Wiadomości z Zabrza

Zalety mieszkania w małym mieście

  • Dodano: 2021-04-12 13:00

Wiele osób marzy o przeprowadzce do dużego miasta. Część jednak świadomie wybiera mieszkanie w mniejszej miejscowości. Takie rozwiązanie, wbrew pozorom, także ma mnóstwo zalet – co sprawia, że coraz więcej mieszkańców aglomeracji rozważa zakup nieruchomości w małym mieście.

Mieszkanie w małym mieście – dla osób, które cenią spokój

Jedną z najczęściej wymienianych zalet mieszkania w małej miejscowości jest spokój. W małych miastach hałas jest zdecydowanie mniejszy, a fabryki i zakłady położone są zazwyczaj na jego obrzeżach, z daleka od osiedli mieszkalnych. Mniejsze jest również natężenie ruchu – dzięki czemu mieszkańcy małych miast zazwyczaj nie narzekają na korki i utrudnienia wynikające np. z przebudowy dróg. Centra mniejszych miejscowości również na ogół w niczym nie przypominają tych z wielkich miast – są znacznie bardziej kameralne i przyjazne dla mieszkańców.

Lokalizacja - bliskość punktów usługowych, zakładów pracy i placówek edukacyjnych

Kolejną zaletą mieszkania w małym mieście jest dogodna lokalizacja wszystkich najważniejszych punktów. Zazwyczaj w mniejszych miejscowościach blisko miejsca zamieszkania położone są zarówno najważniejsze punkty usługowe i sklepy jak i żłobki, przedszkola czy szkoły. Dojazd do pracy również zajmuje znacznie mniej czasu niż w dużym mieście – i to nawet pomimo podobnej odległości dzielącej miejsce zamieszkania od zakładu pracy. Do wielu miejsc można bez problemu dotrzeć na pieszo. To z kolei wiąże się również z niższymi wydatkami na paliwo czy na transport komunikacją miejską.

Niższy koszt mieszkania lub działki

Wiele osób rozważa mieszkanie w małym mieście także ze względu na niższe koszty zakupu nieruchomości. Działki w Tarnowskich Górach, mieszkanie w Piotrkowie Trybunalskim czy dom w Lesznie będą znacznie tańsze niż analogiczne nieruchomości zlokalizowane w większych miastach (lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie). Tym samym zakup nieruchomości w małej miejscowości wymaga mniejszego wkładu własnego, co pozwala większej grupie osób bez problemu zaciągnąć kredyt hipoteczny. W dużych miastach (przy nieruchomości o zbliżonej powierzchni) musi być on dwa lub nawet trzy razy większy, co sprawia, że nie wszyscy są w stanie kupić własne mieszkanie.

Większe poczucie wspólnoty i sąsiedzka solidarność

Mieszkańcy mniejszych miejscowości na ogół lepiej znają też swoich sąsiadów i mają większe poczucie wspólnoty. Wiele osób pracuje w tych samych zakładach pracy, odwiedza te same punkty usługowe czy posyła dzieci do tych samych szkół, co sprawia, że w naprawdę małych miejscowościach większość mieszkańców kojarzy się wzajemnie. To natomiast sprzyja budowaniu poczucia wspólnoty i podejmowaniu inicjatyw na rzecz rozwoju miasta.

Zalet mieszkania w mniejszym mieście jest oczywiście więcej – wiele osób zwraca na przykład uwagę na lepszą jakość powietrza. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzce do większego miasta warto zatem zastanowić się, czy zalet wynikających z mieszkania w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie faktycznie jest więcej – zwłaszcza, że obecnie mnóstwo prac można wykonywać zdalnie. Dobrze zatem wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki – i samodzielnie oszacować, gdzie lepiej kupić własną nieruchomość.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.