Wiadomości z Zabrza

Kredyt we frankach i co dalej? Sprawdź skutki dalszej spłaty w CHF

  • Dodano: 2020-09-21 14:30, aktualizacja: 2020-09-22 10:28

Kredyt we frankach zaciągnięty na zakup nieruchomości spowodował u wielu osób spore problemy finansowe, a niektóre osoby doprowadził na skraj bankructwa. Obecnie istnieje kilka sposobów dalszego działania, a są nimi spłacanie kredytu we frankach zgodnie z umową, przewalutowanie lub unieważnienie umowy kredytowej. Każde rozwiązanie przynosi pewne skutki oraz jest mniej lub bardziej korzystne w danej sytuacji. W tym tekście opisujemy każde z rozwiązań i podpowiadamy, kiedy warto wybrać dany wariant.

Dalsza spłata kredytu w CHF

Dalsza spłata kredytu w CHF to najprostsza, ale i przeważnie najniekorzystniejsza opcja. Będzina polegała ona na przestrzeganiu harmonogramu i zwalczaniu rat we frankach do końca umowy. Rozwiązanie to warto wybrać, jeśli do końca umowy pozostało nam niedużo rat i nie chcemy rozpoczynać batalii sądowej lub tracić czasu na działania związane z przewalutowaniem. W celu zmniejszania kosztów kredytu, warto samodzielnie wymienić złotówki na franki np. w kantorach internetowych gdzie spread jest najmniejszy, a ratę kredytu wpłacać we frankach, a nie polskiej walucie przewalutowanej na franki po niekorzystnym kursie.

Przewalutowanie kredytu

Przewalutowanie kredytu frankowego to przeliczenie kredytu na złote w danym momencie przewalutowania i po obecnym kursie oraz dalsza spłata kredytu hipotecznego w stałych ratach — polskich złotych. Przewalutowanie jest korzystne, gdy polski złoty jest mocny, a frank ma niski kurs oraz gdy prognozy przewidują umacnianie się franka. Ruch taki pozwoli dokładnie dowiedzieć się ile zapłacimy za nieruchomość do końca kredytu. Jeśli jesteśmy w stanie zaakceptować tak sumę i wiemy, że damy radę ją spłacić, przewalutowaniem możemy usunąć ryzyko wahań kursowych i wybrać świadome spłacanie rat w złotych.

Unieważnienie umowy

Ostatnim rozwiązaniem jest próba unieważnienia umowy kredytowej przed sądem. Obecnie zapada coraz więcej takich wyroków, a wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jedynie ułatwia walkę z bankami taki sposób. Unieważnienie umowy kredytowej we frankach jest uznaniem jej za niebyłą. W takiej sytuacji klient oddaje wszystkie pieniądze, które otrzymał fizycznie w dniu udzielenia kredytu od banku — bez odsetek, kosztów itp. a bank oddaje wszystkie pieniądze, które klient kiedykolwiek wpłacił pod jakimkolwiek celem do banku. Kredyty frankowe uznaje się za niebyłe w takiej sytuacji, a obie strony zwracają realnie to, co otrzymały od siebie. Rozwiązanie takie jest warte rozważenia, jeśli jako frankowicze wpłaciliśmy do banku więcej pieniędzy, aniżeli otrzymaliśmy w kredycie. Jest to też dobry sposób na wybrnięcie z sytuacji, jeśli wpłaciliśmy niewiele mniej, niż otrzymaliśmy. W ten sposób dokładając jedynie małą część, unikamy konieczności dalszych spłat rat. Przy unieważnieniu umowy i sprawie sądowej warto skorzystać z pomocy prawnej. Kancelaria prawna pomoże przeprowadzić nam cały proces szybko i skutecznie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.