Wiadomości z Zabrza

Jaki zegar szachowy wybrać?

  • Dodano: 2022-06-01 15:15

Jeżeli decydujesz się na grę w szachy i wykorzystujesz zegar, rozgrywka dostarcza więcej adrenaliny. Jeśli masz już szachowego partnera i chcecie podnieść swój poziom, warto zdecydować się zakup odpowiedniego czasomierza. Na rynku dostępne są modele z różnych tworzyw, zarówno analogowe, jak i elektroniczne. Sprawdź, jak podjąć najlepszą decyzję, kupując zegar do szachów.

Zegar do szachów - dlaczego warto go mieć?

Na każdym turnieju szachowym wykorzystywane są zegary. Jeżeli zatem myślisz poważnie o grze, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie urządzenie. O poziomie gracza nie świadczy bowiem wyłącznie to, jakie decyzje podejmuje na szachownicy, ale także, ile czasu zajmuje mu wykonanie ruchów. Nazywa się to wydajnością zawodnika. Pamiętaj również o tym, że zegary szachowe wykorzystywane są nie tylko w trakcie partii. Przydają się bowiem także w trakcie treningów szachowych. To właśnie dzięki ich wykorzystaniu podczas ćwiczeń, możliwe jest podniesienie swojego poziomu.

Zegary szachowe - czym się kierować?

Jeżeli Twoją pasją są szachy, sklep, w którym zrobisz zakupy, może mieć spore znaczenie. Wybierz taki, w którym jest duży wybór produktów. Wtedy odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • jakie tworzywo czasomierza preferujesz?

  • jaki chcesz mieć przycisk?

  • wolisz zegar elektroniczny czy cyfrowy?

  • ile masz pieniędzy na zegar do szachów?

Zegary szachowe, jakie możesz spotkać w sklepach, mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i z plastiku. Drewno jest droższe i nieco mniej trwałe. Wygląda jednak naprawdę doskonale, a drewniany czasomierz może być ozdobą pokoju. Z kolei plastikowy zegar do szachów jest bardziej wytrzymały i tańszy, ale nie nie zachwyca tak bardzo swoją estetyką. Przyciski podobnie jak tworzywo mają wpływ na design zegarów szachowych. W związku z tym zastanów się, w jakim stopniu mają być funkcjonalne, a na ile dobrze się prezentować. Można wybrać taki model zegara, który będzie zawierał kompromisowe rozwiązanie.

Zegary elektroniczne i analogowe to ponownie kwestia estetyki, ale także dokładności. Elektroniczne nie są tak piękne, ale za to dokładniejsze. Z kolei analogowe wzbudzają pozytywne skojarzenia, jednak mogą być nieco mniej praktyczne. Ważną kwestią jest również budżet. Pamiętaj, że w dobrym sklepie z zegarami szachowymi, będziesz miał szeroki wybór. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Zegary szachowe - podsumowanie

Trudno wyobrazić sobie podniesienie swojego poziomu szachowego bez wykorzystania czasomierzy. Są przydatne zarówno w trakcie treningów, jak i rozgrywanych partii. Zakup zegara szachowego jest doskonałą decyzją, ale pamiętaj, aby wybrać maksymalnie dostosowany do potrzeb gracza. Wiele z dostępnych w sklepach urządzeń to zegary wykorzystywane na profesjonalnych turniejach. Z całą pewnością nie można odmówić im zatem jakości wykonania. Podejmij właściwą decyzję, gdyż kupiony czasomierz będzie Ci służyć wiele lat. Musi zatem nie tylko być funkcjonalny, ale również dobrze się prezentować.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.