie powstało w wyniku nieszczelności pieca kaflowego w mieszkaniu na pierwszym piętrze.

- Zabezpieczono miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpiono do ewakuacji lokatorów oraz wygaszania palenisk w piecach na paliwo stałe w całym pionie budynku. Jednocześnie przeprowadzono pomiary na obecność tlenku węgla w powietrzu, które wykazały jego obecność – relacjonuje st. kpt. Wojciech Strugacz.

Poszkodowani skarżyli się na ból i zawroty głowy

Okazuje się, że osoby zamieszkujące wskazany adres zbyt długo przebywały w zadymionym pomieszczeniu, co skutkowało bólem głowy i zawrotami głowy. Strażacy udzielili im niezbędnej pomocy. Zadysponowano też zespoły ZRM oraz przywieziono dodatkowe butle z tlenem wraz z osprzętem. Finalnie w trwającej ponad 3 godziny akcji uczestniczyło 14 ratowników z JRG Zabrze.

Jak podkreśla st. kpt. Wojciech Strugacz, poszkodowanych zostało 9 osób, a 7 z nich to dzieci. Wszyscy trafili do szpitala.

Strażacy apelują: sprawdzajmy stan techniczny urządzeń grzewczych!

Zabrzańska straż pożarna apeluje, aby sprawdzać regularnie stan techniczny urządzeń grzewczych znajdujących się w domu, pamiętać o czyszczeniu przewodów kominowych i sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej. 

- Nie zapominajmy też o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. Zabezpieczmy się, zamontujmy w naszym domu, mieszkaniu czujnik tlenku węgla – apeluje st. kpt. Wojciech Strugacz.

9 osób podtruło się tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w budynku przy ul. Osiedleńczej


Źródło: PSP w Zabrzu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również