Wiadomości z Zabrza

Odbiór prac remontowych z fachowcem - dlaczego warto?

  • Dodano: 2022-03-14 12:00

Remont wiąże się z dużymi kosztami, jednak nie zawsze możemy mieć gwarancję, że ekipa remontowa dobrze wywiąże się ze swojego zadania. Warto więc zlecić odbiór prac budowlanych profesjonalistom, którzy sprawdzą, czy roboty budowlane zostały wykonane zgodnie z umową i przepisami prawa budowlanego.

Nawet sprawdzona ekipa budowlana może pozostawić po sobie usterki. Dlatego już na etapie podpisywania umowy warto zadbać o wszystkie szczegóły, aby ułatwić sobie ewentualne egzekwowanie poprawek. Jednak zanim do tego dojdzie, musimy sprawdzić, czy wszystkie prace remontowe zostały wykonane zgodnie z umową. Samodzielne sprawdzenie ekipy remontowej nie jest proste, jeśli nie dysponujemy fachową wiedzą. Dlatego odbiór robót budowlanych powinien wykonać fachowiec, który zna prawo budowlane i wie, na jakie elementy należy zwrócić uwagę.

Odbiór prac remontowych – dlaczego warto powierzyć to fachowcom?

Odbiór prac remontowych z fachowcem cieszy się coraz większą popularnością i coraz więcej firm świadczy tego typu usługi. Decydując się na remont mieszkania, nie zawsze mamy pewność, czy ekipa remontowa jest profesjonalna i wszystkie prace wykona z najwyższą starannością. Aby wyegzekwować poprawki, musimy wiedzieć, co poszło nie tak w czasie wykonywania robót, a nie zawsze mamy odpowiednie umiejętności, żeby to sprawdzić. Firma remontowa może też próbować przekonywać nas, że wszystko zostało wykonane zgodnie z umową. Jeśli o odbiór robót po zakończeniu prac zadba fachowiec, ekipie remontowej trudno będzie uchylić się od odpowiedzialności za usterki. Specjalista sprawdzi, czy wszystkie prace zostały wykonane z obowiązującymi normami i zasadami sztuki budowlanej. Sporządzony zostanie protokół odbioru remontu mieszkania, w którym wyszczególnione zostaną ewentualne usterki. W ten sposób łatwiej będzie wyegzekwować naprawę wad, których samodzielne usunięcie mogłoby nas dużo kosztować. Dlatego do odbioru technicznego warto wynająć specjalistów.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru robót budowlanych?

Kupno mieszkania to duża inwestycja, a prace remontowe nie są tanie. Trzeba więc zadbać o to, aby wszystkie prace zostały wykonanie starannie, dzięki czemu oszczędzimy sobie dodatkowych kosztów na dokonywanie poprawek. Bez względu na to, czy remontujemy dom, czy mieszkanie w kamienicy, musimy sprawdzić, czy ekipa remontowa dobrze wywiązała się ze swojego zadania. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • instalacje – czy są prawidłowo rozmieszczone i sprawne,
  • ściany – trzeba sprawdzić, czy tynki, gładzie i malowanie zostały wykonane profesjonalnie, zgodnie z obowiązującymi normami,
  • zabudowa – sprawdzamy pion i poziom elementów zabudowy, takich jak ścianki działowe, sufity podwieszane czy narożniki tynkarskie.

Aby zweryfikować wszystkie elementy, należy posiadać fachową wiedzę, dlatego warto zlecić odbiór prac remontowych specjalistycznej firmie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.