Wiadomości z Zabrza

Jakie są rodzaje ubrań roboczych?

  • Dodano: 2022-12-29 14:30

Czasami w pracy obowiązuje ściśle określony, elegancki dress code, a czasami trzeba ubrać się tak, aby w wygodny i bezpieczny sposób móc wykonać swoje obowiązki. W drugim przypadku sięga się po odzież roboczą. Jakie są to ubrania?

Ubrania robocze do wymagającej pracy

Jakie ubranie robocze można znaleźć w sklepach z odzieżą do pracy? Do podstawowego wyposażenia pracownika należą bluzy i spodnie. Robocze modele spodni tworzy się z mieszanek materiałów syntetycznych z naturalnymi. Dzięki temu są zarówno wytrzymałe, jak i wygodne oraz przewiewne. W spodniach często znajduje się sporo kieszeni, a nawet uchwyty na klucze.

Bluzy robocze zwykle zakłada się na koszulkę lub koszulę. Są one dość grube i najczęściej rozpinane. Mają kieszenie, w których można schować najpotrzebniejsze narzędzia. Niektóre modele są wodoodporne i pozwalają na pracę w bardzo wymagających warunkach. Poza tym do odzieży roboczej zaliczają się także różne rodzaje fartuchów, które można nosić m.in. w laboratoriach czy podczas pracy w kuchni.

W wielu zawodach wykorzystuje się koszule flanelowe, które zapewniają komfort ruchów, a dzięki charakterystycznym wzorom nie widać na nich zabrudzeń. Niektóre zawody wymagają noszenia odzieży odblaskowej. Sprawdza się to szczególnie u osób pracujących np. przy robotach drogowych. Ciekawym typem odzieży jest ta przeznaczona dla spawaczy, która musi być odporna na iskry. Składa się ze skórzanych fartuchów, nagolenników czy rękawów.

Akcesoria robocze pomocne w pracy

Poza odzieżą roboczą ważną rolę odgrywają także uzupełniające akcesoria. Należą do nich m.in. okulary ochronne, które zapobiegają uszkodzeniom oczu. Wśród gadżetów nie brakuje mnóstwa rodzajów rękawic, z których mogą korzystać m.in. lekarze, spawacze, mechanicy, naukowcy, ogrodnicy i wielu innych.

Do ochrony głowy używa się kasków i czapek. W niektórych miejscach koniecznie trzeba nosić maski lub nauszniki. Wszystko po to, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed szkodliwym oddziaływaniem m.in. niebezpiecznych substancji czy zbyt dużego hałasu.

Buty robocze – jakie powinny być?

Typ obuwia roboczego zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Zupełnie inaczej będą wyglądać buty spawacza oraz lekarza. Zawsze powinny one być wygodne i dobrze chronić stopę przed urazami. W miejscach pracy narażonych na wilgoć poleca się gumowce. Na budowie warto nosić sztywne buty, które ochronią palce stóp, gdy spadnie na nie ciężkie narzędzie. Czasami do wykonywania komfortowo swojej pracy wystarczą lekkie klapki.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.