Wiadomości z Zabrza

Konto bankowe w Zabrzu – którą ofertę wybrać?

  • Dodano: 2023-12-20 09:15

W Zabrzu funkcjonują placówki wszystkich najważniejszych banków w Polsce, przez co klienci niekiedy nie wiedzą, do której z nich najlepiej się udać. Osoby zainteresowane założeniem konta osobistego mogą skorzystać z internetowej wyszukiwarki ofert. Jak ona działa i na co trzeba zwrócić uwagę?

W jakim banku założyć konto?

Na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/ranking-darmowych-kont-bankowych znajduje się ranking najlepszych ofert na konta osobiste. To zestawienie Bankier SMART przygotowane przez analityków, którzy wyróżnili kilka parametrów kluczowych podczas wyboru rachunku.

ROR to skrót od rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli konta osobistego w banku. To jedna z najpopularniejszych usług, jakie placówki świadczą swoim klientom. Rachunek służy bowiem do gromadzenia pieniędzy i zarządzania nimi. Pozwala na wykonywanie zakupów online, płacenie kartą, zlecanie przelewów czy odbieranie wynagrodzenia.

Konto w banku to zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób na przechowywanie pieniędzy. Środki znajdują się na nim pod ochroną zaawansowanych systemów, które zapobiegają kradzieżom i innym okolicznościom prowadzącym do utraty lub uszkodzenia oszczędności. W razie potrzeby zawsze można skorzystać z bankomatu i podjąć gotówkę na wybrane cele.

Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań idealnej oferty?

Najważniejsze z perspektywy nowego klienta banku powinny być koszty, jakie musi ponieść, by korzystać z konta bankowego. W korzystnych ofertach większości lub nawet wszystkich opłat da się uniknąć. Trzeba jednak wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę, by zaoszczędzić.

Pierwsza kwestia to cena za dysponowanie kartą płatniczą. Niekiedy wynosi ona 0 złotych, ale czasami banki wymagają uiszczania co miesiąc np. około 10 złotych za posiadanie plastiku. Zazwyczaj opłaty są niwelowane, kiedy właściciel rachunku regularnie dokonuje płatności bezgotówkowych. Dlatego przed podjęciem decyzji o konkretnym rachunku wypada zapoznać się z zasadami co do środka płatniczego.

Opłatą objęte bywa czasami także samo prowadzenie konta, ale większość banków rezygnuje już z tej marży. Powinno się wybierać placówki, u których w rankingu Bankier SMART przy tym podpunkcie widnieje 0 złotych. To sprawi, że nie trzeba będzie pamiętać o warunkach do spełniania, aby zniwelować koszty.

Kolejny ważny parametr stanowi cena wypłat pieniędzy z bankomatów. Najczęściej jest tak, że środki da się wypłacać za darmo, ale tylko z maszyn należących do danego banku. Jeśli korzysta się z urządzeń innych, należy liczyć się z kosztami, które zależą od oferty i sposobu naliczania. Zwykle oscylują w okolicach 5 złotych.

Warto przyjrzeć się także aplikacjom mobilnym poszczególnych banków i przeczytać opinie na ich temat. W dzisiejszym scyfryzowanym świecie to bardzo ważne narzędzie w codziennej obsłudze swojego rachunku. Za pomocą apek da się szybko wykonywać przelewy, śledzić historię transakcji, monitorować wpływy czy przelewać pieniądze na telefon.

Dzięki bankowości w aplikacji zawsze ma się dostęp do konta na wyciągnięcie ręki. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa sprawiają, że logowanie wymaga potwierdzenia tożsamości np. poprzez odcisk palca czy Face ID. To daje pewność, że żadna niepożądana osoba nie zaloguje się do oprogramowania i nie pozyska dostępu do pieniędzy np. w razie kradzieży telefonu.

Co więcej, za pomocą aplikacji uruchamia się nawet konto w banku. Wiele placówek pozwala na założenie ROR-u na selfie, którym potwierdza się swoją tożsamość. To nowoczesne, ale i przydatne rozwiązanie. Mieszkańcy Zabrza mogą w ten sposób szybko założyć rachunek nawet w placówce, do której mają daleko.

Konto osobiste a konto dla przedsiębiorców

Poza kontami osobistymi w banku da się uruchomić rachunek firmowy. Jest to ROR przeznaczony jedynie dla przedsiębiorców, którzy podczas załatwiania formalności muszą wykazać dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności. Taka usługa różni się nieco od tej dla osób prywatnych, ponieważ pozwala m.in. na rozliczanie się z ZUS-em czy urzędem skarbowym.

Właściciele kont firmowych mogą liczyć także na inne udogodnienia niż posiadacze rachunków osobistych. Zaliczają się do nich np. oferty kredytów na rozwój działalności czy księgowość online. Przedsiębiorcy mają szansę skorzystania z doświadczonych księgowych, którzy pomogą im zadbać o sprawy finansowe ich firm.

Promocje bankowe – co można zyskać na założeniu ROR-u?

Istnieje jeszcze jeden czynnik, na który warto zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert bankowych. To bonus, jaki można pozyskać po dołączeniu do klientów wybranego banku. W przypadku kont osobistych wynosi on zwykle kilkaset złotych, a firmowych nawet kilka tysięcy.

Aby dostać pieniądze na konto, trzeba spełnić określone w umowie warunki. Zwykle są one bardzo proste, a do przykładowych należą:

  • uruchomienie ROR-u przez aplikację,
  • wykonywanie płatności bezgotówkowych,
  • wyrażenie zgód marketingowych.

Czasami banki proponują nie tylko środki, ale i vouchery do sklepów, które wykorzystuje się na dowolne zakupy. Przed uruchomieniem konta najlepiej dokładnie zapoznać się z warunkami pozyskiwania premii w danej placówce, aby dopasować je do swoich potrzeb.

Jak uruchomić konto w banku?

Uruchomienie konta w banku to jedna z najszybszych usług, z jakich można skorzystać w placówkach. Zajmuje kilkanaście minut niezależnie od tego, czy wybierze się opcję stacjonarną, czy online. Gdy mieszka się w Zabrzu, wystarczy udać się do wybranego oddziału i zgłosić się do odpowiedniego stanowiska.

Aby założyć rachunek osobisty, trzeba dysponować dowodem osobistym. Z opcji może skorzystać każda pełnoletnia osoba zdolna do czynności prawnych. Jeśli chodzi o nastolatków powyżej 13. roku życia, muszą oni mieć zgodę rodzica lub opiekuna. W banku składa się wniosek o utworzenie ROR-u, a następnie podpisuje się umowę.

Podczas zakładania konta online proces wygląda podobnie, tylko wszystko robi się zdalnie. Niekiedy do weryfikacji tożsamości wykorzystuje się selfie, a innym razem wideorozmowę z pracownikiem placówki. To doskonała okazja do skorzystania z oferty banku dla osób o ograniczonej mobilności czy przebywających poza miastem.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.