Wiadomości z Zabrza

PIT online - dlaczego warto?

  • Dodano: 2021-06-10 15:00

Każdy podatnik ma obowiązek regularnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Rozliczenia należy dokonać za pomocą odpowiedniego formularza. Sprawdź, dlaczego warto wypełnić PIT online!

  1. Czym jest deklaracja PIT 37?
  2. PIT 37 – kto powinien złożyć ten rodzaj deklaracji?
  3. PIT 37 – jakie ulgi można odliczyć od dochodu?
  4. PIT 37 – jakie zasiłki trzeba wykazać w deklaracji?
  5. Dlaczego warto wypełnić PIT online?

Niezależnie od tego, czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz swoją firmę, raz w roku musisz rozliczyć się z fiskusem. Bardzo wygodną formą rozliczenia jest wypełnienie PIT online – e PIT. Jeżeli chcesz zapoznać się z ważnymi informacjami na temat deklaracji PIT, przeczytaj poniższy poradnik.

Czym jest deklaracja PIT 37?

Każdy podatnik powinien rozliczyć się z fiskusem za pomocą odpowiedniej deklaracji podatkowej. Jednym z rodzajów deklaracji jest PIT 37. Na jej podstawie musi się rozliczyć każdy podatnik, którego wynagrodzenie rozliczane jest za pośrednictwem płatnika. Jeżeli uzyskujesz dochody z tytułu umowy o pracę, renty czy emerytury, to PIT 37 jest właściwą deklaracją dla Ciebie. Warto pamiętać, że deklarację PIT 37 należy wypełnić w oparciu o druk PIT-11, który otrzymasz od pracodawcy. Należy też wspomnieć, że na podstawie deklaracji PIT 37 możesz również rozliczyć się razem z małżonkiem oraz samotnie wychowywanym dzieckiem.

PIT 37 – kto powinien złożyć ten rodzaj deklaracji?

Deklaracja PIT 37 jest przeznaczona m.in. dla podatników, którzy osiągają dochody z umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Na podstawie tego formularza powinny się rozliczać również osoby, które pobierają rentę lub emeryturę. Wypełniony formularz PIT 37 należy złożyć w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej deklarację.

PIT 37 – jakie ulgi można odliczyć od dochodu?

Podczas wypełniania deklaracji PIT 37 należy wykazać nie tylko kwoty znajdujące się na druku PIT-11. W rozliczeniu mogą również zostać uwzględnione różnego rodzaju ulgi podatkowe. Oto niektóre ulgi, które można uwzględnić przy rozliczeniu za pomocą deklaracji PIT 37:

  • Ulga na Internet – przysługuje wszystkim osobom, które korzystają z Internetu;
  • Ulga prorodzinna – przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia;
  • Ulga termomodernizacyjna – dla podatników, którzy ponieśli koszty związane z ociepleniem domu.

PIT 37 – jakie zasiłki trzeba wykazać w deklaracji?

W deklaracji PIT 37 należy wykazać różnego rodzaju zasiłki. To m.in. zasiłek chorobowy, wynagrodzenie chorobowe i zasiłek rehabilitacyjny. W formularzu trzeba również uwzględnić stypendia, alimenty i różnego rodzaju dotacje, a także wypłaty i zwroty z konta zabezpieczenia emerytalnego.

Dlaczego warto wypełnić PIT online?

Deklarację PIT możesz rozliczyć na różne sposoby – m.in. bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym lub wysyłając ją za pomocą listu poleconego. Jednak najwygodniejszym sposobem jest rozliczenie PIT online. W sieci możesz znaleźć darmowy program do PIT, który pozwoli Ci szybko i łatwo złożyć deklarację podatkową. Świetnym pomysłem jest rozliczenie deklaracji za pomocą usługi e-pity. Warto wspomnieć, że jeżeli zdecydujesz się na wypełnienie e PIT, możesz liczyć na szybki zwrot podatku. Pieniądze powinny trafić do Ciebie maksymalnie w ciągu 45 dni od daty złożenia deklaracji PIT online.

Deklaracja PIT 37 to jeden z najczęściej wypełnianych formularzy podatkowych. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo go wypełnić. Na szczęście obecnie jest to bardzo łatwe dzięki możliwości rozliczenia PIT online.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.