Wiadomości z Zabrza

PIT online - dlaczego warto?

  • Dodano: 2021-06-10 15:00

Każdy podatnik ma obowiązek regularnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Rozliczenia należy dokonać za pomocą odpowiedniego formularza. Sprawdź, dlaczego warto wypełnić PIT online!

  1. Czym jest deklaracja PIT 37?
  2. PIT 37 – kto powinien złożyć ten rodzaj deklaracji?
  3. PIT 37 – jakie ulgi można odliczyć od dochodu?
  4. PIT 37 – jakie zasiłki trzeba wykazać w deklaracji?
  5. Dlaczego warto wypełnić PIT online?

Niezależnie od tego, czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz swoją firmę, raz w roku musisz rozliczyć się z fiskusem. Bardzo wygodną formą rozliczenia jest wypełnienie PIT online – e PIT. Jeżeli chcesz zapoznać się z ważnymi informacjami na temat deklaracji PIT, przeczytaj poniższy poradnik.

Czym jest deklaracja PIT 37?

Każdy podatnik powinien rozliczyć się z fiskusem za pomocą odpowiedniej deklaracji podatkowej. Jednym z rodzajów deklaracji jest PIT 37. Na jej podstawie musi się rozliczyć każdy podatnik, którego wynagrodzenie rozliczane jest za pośrednictwem płatnika. Jeżeli uzyskujesz dochody z tytułu umowy o pracę, renty czy emerytury, to PIT 37 jest właściwą deklaracją dla Ciebie. Warto pamiętać, że deklarację PIT 37 należy wypełnić w oparciu o druk PIT-11, który otrzymasz od pracodawcy. Należy też wspomnieć, że na podstawie deklaracji PIT 37 możesz również rozliczyć się razem z małżonkiem oraz samotnie wychowywanym dzieckiem.

PIT 37 – kto powinien złożyć ten rodzaj deklaracji?

Deklaracja PIT 37 jest przeznaczona m.in. dla podatników, którzy osiągają dochody z umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Na podstawie tego formularza powinny się rozliczać również osoby, które pobierają rentę lub emeryturę. Wypełniony formularz PIT 37 należy złożyć w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej deklarację.

PIT 37 – jakie ulgi można odliczyć od dochodu?

Podczas wypełniania deklaracji PIT 37 należy wykazać nie tylko kwoty znajdujące się na druku PIT-11. W rozliczeniu mogą również zostać uwzględnione różnego rodzaju ulgi podatkowe. Oto niektóre ulgi, które można uwzględnić przy rozliczeniu za pomocą deklaracji PIT 37:

  • Ulga na Internet – przysługuje wszystkim osobom, które korzystają z Internetu;
  • Ulga prorodzinna – przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia;
  • Ulga termomodernizacyjna – dla podatników, którzy ponieśli koszty związane z ociepleniem domu.

PIT 37 – jakie zasiłki trzeba wykazać w deklaracji?

W deklaracji PIT 37 należy wykazać różnego rodzaju zasiłki. To m.in. zasiłek chorobowy, wynagrodzenie chorobowe i zasiłek rehabilitacyjny. W formularzu trzeba również uwzględnić stypendia, alimenty i różnego rodzaju dotacje, a także wypłaty i zwroty z konta zabezpieczenia emerytalnego.

Dlaczego warto wypełnić PIT online?

Deklarację PIT możesz rozliczyć na różne sposoby – m.in. bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym lub wysyłając ją za pomocą listu poleconego. Jednak najwygodniejszym sposobem jest rozliczenie PIT online. W sieci możesz znaleźć darmowy program do PIT, który pozwoli Ci szybko i łatwo złożyć deklarację podatkową. Świetnym pomysłem jest rozliczenie deklaracji za pomocą usługi e-pity. Warto wspomnieć, że jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie e PIT, możesz liczyć na szybki zwrot podatku. Pieniądze powinny trafić do Ciebie maksymalnie w ciągu 45 dni od daty złożenia deklaracji PIT online.

Deklaracja PIT 37 to jeden z najczęściej wypełnianych formularzy podatkowych. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo go wypełnić. Na szczęście obecnie jest to bardzo łatwe dzięki możliwości rozliczenia PIT online.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.