Wiadomości z Zabrza

Mieszkanie z przetargu - zobacz, jak kupić tanie lokum

  • Dodano: 2019-07-17 10:15

Marzenia o własnym mieszkaniu pryskają jak bańka mydlana, gdy w nasze oczy bezlitośnie uderzy cena i szybko zdamy sobie sprawę, że nas na to po prostu nie stać. Tak to niestety wygląda w wielu przypadkach, ale tam, gdzie brak nadziei, tam często ledwo wyczuwalne, ale coraz bardziej rozbłyskujące światełko w tunelu. Nazywa się przetarg i warto pójść w jego stronę, by zyskać własne lokum w atrakcyjnej cenie. Podpowiadamy jak to zrobić!

Polacy kochają własność. Z czego to wynika?

Wysokie ceny mieszkań sprawiają, że mamy właściwie trzy drogi postępowania: wynajmowanie lokum, kupno nieruchomości na kredyt czy mieszkanie u rodziny. Ten ostatni wariant to ostateczność, choć wiele osób jest na to skazanych, licząc na cierpliwość rodziców czy rodzeństwa. 

Jeśli zaś chodzi o pierwszą i drugą opcję, to mamy tu ciekawe wnioski - Polacy wolą zadłużać się na 30 lat (tyle najczęściej wynosi okres spłaty kredytu mieszkaniowego), niż wynajmować mieszkanie i w każdej chwili mieć możliwość, by je zmienić na inne. Statystyki nie kłamią, bo jak podaje Eurostat (dane za 2017 rok), ledwie 15,8 naszych rodaków wynajmuje mieszkania lub domy, co na tle innych krajów, szczególnie zachodnich, jak Niemcy, Austriacy czy Francuzi, wypada blado. 

Jak przekonują jednak eksperci, wynika to z zaszłości historycznych, gdy znajdowaliśmy się pod wpływem Związku Radzieckiego. Własne mieszkanie było wtedy rarytasem dostępnym dla nielicznych, więc wieloletnie rodziny musiały zmieścić się na niewielkiej przestrzeni. Później zaś, gdy sytuacja nagle się zmieniła, zamieszkanie “na swoim” stało się naprawdę realne. Kto tylko mógł, kupował, kto nie miał wystarczającej ilości pieniędzy - brał kredyt. I choć lata 90. to odległa przeszłość, to nic się w tej materii nie zmieniło. Jeśli więc chcemy mieć mieszkanie na własność, to, zamiast brać kredyt, powinniśmy zainteresować się przetargami!

Przetarg - szansa na własne mieszkanie w atrakcyjnej cenie!

Przetargi organizowane są przez różne instytucje: urzędy miasta, gmin, spółdzielnie mieszkaniowe, ale też samorządy i spółki Skarbu Państwa. Ta forma kupna mieszkania staje się coraz bardziej popularna, bo cena wywoławcza jest zazwyczaj niższa niż cena rynkowa. Z tego rozwiązania korzystają więc nie tylko osoby, które szukają nieruchomości do zamieszkania, ale też inwestorzy planujący wynajmować taki lokal lub szybko go odsprzedać. Oferowane mieszkania są w różnym stanie, ale nie zawsze są zdewastowane, często też zamiast gruntownego remontu wymagają jedynie odświeżenia. 

Przetarg - najważniejsze informacje

Nim przystąpimy do przetargu, powinniśmy poznać trzy najważniejsze zagadnienia.

  • Kiedy mogę przystąpić do przetargu?

To pierwsze z najważniejszych pytań, bo warto pamiętać, że nie w każdym przetargu można wziąć udział. Takie są ograniczone, przeznaczone dla konkretnej grupy ludzi (np. członków danej spółdzielni). Otwarte zaś dla wszystkich są przetargi nieograniczone, lecz i tutaj zawsze trzeba wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty musimy przedłożyć przed rozpoczęciem całej przetargowej procedury.

  • Wadium - co to takiego?

To warunek każdego przetargu, a konkretnie kwota (najczęściej od 2% do 10%), jaką należy wpłacić, jeśli chcemy być brani pod uwagę podczas licytacji. W razie powodzenia wadium przechodzi na poczet ceny nabywanej nieruchomości. Jeśli zaś się nie uda, pieniądze zostają zwrócone wpłacającemu. 

  • Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach?

Co z tego, że przetargi są coraz popularniejsze, gdy nie wiadomo, jak je znaleźć. Bez obaw, wystarczy skorzystać z serwisu Listaprzetargow.pl, by mieć dostęp do aktualnych ofert. Znajdziemy tu propozycje przetargów z całej Polski, a gdy chcemy ograniczyć się do danego obszaru - po prostu użyjmy intuicyjnej, łatwej w obsłudze wyszukiwarki. 

Na pewno warto zainteresować się przetargami, dzięki którym marzenie o własnym mieszkaniu może się urzeczywistnić!

Zdjęcie: Pixabay.com

Komentarze (1)    dodaj »

  • Żaneta

    Witam Listaprzetargow.pl jest płatna i to nie mało..

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.