Wiadomości z Zabrza

Na czym polega druk 3D?

  • Dodano: 2021-01-07 14:30

Druk 3D to technologia, która zdecydowanie rozbudza wyobraźnię. Drukarki tego typu powstały już kilkadziesiąt lat temu, jednak dopiero od kilku lat stały się dostępne dosłownie dla każdego. W związku z czym każdy z nas jest w stanie kupić i używać urządzenie, jakie jeszcze nie dawno kojarzyło się jedynie z nowoczesnymi fabrykami. Jakie to daje możliwości? Na jakiej zasadzie działa drukowanie 3D? Sprawdźmy.

FDM/FFF to popularna technologia druku 3D z której może skorzystać niemal każdy

Drukarka 3D wytwarza produkt na podstawie wcześniej utworzonego wzorca cyfrowego. Wykorzystywana jest technika przyrostowo-addytywna, co w praktyce oznacza że maszyna nakłada na siebie cienkie warstwy materiału. Materiał zwany filamentem jest stapiany pod wpływem gorącej temperatury i stopniowo wytłaczany warstwa po warstwie. Tym samym cyfrowo zaprojektowany model urzeczywistnia się w postaci świeżo utworzonego produktu.

Drukowanie 3D to pojęcie, które obejmuje różne techniki druku. Najczęściej mówiąc o druku 3D chodzi o technologię FDM/FFF. Bardzo interesujące jest, że druk 3D jest technologią dostępną praktycznie dla wszystkich a sama drukarka nie jest drogim urządzeniem. Tanie modele można kupić już za około 1000zł.

Co można drukować za pomocą drukarki 3D?

Najprościej mówiąc to co wydrukujemy za pomocą urządzenia nazywanego drukarką 3D jest ograniczone tylko przez naszą wyobraźnię. W dużej mierze to co planujemy zależy od materiału wsadowego. Z reguły jest to plastik, żywica, guma, metal, beton, papier a nawet cukier lub czekolada. Tworzone produkty to np. prototypy i produkty koncepcyjne oraz gotowe materiały z tworzywa sztucznego.

W efekcie wystarczy posiadać drukarkę 3d (która może stać w pomieszczeniu niczym zwykła drukarka wielofunkcyjna) by być w stanie wyprodukować niemal dowolny plastikowy produkt np. plastikową łyżkę lub zabawki dla dzieci. Co ciekawe trwają prace na nieco bardziej wyszukanymi zastosowaniami drukarki 3D. Eksperymentalnie drukarka 3D jest wykorzystywana między innymi w medycynie (do produkcji tkanek) lub w budownictwie (do budowy domów).

Źródło zdjęcia:

asharkyu / Shutterstock.com

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.