Wiadomości z Zabrza

40-latka z Zabrza ofiarą oszustwa na BLIK-a! Straciła 1000 złotych

  • Dodano: 2024-09-06 12:30

Wystarczy chwila nieuwagi, by stać się ofiarą przestępstwa i stracić pieniądze. Oszuści działający metodą na BLIK-a przejęli konto społecznościowe i rozsyłali wiadomości do rodziny, czy znajomych z prośbą o opłatę blikiem internetowych zakupów. Niestety jedna z osób podała oszustom kod BLIK i straciła swoje pieniądze. Policja apeluje! Zanim przekażesz wygenerowany kod BLIK, upewnij się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa.

Zabrzanka oszukana metodą "na BLIK-a"

Wczoraj metodą „na BLIK-a” została oszukana 40-letnia mieszkanka Zabrza. Kobieta otrzymała z konta koleżanki wiadomość z prośbą pożyczkę i podanie kodu BLIK. Bez wahania się zgodziła i przesłała kod blik i zatwierdziła transakcję. W ten sposób straciła 1 000 złotych.

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Proszą o kod BLIK na kwotę najczęściej kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego będąc pewny, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod Blik, zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu za granicą, w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.

Mundurowi apelują o ostrożność i po raz kolejny przypominamy o tej metodzie działania oszustów.

Jak uchronić się przed oszustwem i zabezpieczyć swoje finanse?

  1. Zanim prześlesz wygenerowany kod BLIK upewnij się, że to nie oszust prosi o pożyczkę.  Zadzwoń do osoby, od której otrzymałeś wiadomość. Wykonanie połączenia i rozmowa zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze.
  2. Zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje! Przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzisz transakcji.
  3. Stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej będzie je przejąć – w takim przypadku zalogowanie się wymaga potwierdzenia np. SMS).
  4. Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone i potwierdź, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również