Wiadomości z Zabrza

Jazda pod wpływem alkoholu - przestępstwo czy wykroczenie?

  • Dodano: 2021-10-26 12:00

Wypadki samochodowe współcześnie to ogromna zmora jeśli chodzi o bezpieczeństwo, a właściwie jego brak podczas poruszania się po ulicach. Zarówno dla kierowców, pasażerów, pieszych i innych uczestników ruchu zagrażająca może być utrata koncentracji podczas prowadzenia pojazdu samochodowego przez jego kierowcę. Czynnikiem, który bardzo mocno daje się we znaki w wypadkach samochodowych, a jednocześnie jest jedną z częstszych przyczyn doprowadzenia do różnych kolizji jest jazda pod wpływem alkoholu - https://kancelariaea.pl/jazda-pod-wplywem-alkoholu-narkotykow/.

Wykroczenie - jazda pod wpływem alkoholu

W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat dzięki licznym kampaniom społecznym znacząco wzrosła świadomość ludzi związana właśnie z tym aspektem, aby nie wsiadać za kierownicę, kiedy wcześniej napiliśmy się jakiegoś alkoholu. Ludzie, którzy najczęściej wsiadają za tak zwane kółko pod wpływem alkoholu to osoby w średnim wieku, szczególnie młode, które nie nabrały jeszcze wielu doświadczeń jako kierowcy drogowi. Warto pamiętać, jaki jest dopuszczalny stan alkoholu we krwi podczas robienia badania kierowcy przez policję. Jest to 0,2 promila, które nie mogą być przekroczone, jeśli nie chcemy być pociągnięci do odpowiedzialności. Kolejnym progiem jest wskaźnik pomiędzy 0,2 do 0,5 promila. W polskim prawie stan organizmu pod wpływem takiej dawki nazywany jest stanem po spożyciu alkoholu. Tutaj kierowcę mogą spotkać różnego rodzaju konsekwencje, a według prawa jest to rodzaj wykroczenia. Pierwszym z elementów jest zabranie prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów, który może obejmować okres od sześciu miesięcy do trzech lat. Poza tym wśród sankcji znajdziemy utratę dziesięciu punktów karnych, wysoką karę pieniężną, której górna granica może wynieść aż pięć tysięcy złotych. W niektórych przypadkach pijanemu kierowcy grozi również areszt - do trzydziestu dni. Niebezpieczeństwo, jakie na drodze stwarza osoba prowadząca pojazd pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających stanowi na tyle duże zagrożenie, że w wielu krajach zachodniej Europy tego rodzaju wykroczenia karane są jeszcze bardziej surowo i restrykcyjnie. Surowsze działania ze strony policji mają na celu zniechęcić potencjalnych kierowców, by wsiadali za kierownicę ze świadomością, że wcześniej spożywali alkohol.

Kiedy jazda pod wpływem alkoholu nie jest już wykroczeniem, a przestępstwem?

Statystyki wypadków drogowych są bardzo wysokie. Dlatego też działania w tym obszarze prowadzone są w różnych polach. Poza surową kara dla kierowców dopuszczających się wykroczenia, ważnym elementem jest presja społeczna i kampanie marketingowe, które mają za zadanie zniechęcać społeczeństwo do tego, by pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających włączali się do ruchu, kierując pojazdem mechanicznym. Bardzo poważne konsekwencje obciążające kierowcę zaczynają się, kiedy w organizmie zostanie wykryte stężenie przekraczające 0,5 promila alkoholu. Warto pamiętać również o tym, że stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu traktowane jest nie jako wykroczenie, ale jako przestępstwo. Również konsekwencje mogą być dla kierowcy dotkliwsze. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim poza dziesięcioma punktami karnymi, zakaz prowadzenia samochodu obejmuje minimum trzy lata, a może zostać wydany dożywotnio. Poza zdecydowanie dotkliwszymi sankcjami pieniężnymi, kierującemu pojazd grozi także kara więzienia do dwóch lat pozbawienia wolności. Jeśli w wypadku doszło do uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci ofiar, wówczas konsekwencje dla kierowcy będą jeszcze większe. Dlatego też rozważność i odpowiedzialność podczas prowadzenia pojazdu jest bardzo istotna dla samego kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu.

Więcej informacji: Adwokat Wrocław

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.