Wiadomości z Zabrza

Windykacja – niezawodny sposób na odzyskanie pieniędzy

  • Dodano: 2023-10-23 12:45, aktualizacja: 2023-10-26 13:49

Odzyskanie należności to trudne zadanie, dlatego, aby odzyskać pieniądze, należy podjąć stosowne kroki. Windykacja to proces odzyskiwania długów i bardzo często jedyny sposób wyegzekwowania płatności od dłużnika. Jest to szczególnie trudne, gdy wpadł on w spiralę zadłużenia. Dzięki nam dowiesz się, co to jest proces windykacji i jakie są kolejne jego etapy.

Windykacja – co to jest windykacja należności?

Windykacja to pewne działania, które mają skłonić dłużnika do dobrowolnej spłaty długu. Działania windykacyjne są zgodne z prawem. Mogą one być prowadzone przez wierzycieli, ich pełnomocników lub firmy windykacyjne. Podstawą do jej przeprowadzenia najczęściej jest zaległość płatnicza. Postępowanie windykacyjne można rozpocząć w momencie, gdy powstaje zaległość płatnicza. Jest to powstanie zobowiązania, czyli brak spłaty należności, gdy termin płatności minął. Każde opóźnienie skutkuje naliczeniem odsetek, a kwota długu wciąż rośnie.

Windykacja polubowna – proces windykacji

Polubowna windykacja to tzw. windykacja miękka. Ma ona na celu uregulowanie zadłużenia, poprzez zawarcie porozumienia, które będzie dogodne dla obu stron, na przykład rozłożenie długu na raty. Przeprowadzana jest zanim nastąpi skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. W ramach windykacji polubownej są następujące działania:

  • wysyłanie wezwania do zapłaty (między innymi zawierające ostrzeżenie o planowanym wpisie do bazy rejestrów dłużników, którą prowadzi Biuro Informacji Gospodarczej),
  • wysyłanie monitów o upływie terminu płatności,
  • telefoniczne, mailowe lub osobiste przypomnienie dotyczące spłaty należności,
  • przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej.

Wezwanie do zapłaty, z informacją o tym, że dane dłużnika zostaną umieszczone w BIG, to skuteczna windykacja należności. Dzięki temu wielu dłużników decyduje się na uregulowanie spłaty zobowiązania.

Windykacja długów – windykacja sądowa

Gdy firma windykacyjna nie zdoła wyegzekwować należności, wtedy wprowadzana jest windykacja sądowo-egzekucyjna. Postępowanie sądowe to tzw. windykacja twarda. Kiedy windykację polubowną uznaje się za nieudaną sprawę kieruje się do sądu właściwego. Pozew w postępowaniu nakazowym można wnieść wtedy, gdy dysponuje się odpowiednimi ustawowo określonymi dokumentami. Sąd może wydać nakaz zapłaty, nawet bez przeprowadzenia rozprawy, pod warunkiem, że ma w posiadaniu stosowne dowody. Postępowanie upominawcze ma na celu wydanie nakazu zapłaty, pod warunkiem, że powód dochodzi wyłącznie świadczenia pieniężnego.

Ostatni etap mających na celu odzyskanie długów to postępowanie egzekucyjne. Zajmuje się nim komornik, który poprzez pewne działania, może zająć majątek zadłużonego, bez względu na to, jaka jest sytuacja majątkowa dłużnika. W celu przeprowadzenia egzekucji bardzo ważne jest uzyskanie klauzuli wykonalności. Aby ją zdobyć trzeba zainicjować postępowanie klauzulowe. Te działania są niezbędne do wszczęcia egzekucji komorniczej.

Dochodzenie własności podczas egzekucji komorniczej za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych pomocne są w odzyskaniu należności. Po wydaniu postanowienia o umorzeniu sprawy komornikowi można złożyć ponowny wniosek egzekucyjny.

Windykacja może być bardzo kosztowna, dlatego należy przemyśleć czy warto zdecydować się na samodzielną windykację, czy zlecić te działania profesjonalnej i doświadczonej firmie.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • rrurro

    jak dla mnie najlepszy jest Hoist u nas pomogli

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.