Wiadomości z Zabrza

Parterowy, czy z poddaszem? Wybieramy gotowy projekt domu

  • Dodano: 2019-10-10 11:45

Przeglądając strony internetowe pracowni projektowych tworzących gotowe projekty domów będziemy musieli podjąć kluczową decyzję: czy wybieramy parterowy dom, czy mamy zamiar zamieszkać w domu jednorodzinnym z poddaszem użytkowym? To pierwsza decyzja, jaką należy podjąć decydując się na budowę domu.

Dom przy Pastelowej 10 bisDom przy Pastelowej 10 bis - www.galeriadomow.pl

Parterowe domy, dlaczego warto się na nie decydować.

Podstawowym atutem jakie posiadają projekty domów parterowych jest fakt, że wszystkie pomieszczenia zlokalizowane są w nich na jednym poziomie. Jeśli ktoś nie wyobraża sobie codziennego biegania po schodach z pewnością zdecyduje się na taki wariant domu. Parterówki organizują życie rodziny na jednej przestrzeni. Oczywiście jest ona tradycyjnie podzielona na strefę dzienną i nocną, lecz obie przestrzenie są sobie bliskie. Nie dzieli ich całe piętro, a zaledwie korytarz, lub po prostu przestrzeń między skrajnymi częściami domu. Na jednym poziomie mamy łazienkę, sypialnie i pokój dzienny z kuchnią. Taki układ ułatwia komunikację i sprawia, że wszystko mamy pod ręką. Poza ułatwieniami wynikającymi z braku schodów, parterowe domy są również prostsze i szybsze w budowie, niż domy z poddaszem. Możemy również mówić o niższych kosztach inwestycji. Nie musimy wydawać pieniędzy na aranżację poddasza, nie budujemy na nim ścianek działowych, ani stropów. W przypadku dachu wystarczy samo deskowanie z ociepleniem. Małe domy parterowe można wybudować taniej, niż wynosi zakup mieszkania w deweloperskim stanie, na jednym z miejskich osiedli. Nie możemy zapomnieć, iż dom parterowy, szczególnie z dachem o większym kącie nachylenia, możemy w dowolnej chwili adaptować, urządzając na poddaszu przestrzeń mieszkalną. Mimo, iż posiadają większą powierzchnie zabudowy (zajmują więcej miejsca na działce) stanowią dobrą opcję na małe i wąskie działki. Podsumowując – niskie koszty budowy, swobodna komunikacja, brak schodów. Doskonały wybór jeśli mamy małe dzieci, lub myślimy o późnej starości.

Dom przy Bukowej 16Dom przy Bukowej 16 - www.galeriadomow.pl

Cisza i spokój pod dachem – co nas urzeka w domach z poddaszem użytkowym

Zupełnie inną charakterystykę posiadają domy piętrowe. Wybór takich domów to inny model życia dla całej rodziny. Gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym kosztują tyle samo, co domy parterowe, jednak ich budowa, w niektórych przypadkach może być droższa. Realizacja użytkowego poddasza niesie ze sobą dodatkowe koszty robocizny, materiałów i stolarki okiennej. Do tego dochodzą rzecz jasna nakłady na wykończenie i umeblowanie poddasza. Mimo tych faktów ciągle projekty domów z poddaszem użytkowym są najczęściej wybieranymi projektami przez budujących się Polaków. Dodatkowa przestrzeń poddasza, to więcej miejsca na wszystko. Śmiało możemy przenieść całą strefę odpoczynku na poddasze, a tym samym funkcjonalnie podzielić dom, na przestrzeń aktywności wspólnych – na parterze i prywatną sferę odpoczynku - pod dachem. Domy z poddaszem posiadają kilka atutów, z których niektórzy inwestorzy nie są w stanie zrezygnować. Możliwość relaksowania się na balkonie należy do jednych z nich. Poddasze ma również potencjał do przekształcenia go w całkiem odrębne mieszkanie, co dla niektórych jest również ważne.

Projekty domów z poddaszem posiadają mniejszą powierzchnię zabudowy, przez co można je budować na wąskich i małych działkach. Rosną wzwyż, a nie w szerz. Domy z poddaszem użytkowym mają szerokie grono odbiorców, którzy cenią sobie spokój i wyraźny wnętrza.

Dom przy Alabastrowej 46Dom przy Alabastrowej 46 - www.galeriadomow.pl

Wybór konkretnego projektu jest sprawą indywidualną i zależy od naszego stylu życia i sytuacji rodzinnej. Starsi inwestorzy skłaniają się bardziej ku domom parterowym, ze względów praktycznych. Wśród rodzin z dziećmi podział przebiega raczej na linii indywidualnych preferencji. Stylowe i tanie projekty domów warto zakupić u producenta, czyli autora projektu. Jedną z najciekawszych ofert w tej branży znajdziemy na https://www.galeriadomow.pl/

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.