Wiadomości z Zabrza

Opłata za przejazd taksówką – krótki poradnik. Dowiedz się od czego uzależniona jest cena

  • Dodano: 2022-02-11 11:00

Większość firm taksówkarskich posiada ustalone ceny za kilometr. Urządzeniem, które z łatwością przelicza przejechany odcinek drogi jest taksometr. Wszystkich klientów korzystających z usług taksówkarskich interesuje ile zapłacą. Przy niedalekich trasach cena z reguły nie gra roli, tak przy dosyć długich kursach chcemy wiedzieć na jaką kwotę się przygotować. Choć powszechnie uważa się, że za komfort musisz płacić to niektóre korporacje wychodzą temu naprzeciw! Przygotowują oni stawki przyjazne dla wszystkich klientów. Z niniejszego artykułu dowiesz się od czego uzależniona jest wysokość kwoty za przejazd oraz poznasz taksówki dopasowane do możliwości budżetowych wszystkich klientów.

Taksometr – niezbędne wyposażenie każdej profesjonalnej taksówki

Działanie taksometru oparte jest na dwóch prostych systemach: D oraz S. W polskich taksówkach wykorzystuje się system S. Określa on cenę za przejazd na podstawie taryfy drogowej lub czasowej. Obydwie uzależnione są od prędkości samochodu. Warto wiedzieć, że prędkością graniczną dla taksówek jest 20 km/h. Ze względu na to, jeśli zamówione przez Ciebie taxi porusza się z większą prędkością brana jest pod uwagę taryfa kilometrowa, co oznacza, że cena za przejazd uwarunkowana jest od przejechanych kilometrów. Jeśli natomiast taxi poruszą się z mniejszą prędkością niż 20 km/h zaczyna obowiązywać taryfa czasowa. Działanie taksometru jest zaprogramowane na podstawie obowiązujących stawek w danej korporacji taksówkarskiej. Przed zamówieniem taksówki warto wiedzieć, że na końcową cenę składa się:

  • opłata początkowa,

  • opłata za przejazd,

  • opłata postojowa.

Cena za przejazd nie musi być wysoka. Wybierz firmę z atrakcyjnymi stawkami

Wszystkie firmy taksówkarskie posiadają ustaloną opłatę za przejazd uzależnioną od taryfy drogowej, która uzależniona jest od pory dnia oraz od tego czy aktualnie jest to dzień świąteczny. Wyróżnia się cztery podstawowe taryfy:

  • taryfa 1 – w granicach miasta,

  • taryfa 2 – niedziele, święta, co w granicach miasta,

  • taryfa 3 – poza miastem,

  • taryfa 4 – niedziele, święta, noc w granicach miasta.

Znając już od czego zależy wysokość ceny za przejazd możesz znacznie łatwiej oszacować koszt Twojego przejazdu i przygotować się na zapłatę. Oczywiście warto również zaznaczyć, że w mniejszych miastach ceny są znacznie niższe niż w większych, a dodatkowo jest mniejsze ryzyko utknięcia w korku. Wyróżniającą się na rynku taksówkarskim firmą jest Taxi Wałbrzych, gdzie ceny są dostępne na każdą kieszeń. Ich cennik możesz z łatwością sprawdzić pod linkiem: https://taxi-walbrzych.pl/cennik/. Dodatkowym ułatwieniem dla wszystkich klientów jest możliwość płacenia kartą płatniczą. Nie musisz przepłacać, aby szybko i bezpiecznie dojechać w konkretne miejsce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.