Wiadomości z Zabrza

12 - latek wjechał rowerem w samochód

  • Dodano: 2018-05-16 09:00

Zabrzańscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło 14 maja w centrum miasta.

12-letni rowerzysta wjechał w samochód osobowy. Kierujący seatem był trzeźwy. W wyniku zdarzenia nastolatek doznał wstrząśnienia mózgu, urazu prawej nogi i ogólnych potłuczeń. Czynności w sprawie trwają.

Do wypadku drogowego doszło 14 maja po godzinie 18.00 na Placu Teatralnym w Zabrzu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 12-letni chłopiec przejeżdżał na rowerze po dwóch oznakowanych przejściach dla pieszych i wjechał w seata. Nastolatek ze wstrząśnieniem mózgu, urazem prawej nogi i ogólnymi potłuczeniami został hospitalizowany. 24-letni kierujący samochodem osobowym był trzeźwy. Czynności w sprawie trwają.

Zabrzańscy policjanci przypominają wszystkim rowerzystom, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przed przejściem dla pieszych należy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę jezdni. Przejeżdżanie rowerem przez przejścia dla pieszych to wykroczenie, za które można zostać ukaranym mandatem w wysokości 100 zł.

Ponadto policjanci przypominają, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu niezbędnego wyposażenia każdy rower musi być wyposażony w:

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem - czyli np. lampka przednia na baterie, akumulatory lub dynamo,
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem,
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • kierunkowskazy - jeśli tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Nie lekceważmy naszego bezpieczeństwa. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i przestrzegajmy obowiązujących przepisów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również