Wiadomości z Zabrza

50-latka i 28-latek oszukani "na węgiel". Policjanci ostrzegają!

  • Dodano: 2023-01-02 10:45

Trwający sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla to okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w internecie oferty węgla od nieistniejących firm, podszywają się pod istniejące, pobierają zaliczki i znikają. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze od osób chcących zakupić opał. W ostatnim czasie ofiarami oszustów padło dwóch zabrzan.

Mieszkańcy Zabrza oszukani "na węgiel"

Oszukani to 50-letnia kobieta i 28-letni mężczyzna. Obydwoje zostali oszukani w ten sam sposób. Chcąc kupić tanio węgiel, szukali atrakcyjnych ofert w internecie. Niestety trafili na stronę internetową, która stworzona została przez oszustów w taki sposób, że łudząco przypominał stronę internetową prawdziwego pośrednika sprzedaży opału.

Trudności w zakupie węgla oraz jego rosnąca cena to problem wielu osób

Niestety podczas poszukiwań najtańszych ofert sprzedaży możemy natrafić na oszustów. Metod ich działania jest wiele. Przestępcy kuszą nas swoimi atrakcyjnymi ofertami oraz obiecują szybką i łatwą dostawę. Niestety w rzeczywistości są to naciągacze, którzy starają się wzbogacić naszym kosztem. Oszustwami "na węgiel" zajmują się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą - doświadczeni stróże prawa, którzy znają nie tylko metody działań przestępców, ale też ich "potknięcia" podczas dokonywania oszustw - błędy popełniane przez naciągaczy, które wcześniej czy później doprowadzają do nich policjantów.

Wiele oszustw opiera się na tym samym schemacie - ofercie na opał z zaliczką. Fikcyjna firma obiecuje nam dostarczenie ekogroszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie po wpłacie przez nas całej kwoty, lub zaliczki, a reszta ewentualnej zapłaty odbędzie się przy odbiorze. Niestety pomimo dokonania przelewu węgiel nie dociera do klienta, a samo ogłoszenie lub strona internetowa oszustów, jak i ich numery telefonów kontaktowych znikają po pewnym czasie. Może się zdarzyć, że wspomniani wcześniej sprzedawcy zastosują metodę bez zaliczki, lecz wtedy dowiadujemy się, że nasze zlecenie będzie zrealizowane w późniejszym, czasie – tym sposobem oszuści zachęcają nas mimo wszystko do dokonania zaliczki na wskazane konto.

Kolejnym sposobem wykorzystywanym przez oszustów jest podszywanie się pod strony firm zajmujących się wydobyciem lub sprzedażą opału. Phishing, bo o nim tutaj mowa jest popularnym typem ataków opartych na podszywaniu się pod strony internetowe, wiadomości e-mail lub SMS. Sposób ten polega na tym, że przestępcy internetowi próbują Cię oszukać i spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy, podszywając się między innymi pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod firmy zajmujące się sprzedażą węgla lub innego źródła energii, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.

- Przestrzegamy przed „okazjami” przy zakupie opału. Bądźmy ostrożni, sprawdzajmy sprzedawców i nie płaćmy „w ciemno” - przekazują policjanci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również