Wiadomości z Zabrza

Niepłodność to coraz częstszy problem mężczyzn

  • Dodano: 2023-04-07 09:00, aktualizacja: 2023-04-12 08:40

Podczas gdy dla niektórych par droga do wymarzonej ciąży jest prosta, inne napotykają przeszkody, również te zdrowotne w postaci niepłodności. Kiedy przez dłuższy czas regularnych starań bez zabezpieczenia nie dochodzi do poczęcia dziecka, w pierwszej kolejności to zazwyczaj kobieta udaje się do lekarza i wykonuje niezbędne badania, aby znaleźć źródło problemu. Tymczasem zaburzenia płodności z wielu powodów mogą występować również u mężczyzn i to oni powinni równolegle poddawać się odpowiedniej diagnostyce.

Co ma negatywny wpływ na płodność u mężczyzn?

Wyniki wielu badań naukowych wykazują, że męskie nasienie w ciągu ostatnich lat uległo znacznemu pogorszeniu. Problemy związane z plemnikami dotyczą nie tylko ich obniżonej liczebności, ale również nieprawidłowej budowy i ruchliwości. Wiele czynników może negatywnie wpływać na zdolność mężczyzny do zapłodnienia. Schorzenia jąder, przewlekłe choroby, uwarunkowania genetyczne czy impotencja to tylko niektóre z nich. Warto do tej listy również dodać pewne elementy związane ze stylem życia. O jakich czynnikach tutaj mowa? Przyjmuje się, że na występowanie problemów z płodnością może mieć wpływ np. niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, branie sterydów lub narkotyków, a także nadwaga. To jednak nie wszystko, niebezpieczne warunki pracy, nadmierny stres, przegrzewanie jąder, kontakt z licznymi związkami chemicznymi zawartymi w pożywieniu, kosmetykach, środkach czystości, przedmiotach codziennego użytku również nie oddziałują korzystnie na płodność.

Czy da się poprawić płodność?

Nie istnieje jeden sprawdzony sposób na poprawę płodności. Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej przyczyny wywołującej niepłodność i stopnia jej zaawansowania. Lekarze często zalecają mężczyznom starającym się o dziecko zmianę stylu życia, czyli zwiększenie aktywności fizycznej, rozpoczęcie diety wzbogaconej o cynk, selen czy też witaminę E i C, unikanie używek, zrezygnowanie z picia alkoholu, zachowanie dobrej higieny snu oraz regularne współżycie. Niestety nie zawsze sama zmiana nawyków życiowych będzie wystarczająca, aby mogło dojść do zapłodnienia. Gdy badanie nasienia okaże się skrajnie nieprawidłowe, jedyną szansą na ciążę mogą okazać się techniki wspomaganego rozrodu takie jak inseminacja wewnątrzmaciczna lub in vitro.

Do jakiego lekarza można zgłosić się po pomoc w Katowicach?

Mężczyzna, który bezskutecznie stara się o dziecko z partnerką może rozpocząć diagnostykę u androloga zajmującego się zaburzeniami męskiego układu płciowego, który jest odpowiednikiem ginekologa w przypadku kobiet. Będzie on w stanie ocenić szanse na naturalne poczęcie i wdrożyć odpowiednią metodę leczenia. Konsultację z andrologiem w Katowicach można odbyć, chociażby w Klinice Bocian zlokalizowanej przy ul. Dąbrówki 13. Ośrodek posiada w swoim zespole wykwalifikowanych lekarzy, embriologów, położne i diagnostów laboratoryjnych, którzy zapewniają mężczyznom wsparcie na każdym etapie leczenia niepłodności. Po pomoc można zgłosić się również bezpośrednio do specjalisty ds. wspomaganego rozrodu.

W przypadku chęci umówienia się na konsultację do specjalistów w Klinice Bocian w Katowicach zainteresowane osoby proszone są o kontakt telefoniczny bezpośrednio z placówką: +48 32 701 04 60 lub mailowy: katowice@klinikabocian.pl.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.