Wiadomości z Zabrza

Wakacje w Słowenii - niedoceniony kierunek wakacyjny

  • Dodano: 2022-05-02 08:00, aktualizacja: 2022-05-02 08:04

Słowenia to mały ale piękny kraj, mający wiele do zaoferowania turystom. Z pewnością pobyt tutaj zachwyci niejednego pasjonata przyrody, to taki świat w pigułce. Na małym terytorium tego państwa można znaleźć dosłownie wszystko - gęste lasy, wysokie góry, morze adriatyckie, czyste jeziora, niesamowite wąwozy, spektakularne jaskinie oraz malownicze zabudowania nad Adriatykiem i tereny winnic. Do tego dodajmy szlaki trekkingowe dla aktywnych turystów. Czyż to nie brzmi jak przepis na wymarzone wakacje? Urlop spędzony w Słowenii to bardzo dobry pomysł. 

Poznaj Słowenię bliżej

Żeby zagłębić się w atuty turystyczne Słowenii, przyjrzyjmy się najpierw faktom na temat tego kraju. Słowenia to państwo europejskie, które jest położone nad morzem Adriatyckim. Sąsiaduje z zachodu z Włochami, na wschód z Węgrami, od północy z Austrią a od południa z Chorwacją. Takie położenie gwarantuje przenikanie do rodzimej kultury wpływów tychże narodów. Teren kraju jest częścią terytorium byłej Jugosławii. Słowenia jest najbardziej rozwiniętym pod względem gospodarczym i najbardziej zamożnym państwem wśród narodów ją tworzących. Jest też uznawana za jeden z najbardziej rozwiniętych krajów Europy Środkowo - Wschodniej. Stolica i zarazem największe miasto Słowenii to Lublana. Język urzędowy to język słoweński. Do NATO i Unii Europejskiej kraj dołączył w 2004 roku a od 2007 roku w tym państwie walutą obowiązującą jest euro. Branża turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta. Hotele w Słowenii oferują noclegi w przystępnych cenach. 

Bogactwa naturalne Słowenii

Jest to kraj wyżynny i górski, ponad 90% jej terenu leży na wysokości ponad 300 m n. p. m. Za najwyższy szczyt uznaje się znajdujący się w Alpach Julijskich Triglav mierzący 2864m n. p. m. Jest on położony na powierzchni parku narodowego o tej samej nazwie. Prawie połowa terytorium Słowenii jest zalesiona co sprawia, iż państwo to jest jednym z najbardziej zielonych krajów na świecie.

Do uprawy rolnej wykorzystano 43% terenu. Najdłuższe rzeki to Drawa i Sawa, wpadają one do Dunaju. Za największe jeziora Słowenii uznaje się jezioro okresowe Cerknica i jeziora górskie takie jak Bohinjsko i Bled. W południowo - zachodniej części kraju znajduje się kraina zwana Krasem, w której można podziwiać liczne zjawiska krasowe takie jak jaskinie czy podziemne rzeki. Samych jaskiń jest około 7000, najsłynniejsza z nich to Postojnska Jama.

Do mniej znanych a wartych wymienienia można zaliczyć Jaskinie Szkocjańskie, w jaskini Vilenicy co roku odbywają się festiwale literackie. Słowenia położona jest na pograniczu stref klimatu umiarkowanego a podzwrotnikowego. Na terenach wybrzeża panuje klimat śródziemnomorski będący stanem pośrednim między klimatem morskim a kontynentalnym przez większą część roku jest ciepło a zima jest łagodna. Specyficzne ukształtowanie terenu sprawia iż kraj podzielony jest na dwa obszary klimatyczne, zupełnie odrębne. Na wschodzie kraju panuje aura kontynentalna, bardzo gorące lato i mroźna zima. Na zachodzie zaś jest klimat alpejski, obfite opady i silny wpływ morza Adriatyckiego.

Niesamowite miejsca w Słowenii, które cię zachwycą 

Wakacje w Słowenii otwierają przed toba tyle wspaniałych możliwości spędzenia wolnego czasu. Naprawdę każdy turysta znajdzie w tym kraju coś dla siebie. Poznajmy więc miejsca, które musisz zobaczyć jadąc do tego kraju na wczasy. Zaczynajmy więc przygodę. 

