Wiadomości z Zabrza

ROZWÓJ FIRMY TERAZ ŁATWIEJSZY, NIŻ MYŚLISZ!

  • Dodano: 2017-09-06 07:45, aktualizacja: 2017-09-06 11:10

Szkolenia, kursy, warsztaty – to tylko niektóre z możliwości, które finansują fundusze europejskie w województwie śląskim. Jest to niepowtarzalna okazja dla mikro - małych i średnich przedsiębiorstw, które wiedzą, jak ważne jest dokształcanie, żeby osiągnąć sukces. W województwie śląskim widać ogromne zainteresowanie podnoszeniem kwalifikacji. Na potrzeby naszych lokalnych przedsiębiorców stworzono możliwość korzystania z Bazy Usług Rozwojowych i otrzymanie dofinansowania na szkolenia. Teraz to sami przedsiębiorcy mogą wysyłać swoich pracowników.

Sukces w biznesie nie przychodzi z dnia na dzień. Droga do sukcesu wymaga cierpliwości. To proste sentencje, którymi kieruje się wielu przedsiębiorców, rozwijając swoje biznesy. Znane powiedzenie „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” jest wyjątkowo aktualne w dzisiejszym, dynamicznie rozwijającym się świecie. Żeby firma odniosła sukces, musi się ciągle rozwijać – nadążać za wyzwaniami rynku i unowocześniać produkcję czy świadczone usługi. A im lepszych specjalistów posiada, tym większą szansę ma na szybszy i efektywniejszy rozwój. Dlatego każdy pracownik firmy powinien być traktowany jak jej kapitał.

Często barierą w rozwoju przedsiębiorstw, zwłaszcza niewielkich, jest brak odpowiedniego przygotowania organizacyjnego, brak odpowiedniej świadomości czy określonych umiejętności kadry zarządzającej. Mikroprzedsiębiorstwa często skupiają się jedynie na utrzymaniu status quo. Nie planują dodatkowych inwestycji, aby rozbudować swoje firmy. Uważają, że zmiany mogą zaszkodzić zastanej sytuacji. Nie biorą pod uwagi zmieniającego się otoczenia i tego, że konkurencja idzie do przodu. Tę sytuację można zmienić dzięki szkoleniom, które pozwalają firmom na pozyskanie nowej wiedzy do dalszego rozwoju. Jednak problemem, jaki napotykają przedsiębiorcy, są wysokie koszty usług firm szkoleniowych czy doradczych. Stawia to na uprzywilejowanej pozycji duże firmy i korporacje, które mogą sobie pozwolić, żeby przeznaczyć na ten cel znaczne środki finansowe i z odpowiednim wyprzedzeniem planują swój rozwój. Ale jest prosty sposób, żeby zmniejszyć wysokie opłaty za szkolenia!

Są to fundusze unijne, dzięki którym szkolenia od teraz są dostępne dla każdego przedsiębiorcy.

Dlatego warto zainteresować się Podmiotowym Systemem Finansowania (PSF), stworzonym dzięki wsparciu unijnym. Jest to specjalny system uruchomionym po to, aby ułatwić mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz ich pracownikom, a także osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą zdobycie dofinansowania na usługi szkoleniowe. Dofinansowanie z UE może pokryć co najmniej 50% wartości szkolenia, a zależnie od innych czynników – jak wielkość firmy, branża, charakterystyka pracowników – może sięgnąć aż do 80% kosztu szkolenia.

W praktyce wygląda to tak, że podziałem środków na ten cel zajmują się wybrani przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach tzw. operatorzy. Operatorzy to organizacje, które działają blisko przedsiębiorców. Ich rolą jest całościowa obsługa wsparcia – od przyjęcia wniosku aż do rozliczenia dofinansowania. Dane kontaktowe do wszystkich operatorów można znaleźć na www.szkoleniaslaskie.pl.

Na jakie dokładnie szkolenia można zdobyć dotację dzięki PSF? I tu jest miła niespodzianka. Nie jest to wybór z zamkniętej listy szkoleń obejmujących tylko najbardziej standardowe tematy. Chodzi o to, żeby firmy mogły podnosić swoją wiedzę i kwalifikacje zgodnie z ich obecnymi potrzebami i celami. Można zatem wybrać dowolną usługę z bogatej oferty Bazy Usług Rozwojowych (BUR), która obejmuje nie tylko szkolenia, ale też m.in. studia podyplomowe. Baza dostępna jest pod adresem www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl i  obecnie obejmuje prawie 15 tysięcy usług z całego kraju i ze wszystkich branż.

Baza Usług Rozwojowych ofertuje dodatkowo unikalne rozwiązanie na polskim rynku, jakim jest możliwość zamówienia usługi szkoleniowej ”szytej na miarę”. Na czym to polega? Po prostu jeżeli nie ma w Bazie szkolenia, którego przedsiębiorca potrzebuje, ma możliwość umieszczenia w systemie ogłoszenia o swoim zapotrzebowaniu. Następnie firma szkoleniowa kontaktuje się z firmą i przygotowuje ofertę dopasowaną do konkretnego zapotrzebowania. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje usługę odpowiadającą dokładnie jego potrzebom, a braki w ofercie firm szkoleniowych zostają zminimalizowane.         

Co można zyskać? Przede wszystkim zdobycie lub potwierdzenie wiedzy i umiejętności właścicieli firm i ich pracowników. Firma może się bez większych przeszkód rozwijać się i reagować na bieżące potrzeby potencjalnych lub przyszłych klientów czy na wyzwania branży, a nawet je wyprzedzać. Dzięki temu przedsiębiorcy łatwiej będą modyfikować czy poszerzać swoją ofertę, wprowadzać nowe rozwiązania, wchodzić na nowe rynki – czy to krajowe, czy zagraniczne. Co za tym idzie – firma będzie działać skuteczniej, będzie przodować w wyścigu konkurencyjnym i w ostatecznym rozrachunku zwiększy swoje przychody. A dodatkowo, przedsiębiorca zyskuje możliwość motywowania swoich pracowników również pozafinansowo czy wręcz przyciągnięcia najlepszych ekspertów z rynku nieskrępowanymi możliwościami samorozwoju i samodoskonalenia. Jakby nie patrzeć, zyskują wszyscy.

Dzięki możliwościom, jakie stwarzają fundusze unijne, to wszystko jest na wyciągnięcie ręki dla każdego, nawet najmniejszego, przedsiębiorcy. Warto skorzystać z tej wyjątkowej okazji i spróbować wskoczyć na kolejny poziom biznesowy!

Zacznij tutaj: www.szkoleniaslaskie.pl. To naprawdę proste!

Rozwój firmy teraz łatwiejszy, niż myślisz!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.