Wiadomości z Zabrza

Skrzynka na listy - jak wybrać najlepszą?

  • Dodano: 2020-10-07 14:45

Skrzynka na listy jest niezbędnym, a nawet wymaganym prawnie, elementem każdego domu. O ile w mieszkaniach w bloku skrzynki pocztowe są już wybrane i jednakowe dla każdego mieszkańca, o tyle w domach możemy pozwolić sobie na większą różnorodność. Skrzynka nie musi być jedynie elementem użytkowym, może również pełnić funkcje dekoracyjne i ozdobić front naszego domu.

Skrzynka pocztowa – co mówią przepisy?

Każdy obywatel jest zobowiązany do posiadania skrzynki na listy w miejscu zamieszkania. Za jej brak grozi kara pieniężna. Dodatkowo istnieją przepisy określające wymagania, jakie musi spełniać każda skrzynka pocztowa. Po pierwsze powinna ona być wykonana z materiałów, które ochronią przesyłki przed zniszczeniem czy kradzieżą. Po drugie musi zapewniać poufność – korespondencja nie może być dostępna do wglądu. Dlatego oprócz ochronnego materiału skrzynka musi być zamykana na kluczyk. Kolejne regulacje dotyczą wymiarów skrzynki – powinna pomieścić kopertę formatu C4 o wymiarach 229x324 mm i grubości 60 mm. Natomiast otwór wlotowy ma mieć co najmniej 230 mm szerokości, lecz nie więcej niż 280 mm. Długość krawędzi otworu powinna wynosić od 325 mm do 400 mm, a wysokość od 30 mm do 45 mm. Ponadto skrzynka musi znajdować się przynajmniej 70 cm nad podłożem, ale nie wyżej niż 160 cm.

Od czego zacząć?

Odpowiednio dobrana skrzynka, oprócz spełniania swojej roli użytkowej, może również cieszyć oko jako dodatkowa dekoracja budynku. Do wyboru jest naprawdę wiele modeli, o przeróżnych kształtach i kolorach. Najlepiej zacząć od wyboru wzoru i barwy skrzynki – musi przecież pasować do całościowej aranżacji frontu domu. Skrzynkę można dopasować do wyglądu drzwi i ścian, żeby ładnie wtopiła się w stylistykę posesji. Obecnie na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych skrzynek pocztowych z dodatkowymi udogodnieniami.

Przy zakupie można postawić na zwykłą prostokątną skrzynkę lub też wybrać nieco ciekawszą wersję – wszystko zależy od osobistych preferencji. Dużo nowych modeli ma różnego rodzaju zdobienia, kształty i żłobienia. Warto przyjrzeć się skrzynkom z asymetrycznymi wzorami – idealnymi dla amatorów nieco nowocześniejszego wystroju. Nie musimy decydować się na tradycyjną prostotę – skrzynka na listy nowoczesna stanie się doskonałym akcentem dekoracyjnym.

Gdzie powiesić skrzynkę pocztową?

Skrzynka pocztowa musi być dostępna dla listonosza. Jeśli więc mieszkamy w domu jednorodzinnym, to najlepszym miejscem dla skrzynki będzie ogrodzenie. Można ją powiesić również na drzwiach wejściowych, ale tylko pod warunkiem, że listonosz będzie mógł swobodnie się do nich dostać. Do wyboru są także skrzynki przelotowe, czyli takie, które posiadają dwa otwory z obu stron – dla wygodniejszego wkładania i wyjmowania listów. Można je zamontować na murze lub ścianie.

Skrzynka nie tylko na listy

Oprócz oczywistej funkcji, jaką jest przechowywanie listów, współczesne skrzynki pocztowe mają sporo dodatkowych udogodnień. Jednym z nich jest np. osobne miejsce na gazety i ulotki. Dzięki temu ważna korespondencja nie będzie się mieszać z mniej istotnymi przesyłkami. Można też wybrać wersję z okienkiem adresowym – zindywidualizowana skrzynka będzie prezentować się bardziej elegancko i ciekawie. Dużym udogodnieniem i zarazem świetnym akcentem dekoracyjnym są okienka, przez które można sprawdzić, czy w skrzynce znajdują się listy. Okienka te mogą mieć różne kształty, np. kółek bądź podłużnych prostokątów. Stanowią dodatkową ozdobę, a przede wszystkim są praktyczne.

Jaki materiał?

Obecnie większość skrzynek zrobiona jest ze stali. Jest to solidny materiał odporny na uszkodzenia i próby kradzieży. Stal zazwyczaj jest galwanizowana, czyli poddana specjalnej obróbce, w wyniku której otrzymuje ochronną powłokę. Dzięki niej skrzynka jest bardziej odporna na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Co z ceną?

Cena skrzynek pocztowych zależy od modelu. Zazwyczaj jest to kwota pomiędzy 40 a 200 zł. Jeśli skrzynka jest nowoczesna i ma dodatkowe funkcje, będzie kosztowała więcej niż tradycyjna. Pod uwagę należy też wziąć rodzaj i jakość materiału, z jakiego jest wykonana.

Przy wyborze skrzynki pocztowej trzeba sprawdzić kilka podstawowych parametrów: wymiary, kształt, kolor, funkcje i cenę. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowoczesnego modelu, stanie się on dodatkową ozdobą naszego domu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.