Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wiąże się niekiedy z uciążliwościami a nawet i szkodą dla właścicieli poszczególnych nieruchomości. W takim przypadku mają oni prawo żądać zapłaty stosownego odszkodowania. Co jednak jeśli organ administracyjny odmawia przyznania takiego odszkodowania? Na stronie www.odszkodowaniampzp.pl znajdziesz ekspercką pomoc w tej sprawie.
Co to jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego, który obowiązuje na określonym obszarze gminy. Jak każdy akt prawny także i mpzp może podlegać okresowym zmianom. Kształt miejscowego planu jest tworzony w ramach zadań rady gminy i tylko ona może go zmodyfikować, choć mieszkańcy gminy mogą w tym zakresie składać odpowiednie wnioski.
Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dosyć często wiąże się z obniżeniem wartości określonych nieruchomości lub potrzebą ich wywłaszczenia. W takiej sytuacji właściciele mają możliwość wniesienia żądania zapłaty odpowiedniego odszkodowania, które zrekompensuje im straty wywołane modyfikacją mpzp. eżeli jesteś zainteresowany tematem częstotliwości zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, zachęcam do zapoznania się z tym artykułem.
Jakie są podstawy prawne dotyczące odszkodowań za zmianę planu zagospodarowania przestrzennego?
Zgodnie z treścią art. 36 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy albo od władającego terenem zamkniętym, jeżeli uchwalenie planu lub jego zmiana spowodowane były potrzebami obronności i bezpieczeństwa państwa:
-
odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo
-
wykupienia nieruchomości lub jej części.
Prawo do odszkodowania nie pojawi się jeżeli treść planu miejscowego nie stanowi samodzielnego ustalenia przez gminę społeczno-gospodarczego przeznaczenia terenu oraz sposobu korzystania z niego, ale wynika z:
-
uwarunkowań hydrologicznych, geologicznych, geomorfologicznych lub przyrodniczych dotyczących występowania powodzi i związanych z tym ograniczeń, określonych na podstawie przepisów odrębnych,
-
decyzji dotyczących lokalizacji lub realizacji inwestycji celu publicznego, wydanych przez inne niż organy gminy, organy administracji publicznej lub Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,
-
zakazów lub ograniczeń zabudowy i zagospodarowania terenu, określonych w przepisach ustaw lub aktów, w tym aktów prawa miejscowego, wydanych na ich podstawie.
Realizacja roszczeń odszkodowawczych może nastąpić również w drodze zaoferowania przez gminę właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości zamiennej. Z dniem zawarcia umowy zamiany roszczenia wygasają.
Jak odwołać się od decyzji odmawiającej przyznania odszkodowania?
Wystąpienie z żądaniem zapłaty odszkodowania z powodu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie oznacza automatycznego przyznania rekompensaty pieniężnej. Rada gminy może bowiem wydać decyzję odmowną co do wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania albo przyznać je w niższej wartości, niż wnioskował o to właściciel danej nieruchomości. W takim przypadku wnioskodawcy służy odwołanie od uzyskanej decyzji administracyjnej. Zapraszamy także do artykułu na temat tego, kiedy przysługuje odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania.
Każda decyzja administracyjna musi zawierać w swej treści pouczenie o prawie do wniesienia odwołania. Tak samo jest w przypadku decyzji odmawiającej przyznanie odszkodowania za zmianę mpzp lub w sprawie wypłaty niższego odszkodowania, niż te, które zażądał wnioskodawca. Odwołanie wnosi się do organu wyższej instancji, choć za pośrednictwem rady gminy, która wydała zaskarżaną decyzję (w tym przypadku będzie to oczywiście właściwy miejscowo wojewoda). Co ważne w uzasadnieniu takiego pisma nie trzeba powoływać się na konkretne przepisy prawa, wystarczy, że dana osoba jest niezadowolona z zapadłego rozstrzygnięcia.
Odwołanie jest wolne od opłat skarbowych – jeśli zostanie uznane to wydana decyzja zostanie zmieniona. W przypadku nieuwzględnienia odwołania dana osoba będzie miała jeszcze możliwość skierowania sprawy do sądu administracyjnego w ramach skargi (składa się ją w ciągu 30 dni od dnia odebrania odmowy uwzględnienia odwołania). Przed przystąpienie do składania wniosku, warto również zastanowić się, jak go uzasadnić.
Pamiętajmy, że prawo do żądania zapłaty odszkodowania ulega przedawnieniu, a dokładniej roszczenie o zapłatę stosownej rekompensaty. Co do zasady okres przedawnienia wynosi 10 lat, jeżeli nieruchomość nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli taki związek istnieje wówczas okres przedawnienia wynosi 3 lata. Roszczenie z tytułu utraty wartości nieruchomości na skutek uchwalenia planu miejscowego przedawnia się z upływem pięciu lat od daty wejścia w życie planu. Ograniczenie takie wynika z art. 37 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Podsumowanie
Odwołanie od decyzji odmawiającej przyznania odszkodowania za zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wymaga od danej osoby wniesienia stosownego pisma do wojewody za pośrednictwem rady gminy, która wydała skarżoną decyzję. Opis całej procedury wnoszenia odwołania każdorazowo powinien znaleźć się w pouczeniu umieszczanym na końcu wydawanej decyzji co do odmowy przyznania odszkodowania. Jeśli odwołanie nie zostanie uwzględnione to stronie przysługuje wówczas prawo do wniesienia skargi do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Autor: ZaufanyAdwokat.pl