Wiadomości z Zabrza

Zioła na menopauzę – naturalna pomoc

 • Dodano: 2023-02-15 09:15, aktualizacja: 2023-02-15 10:56

Zioła na menopauzę stanowią naturalną pomoc dla kobiet zmagających się z przykrymi dolegliwościami przekwitania. Poleca się między innymi zastosowanie: trawy cytrynowej, liścia szałwii oraz melisy. Są one nieinwazyjnym środkiem, który może wspomóc kobiecy organizm przechodzący przez intensywne zmiany w okresie menopauzalnym.   

Dlaczego warto stosować zioła na menopauzę?

Podczas menopauzy kobiety doświadczają nieprzyjemnych dolegliwości. Specjaliści zalecają aby próbować niwelować objawy menopauzy poprzez wdrożenie zmian w stylu życia: zwiększenie poziomu aktywności fizycznej, spożywanie zdrowej żywności; oraz próby redukcji stresu, takie jak chociażby masaż. Jedno z alternatywnych rozwiązań to zioła na menopauzę, których regularne stosowanie umożliwia redukcję przykrych objawów. Możliwe jest to dzięki zawartości fitoestrogenów - związków, które są bardzo podobne pod względem budowy do naturalnych, kobiecych estrogenów. Dzięki wspomnianemu podobieństwu możliwe jest łączenie się ich z receptorami, które pierwotnie łączyły się z estrogenami. Regularne stosowanie herbatki i zioła na menopauzę pozwala na utrzymywanie stabilnego poziomu fitoestrogenów w organizmie, a co za tym idzie - poprawę samopoczucia.   

Kiedy zacząć stosować herbatki ziołowe na menopauzę?

Mieszanka ziół na menopauzę powinna zostać wdrożona do diety w momencie zauważenia przez kobietę nieprzyjemnych dolegliwości, związanych z przekwitaniem, takich jak: nagłe fale gorąca, problemy z zasypianiem, kołatanie serca, zmiany nastroju, stany lękowe czy też nocne zlewne poty. W zależności od dolegliwości możliwy jest wybór spośród szerokiej gamy ziół stosowanych w okresie przekwitania.  

Jakie zioła na menopauzę? Właściwości i działanie ziół

Jeśli zastanawiasz się jakie zioła na menopauzę będą dla Ciebie odpowiednie, powinnaś zapoznać się z ich właściwościami i działaniem - pozwoli to na wybór ziół odpowiednich, celujących w doznawane przez Ciebie dolegliwości. Warto sprawdzić te mieszanki i zioła na menopauzę: https://ktomalek.pl/blog/ziola-na-menopauze-naturalny-sposob-na-lagodzenie-dolegliwosci/w-1783. W celu niwelowania nieprzyjemnych objawów związanych z menopauzą zaleca się stosowanie ziół takich jak:

 • ziele kończyny łąkowej - wykazuje właściwości estrogenne;
 • trawa cytrynowa - pozwala na uzyskanie lepszego nastroju, poprawia trawienie oraz wpływa korzystnie na zdolności poznawcze takie jak: pamięć i koncentracja;
 • liść szałwii - niweluje huśtawki nastrojów, ułatwia zasypianie, redukuje uciążliwe uderzenia gorąca oraz częstość epizodów nocnego pocenia się;
 • liść borówki brusznicy - wykazuje działanie przeciwbiegunkowe oraz przeciwzapalne. Wpływa rozluźniająco na mięśnie gładkie;
 • liść melisy - pomaga w uzyskaniu spokoju;
 • ziele mięty - wykazuje działanie rozluźniające mięśnie gładkie wyściełające ściany przewodu pokarmowego;
 • lawenda - uspokaja i umożliwia łatwiejsze zapadnięcie w sen;
 • szyszki chmielu - wykazują właściwości rozkurczowe i uspokajające. Wpływają również korzystnie na trawienie i łaknienie;
 • krwawnik - działa przeciwzapalnie, odkażająco oraz rozkurczowo;
 • rumianek - wspomaga procesy trawienia, działa rozkurczowo oraz uspokajająco.  

Zioła na menopauzę - uderzenia gorąca

Herbatki ziołowe na menopauzę stają się co raz bardziej popularne, dzięki czemu ich dostępność rośnie. W przypadku nawracających uderzeń gorąca i wahań nastroju odpowiednia mieszanka ziół na menopauzę to MenoHerbs. W jej składzie zawarte są zioła takie jak: ziele koniczyny łąkowej, trawa cytrynowa, liść szałwii, liść borówki brusznicy, liść melisy i ziele mięty. Napar wykazuje właściwości: łagodzące uderzenia gorąca, redukujące częstotliwość nagłych epizodów nocnej potliwości oraz przeciwdepresyjne. Napar zaleca się sporządzać dwa razy dziennie i wypijać po ostudzeniu.

Fitoestrogeny w diecie

Fitoestrogeny są związkami, które w aspekcie swojej budowy bardzo przypominają naturalne estrogeny. Są to związki pochodzenia roślinnego, dlatego w celu ich pozyskania należy wdrożyć do diety produkty roślinne. Wśród żywności, charakteryzującej się dużą zawartością fitoestrogenów można wymienić: soję, siemię lniane, olej lniany, wino (jednak wyłącznie czerwone), orzechy oraz niektóre owoce. Można znaleźć je również w ziołach i roślinach takich jak chociażby wspomniane już wcześniej: koniczyna łąkowa, szałwia lekarska, szyszka chmielu - które często zawierają w sobie herbatki ziołowe na menopauzę. Inne zioła i rośliny, w których znajdziesz dużą ilość fitoestrogenów to: pluskawica groniasta, kozieradka oraz bardzo pospolity mniszek lekarski.

Podsumowanie

Herbatki ziołowe na menopauzę są naturalną, skuteczną alternatywą łagodzenia dolegliwości związanych z okresem przekwitania. Odpowiednio dobrana mieszanka ziół na menopauzę może przyczynić się do poprawy nastroju oraz samopoczucia fizycznego. Zaletą zażywania ziół jest brak długiej listy efektów ubocznych, która często załączona jest do opakowań leków. Ważne jest, aby pamiętać, że optymalne korzyści ze spożywania naparu pojawią się przy regularnym jego stosowaniu, dlatego jedną mieszankę należy testować przez dłuższy okres. Przed rozpoczęciem przyjmowania herbatki na menopauzę należy zaznajomić się z przeciwwskazaniami do stosowania określonych ziół. Pozwala to na wybranie mieszanki, która będzie dla nas bezpieczna.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.