Wiadomości z Zabrza

Księga wieczysta źródłem wiedzy o nieruchomości. Jakie znajdziesz w niej informacje?

  • Dodano: 2017-06-19 14:45

Planujesz zakup mieszkania, domu lub działki? Przed sfinalizowaniem transakcji koniecznie sprawdź księgę wieczystą! Ostrzegamy Cię nie na żarty – zbagatelizowanie zawartych w niej informacji może wpędzić Cię w niemałe kłopoty. Jeśli chcesz ich uniknąć, przeczytaj krótki poradnik, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Dowiesz się, które informacje mają szczególne znaczenie, gdzie ich szukać i jak je interpretować.

Czym jest księga wieczysta?

Zastanawiasz się, czym w ogóle jest księga wieczysta i dlaczego ma tak wielkie znaczenie? Wyjaśniamy: to publiczny rejestr, który informuje o stanie prawnym każdej nieruchomości. Zasady funkcjonowania tego dokumentu opisane zostały w ustawie o księgach wieczystych i hipotece z 6 lipca 1982 roku. Dzięki weryfikacji księgi wieczystej, uzyskasz informację komu i jakie prawa przysługują do danej nieruchomości, którą zamierzasz kupić. Co zrobić, gdy nie znasz numeru księgi wieczystej nieruchomości? Dowiesz się tego na stronie Ksiegi-wieczyste.org.

Oznaczenie nieruchomości – Dział I-O

Każda księga wieczysta składa się z kilku działów. Pierwszym z nich jest „Oznaczenie nieruchomości”. Na podstawie zawartych w nim informacji, będziesz w stanie zweryfikować, czy adres, pod którym znajduje się nieruchomość, zgadza się ze stanem prawnym. Sprawdzisz również rodzaj i liczbę pomieszczeń, upewnisz się, czy do mieszkania przynależy garaż lub komórka lokatorska. Jeśli zamierzasz mieszkać w zakupionej nieruchomości, sprawdź, czy została ona oznaczona jako lokal mieszkalny!

Własność – Dział II

Choć może wydawać Ci się oczywiste, że osoba, która sprzedaje nieruchomość, jest jej właścicielem, przed finalizacją umowy powinieneś mieć co do tego stuprocentową pewność. W księdze wieczystej zweryfikujesz imię i nazwisko właściciela oraz jego numer PESEL. Może się okazać, że osoba, która podaje się za właściciela, w rzeczywistości jest jedynie współwłaścicielem (w takiej sytuacji konieczna będzie zgoda pozostałych współwłaścicieli) lub w ogóle nie posiada uprawnień do dysponowania nią.

Prawa, roszczenia i ograniczeniaDział III

Wiesz, że zdarzały się przypadki sprzedaży nieruchomości wraz z lokatorami? To nie żart! Upewnij się, że nieruchomość, którą zamierzasz kupić, nie jest obciążona prawami osób trzecich, np. umową dożywocie, prawem pierwokupu lub dzierżawy. Te informacje znajdują właśnie się w dziale trzecim.

HipotekaDział IV

Zakup nieruchomości jest kosztowną inwestycją. Może jednak kosztować Cię znacznie więcej, jeśli nie sprawdzisz, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Upewnij się, że w dniu zakupu dział IV jest pusty, a wszelkie hipoteki zostały wykreślone. Jeśli decydujesz się na zakup mieszkania obciążonego hipoteką, w dziale IV znajdziesz na jej temat wszelkie niezbędne informację – rodzaj hipoteki, walutę i kwotę obciążenia.

Wzmianki

Sprawdziłeś księgę i wygląda na to, że wszystko jest w najlepszym porządku? Zerknij jeszcze na wzmianki! To z nich dowiesz się, czy w sądzie rejonowym złożony został wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej nieruchomości, którą planujesz kupić. Jeśli zauważysz jakąś wzmiankę, wstrzymaj się z zakupem nieruchomości do momentu, aż zostanie ona wyjaśniona.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.