Wiadomości z Zabrza

59-latek wjechał rowerem pod samochód. Policjanci apelują o ostrożność

  • Dodano: 2019-09-24 12:45

Zabrzańscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w centrum miasta.

59-letni rowerzysta wjechał w samochód osobowy.

Mężczyzna doznał lekkiego urazu głowy. Czynności w sprawie trwają

Zdjęcie kolorowe: policjancie podczas czynności na  miejscu zdarzenia drogowego.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 15.30 na skrzyżowaniu ulic Cisowej i 3 Maja w Zabrzu.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 59-letni mężczyzna jechał chodnikiem  ulicą 3 Maja, a gdy chciał skręcić w ulice Cisową, uderzył w osobowego forda. 47-letnia kierująca samochodem osobowym była trzeźwa. W ostatnim momencie zauważyła mężczyznę i nie zdołała uniknąć zderzenia. Niestety, rowerzysta uderzył w przód samochodu i upadł na jezdnie. W wyniku upadku doznał niezagrażającego życiu urazu głowy. Czynności w sprawie trwają.

Sezon rowerowy trwa. Coraz więcej osób wykorzystuje rower jako podstawowy środek lokomocji.  Niestety często w służbie policjanci zauważają, że rowerzyści bagatelizują swoje bezpieczeństwo łamiąc przepisy. Dlatego też mundurowi przypominają wszystkim rowerzystom, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przed przejściem dla pieszych należy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę jezdni. Przejeżdżanie rowerem przez przejścia dla pieszych to wykroczenie, za które można zostać ukaranym mandatem w wysokości 100 zł.

Ponadto policjanci przypominają, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu niezbędnego wyposażenia każdy rower musi być wyposażony w:

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem - czyli np. lampka przednia na baterie, akumulatory lub dynamo,
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem,
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • kierunkowskazy - jeśli tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Nie lekceważmy naszego bezpieczeństwa. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i przestrzegajmy obowiązujących przepisów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również