Niesamowity Wąwóz Tolmin

Nie możesz pominąć tego miejsca na swojej liście. Wąwóz znajduje się w Triglawskim Parku Narodowym, przepływa przez niego rzeka Tolminka, której kolor wody jest przepiękny. Trasa przejścia liczy 2,5 km i tworzy pętlę. Wstęp jest płatny i wynosi 5 euro od osoby. Szlak jest pozbawiony trudności technicznych, każdy da radę z łatwością go przejść. Bardzo ważne jest to, iż podłoże jest wilgotne i kamieniste, należy więc zachować szczególną ostrożność. Szlak przejdziesz jedynie pieszo, na terenie wąwozu zakazuje się wjazdu rowerom. Na trasie można podziwiać kilka wiszących mostów, w jaskini pod hudicev mostem bije gorące źródło. Na tym obszarze jest to zjawisko bardzo rzadkie. Warto zwrócić uwagę też na most Medvedova Glava, przypomina głowę niedźwiedzia a obrastajacy go mech łudząco imituje futro.

Winnica Malek - skosztuj tutejszych specjałów

W tym miejscu za 5 euro będziesz miał okazję zdegustować trzy wybrane przez siebie wina. Toast wzniesiesz w malowniczej scenerii otoczony szczepami winorośli, z których trunek powstał. Ponad to oprócz wina będziesz mógł tutaj skosztować i zakupić inne specjały lokalnych mieszkańców takie jak serowe ciastka. Koszt kulinarnej przyjemności to około 2,5 euro.

Ptuj - najstarsze miasto Słowenii

Planując urlop w Słowenii musisz zobaczyć historyczne zabudowania tego kraju. Miasto Ptuj jest położone nad rzeką Drawą. Góruje nad nim zamek, z góry rozciąga się przepiękna panorama okolicy. Będąc w tym miejscu musisz zaliczyć spacer starym miastem pośród urokliwych kamieniczek. Nieopodal tego miasta znajduje się zbiornik retencyjny , który jest największym takim rozwiązaniem w całej Słowenii. Pełni rolę rekreacji i stwarza ci możliwość uprawiania sportów wodnych. aktywny wypoczynek zapewnia też sieć ścieżek rowerowych nieopodal. 

Predjamski Grad - zamczysko z duszą

Zamczysko jest położone we wsi Postojna, jest dosłownie uczepione skały. Ten czteropiętrowy budynek połączony jest z jaskinią znajdującą się za nim systemem korytarzy i udostępniony do zwiedzania. Dawniej ta pieczara była miejscem schronienia dla miejscowej ludności. Zamek w XV wieku był zamieszkany przez Erazma Luggera, który był tutejszym Janosikiem. Za bilet wstępu zapłacisz około 14,90 euro normalny, 11,90 euro studencki, 8,90 euro ulgowy. zamek robi naprawdę piorunujące wrażenie, warto go zobaczyć. 

Jezioro Bled - wizytówka kraju

To miejsce, z którym najczęściej jest kojarzona Słowenia. Na środku malowniczego jeziora położona jest wyspa a na niej wznosi się kościół, organizowane są rejsy łódką, aby zobaczyć panoramę jeziora z góry należy jednak wspiąć się na wzgórze Ojstrica, trasa wytyczona jest lasem i nie jest tak bardzo ciężka. Warto się w nią wybrać gdyż widok z góry zrekompensuje wszelkie wysiłki. 

Park Krajobrazowy Kum - tych widoków nie zapomnisz

Park został utworzony na środkowo - wschodnich terenach kraju i jego celem jest ochrona kultury, stanowisk archeologicznych oraz przyrody Słowenii. Warto tu zajrzeć spędzając urlop w tym kraju. Polecam wizytę na wzgórzu Kum 1220 m n. p. m, z jego szczytu zobaczysz takie rzeczy jakich nigdy nie zapomnisz. Doskonale ujrzysz majestatycznie rysujące się sylwetki szczytów Alp Julijskich i Alp Kamnickich, rozciągające się gdzie okiem sięgnąć Wzgórza Savy. Widok robi duże wrażenie. Znajduje się tutaj również kościół p.w. Św. Agnieszki, który został wzniesiony w VII w. Możesz też skorzystać z sieci szlaków trekkingowych jakie ciągną się wokół góry. 

To tylko niektóre atrakcje, które czekają na ciebie w Słowenii. Zaplanuj podróż marzeń i spędź swoje wakacje na Bałkanach!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.