Remont starego domu lub mieszkania opłaca się bardziej niż kupienie nowego. Umiejętne gospodarowanie budżetem oraz chronologią wykonywanych prac pomoże tchnąć w stary budynek nowe życie. Uświadomienie sobie, jak ważną rolę w procesie remontu odgrywa dobrze opracowany plan działania, może pomóc uniknąć wielu niespodzianek i błędów. Sprawdźmy zatem, od czego się zebrać.
W przypadku domu remontujemy dach i balkony
Jeżeli zabieramy się za naprawę domu, musimy liczyć się z koniecznością wymiany dachu, gdy jest zniszczony i przecieka (lub jeśli wciąż jeszcze pokrywa go szkodliwy dla zdrowia i zakazany azbest), w tym z wymianą okien dachowych, odnową balkonu i schodów zewnętrznych, jeśli mamy, a także z malowaniem zewnętrznych ścian. Ponieważ w przypadku domów ich wizytówką są przede wszystkim drzwi zewnętrzne i okna, powinniśmy się głęboko zastanowić nad modelem zwłaszcza tych pierwszych. Drzwi pełnią ważną rolę izolacyjną i zabezpieczającą. Wybierając drzwi, celujmy w ciężkie antywłamaniowe, wytwarzane ze stali bądź aluminium, które pozwolą nam poczuć się bezpiecznie. Wymiana okien na nowe, szczelne i mocne, stanowić będzie ochronę przed wiatrem i opadami, a także przed hałasami z zewnątrz, co jest szczególnie ważne, kiedy dom znajduje się przy ruchliwej ulicy. O drzwi i okna powinniśmy zadbać także w przypadku mieszkania.
Kanalizacja wodociągowa oraz instalacje gazowe i elektryczne
Tutaj warto zlecić pracę firmie lub specjaliście, ponieważ o ile możliwa jest samodzielna instalacja rur, tak w przypadku wymiany piecyka na nowy pracę tę bezwzględnie trzeba pozostawić osobie upoważnionej do jej wykonywania. Dodajmy fakt, iż wszelkie zmiany w obrębie rozbudowy instalacji gazowej wymagają och zgłoszenia.
Wymiana podłóg
Wymiana podłogi to podstawa prac remontowych w obrębie domu lub mieszkania. Przed realizacją prac warto zadać sobie pytania typu jak kłaść panele względem okna, czy lepsze są panele, czy linoleum? Pozwoli nam to wytypować najlepsze rozwiązanie dla naszej posesji. Oczywiście wszystko zaczyna się od zerwania starej podłogi, oczyszczenia i wyrównania gruntu. W tym celu możemy zastosować wylewkę (inna nazwa: jastrych). Ten krok jest niezwykle ważny, ponieważ na krzywym gruncie panele i linoleum mogą się łatwo odsuwać, pękać i co za tym idzie niszczyć. Wówczas nawet najpiękniejsze meble i ściany nie zdołają odwrócić uwagi od źle wykonanej podłogi. Jednym ze sposobów na odnowienie parkietu jest cyklinowanie, czyli szlifowanie parkietu, lecz często odchodzi się od tego kroku. Czy odnawianie parkietu z pominięciem tego kroku jest możliwe? Sprawdźmy tutaj: https://aleo.com/pl/porady/odnowienie-parkietu-bez-cyklinowania-czy-jest-to-poprawna-metoda/.
Prace wykończeniowe, czyli zwieńczenie wysiłków
Kiedy zabieramy się do malowania ścian, jesteśmy coraz bliżej zakończenia remontu. Malowanie zalicza się do jednego z ciekawszych etapów remontu, bo często to właśnie ściany mówią wszem wobec: był remont. Z kolorami warto eksperymentować, oczywiście z rozsądkiem i umiarem. Jeśli zależy nam na pięknym wnętrzu, warto celować w jasne, pastelowe zestawienia kolorów różniących się od siebie tonacją. Uważajmy na dobór barw. W sypialniach, zwłaszcza pokojach dziecięcych, lepiej postawić na delikatne kolory takie jak niebieski, zielony czy brzoskwiniowy. W kuchni, łazience i salonie można sobie pozwolić na mocniejsze barwy, wszystko jednak zależy od stylu, jakim kierowaliśmy się, wybierając meble. Oczywiście kolory ścian to nie jedyne prace wykończeniowe. Więcej informacji na temat remontów znajdziemy na https://gpcodziennie.pl/kiedy-przyda-sie-remont-mieszkania-i-jak-zaczac.html.