Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

23 kolizje na zabrzańskich drogach tylko w tym tygodniu! Apelujemy o ostrożność

  • Dodano: 2019-02-07 10:45

Zabrzańscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Od początku tygodnia na zabrzańskich ulicach doszło aż do 23 kolizji drogowych.

Pamiętajmy-czarna, odśnieżona jezdnia nie oznacza, że przyczepność na drodze jest dobra i nie jest ślisko. Może ona być pokryta cienką warstwą lodu. Nie lekceważmy przepisów drogowych, zachowujmy bezpieczny odstęp i rozwagę przy wciskaniu pedału gazu.


Przymrożone jezdnie stają się śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność

Ostatnie dni obfitują w słońce, a temperatura w ciągu dnia jest dodatnia. Wieczorami spada jednak poniżej zera, a w nocy trzyma mróz. Takie warunki mogą powodować, że kierującym droga wydaje się być bezpieczna, z dobrą przyczepnością. Pamiętajmy jednak, że może być to tylko mylne wrażenia, bowiem wilgoć, osadzające się mgły, zamarzają na drodze pokrywając ją cienką warstwą lodu. Tylko od poniedziałku zabrzańska drogówka pracowała przy 23 kolizjach na terenie całego miasta. Na szczęście obyło się bez poważniejszych obrażeń uczestników.

Do największej liczby zdarzeń drogowych doszło w centrum miasta

Aż 9 z nich dotyczyło najechania na tył pojazdu w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków jazdy. Z kolei w czterech przypadkach kolizje związane były z wymuszeniem pierwszeństwa przejazdu. Dbajmy i szanujmy siebie wzajemnie na drodze. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego i dostosowujmy prędkość do panujących warunków na drodze. Pamiętajmy, że opady atmosferyczne czy błoto pośniegowe wydłużają drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Zmiana pasa ruchu, wyprzedzanie, czy wchodzenie w zakręt z dużą prędkością w takich warunkach może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby bezwzględnie przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze - zwolnić w myśl zasady- wolniej znaczy bezpieczniej. Pamiętajmy również, że jeśli jezdnia jest czarna, odśnieżona to nie znaczy, że nie może znajdować się na niej cienka warstwa lodu. Apelujemy o to by nie szarżować, myśleć i przewidywać zagrożenia.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.