Wiadomości z Zabrza

Kiedy szukamy pracy tylko na jakiś czas?

  • Dodano: 2020-02-03 14:15, aktualizacja: 2020-02-11 14:41

Dawniej, większość z nas dążyła do tego, by posiadać stałe zatrudnienie, mieć stabilną sytuację zawodową, pewne zarobki. Ludzie woleli pracować całe życie w jednej firmie, bo każda zmiana stanowiła wielką niewiadomą i ogromną obawę. Współczesne społeczeństwo znacząco od tego odbiega. Dziś ludzie coraz częściej szukają zmian, nie siedzą w jednym miejscu, wciąż pragną się rozwijać, poznawać coś nowego, szukać innych możliwości i perspektyw. Wielu też ludzi nie ma możliwości, by pracować na etacie i szukają innych rozwiązań. Praca tymczasowa stała się czymś normalnym, na co stawia coraz większa grupa osób. Nie jest to tylko rozwiązanie dla wybranej grupy osób, ale wybiera to każdy, kto tylko lubi zmiany i nie boi się wciąż nowych wyzwań. Kiedy takiej pracy szukamy? Czym taka praca jest? Jakie są jej zalety?

Praca tymczasowa czyli leasing pracowniczy

Opiera się ona na współpracy trzech podmiotów. Z jednej strony jest nim pracownik, z drugiej jest to pracodawca, z trzeciej agencja pracy tymczasowej. Na jakiej zasadzie opiera się więc zatrudnienie? Dany pracownik zatrudniony jest przez agencję pracy, ale zadanie, które jest mu powierzone wykonuje u pracodawcy. Kogo więc jest on pracownikiem? Agencji tymczasowej. Bez względu więc na to, u kogo on pracuje i jaką tą pracę wykonuje, w każdym przypadku jest on pracownikiem agencji. Bardzo wielu pracodawców stawia na taką właśnie formę pozyskiwania pracowników. Płacą oni agencji pracy daną sumę pieniędzy za konkretną osobę, a sama agencja z takim pracownikiem się rozlicza, jakiś procent biorąc bezpośrednio do siebie, bo na tym właśnie ona zarabia. Agencja wypłaca więc wynagrodzenie pracownikowi, ona odprowadza za niego podatki i ona płaci za niego składki ZUS.

Jak wygląda praca tymczasowa?

Charakter pracy tymczasowej może mieć różną formę i z pewnością różni się on znacząco od stałego zatrudnienia. Mimo wszystko wybiera taką opcję coraz większa grupa osób. Praca tymczasowa apsprofitpolska.pl ma zazwyczaj charakter sezonowy, okresowy, doraźny. Zatrudnia się osoby na określony czas, do wykonania konkretnego zadania. Często w taki sposób zatrudnia się dla firm pracowników na zastępstwo lub gdy pojawia się większe zlecenie. Bardzo duża część osób właśnie z tego typu pracy korzysta, bo wolą wciąż robić coś nowego, chcą się rozwijać na różnych płaszczyznach, nie chcą popaść w totalną, zawodową nudę. Pracownik tymczasowy może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony lub też jako umowa o pracę na czas wykonania przez pracownika powierzonego mu zadania. Agencja pracy tymczasowej zleca pracę zarówno w pełnym, jak również i w niepełnym wymiarze godzin, w zależności od zapotrzebowania, jak również i możliwości danego pracownika.

Kto najczęściej wybiera pracę tymczasową?

Jeśli chodzi o kraje zachodnie, w tym na przykład Wielką Brytanię, tam praca tymczasowa skierowana jest praktycznie dla każdego, kto skończył 16 lat. Nie trzeba spełniać praktycznie żadnych kryteriów, by móc takim pracownikiem zostać. W Polsce agencje pracy działają na nieco innych zasadach, gdyż pracodawcy są w tej kwestii zdecydowanie bardziej wymagający. Cóż to oznacza? Nie każda osoba może taką pracę otrzymać. Aby dostała ona zatrudnienie w oparciu o konkretną ofertę, musi ona posiadać niezbędną wiedzę, stosowne kwalifikacje i umiejętności. Przykłada się do zatrudnienia pracowników bardzo dużą wagę, tak, aby pracodawca mógł zyskać takiego pracownika, na jakim mu zależy. Bardzo często zdarza się tak, że aby otrzymać pracę, przyszły pracownik musi przejść odpowiednie szkolenie, dzięki któremu dopiero może dany rodzaj pracy w danej firmie zacząć wykonywać. Praca tymczasowa to bardzo dobry wybór dla naprawdę wielu ludzi. Kto najczęściej sięga po taką formę pozyskiwania pracy? Najczęściej są to osoby nieletnie, które chcą dorobić sobie, szczególnie podczas wakacji, a nie mają szansy otrzymania normalnego zatrudnienia w konkretnej firmie. Na taką opcję decydują się na pewno również studenci dzienni i wieczorowi, aby móc w ciągu dnia czy w weekendy dorobić ,,parę groszy”. Jest to także bardzo dobra propozycja dla ludzi po 50 roku życia, którzy często mają ogromne problemy, by znaleźć odpowiednią pracę. Praca tymczasowa okazuje się być bardzo dobrym wyborem w przypadku utraty pracy i chęci szybkiego znalezienia nowej, co przy normalnej, klasycznej procedurze nie zawsze jest takie łatwe. Na agencje decydują się również osoby, które poszukują pracy za granicą i w ten sposób mogą to zrobić jak najbardziej korzystnie i bezpiecznie właśnie dla siebie.

Jakie są zalety pracy tymczasowej?

Bez wątpienia największymi zaletami wyboru takiej właśnie pracy jest łatwość zatrudnienia. Pracodawca może szybko znaleźć odpowiednich pracowników, z kolei pracownik może bardzo szybko znaleźć pracę w konkretnym zawodzie. Praca tymczasowa daje możliwość ułożenia sobie elastycznych godzin pracy, co w przypadku wielu osób jest niezwykle ważne i istotne. To możliwość zarobienia większych pieniędzy, bo mamy szansę uzyskania pracy na odpowiednich dla nas warunkach. Pracując na określony czas lub do zakończenia wykonywania danego zadania, nie jesteśmy narażeni na nagłe zwolnienie, co pozwala nam żyć spokojnie, w pełni mając kontrolę nad swoim życiem zawodowym. To otwarta ścieżka kariery, duże możliwości, ciągłe zmiany. Czyż można więc chcieć czegoś więcej?

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.