Wiadomości z Zabrza

Jak zacząć rysować?

  • Dodano: 2022-02-02 08:15, aktualizacja: 2022-02-02 08:20

Nauka rysowania wymaga tak samo wiele zaangażowania, systematycznej pracy oraz czasu, jak nauka innych umiejętności lub przedmiotów. Jak zacząć rysować? Czy lepiej rozpocząć naukę na własną rękę, czy pod okiem specjalisty? Więcej informacji na ten temat znajduje się w dalszej części wpisu.

Najważniejsza jest regularność

Nie jest istotne to, czego chcemy się nauczyć, czy języka obcego, jeżdżenia samochodem, czy rysunku – aby osiągnąć sukces, trzeba wykazać się systematycznością. Oczywiście, w sytuacji, w której zastanawiamy się, jak zacząć rysować, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie przybory. Jednak szkicownik i ołówek nie są najważniejsze, istotniejsze są dobre chęci, wiara w siebie, cierpliwość oraz samodyscyplina. Mając to wszystko, można zacząć swoją przygodę z rysunkiem.

Jak zacząć rysować od postaw – samodzielnie czy pod okiem specjalisty?

Każdy, kto chce zacząć rysować od podstaw, musi zastanowić się, jaką drogę obierze. Do wyboru są dwie opcje: samodzielna nauka z poradnikami i tutorialami albo nauka pod okiem doświadczonego nauczyciela, który podczas lekcji podzieli się swoją wiedzą oraz pokaże uczniowi, jak zrobić z tej wiedzy użytek. 

Oba warianty mają swoje plusy i minusy, ale nie da się zaprzeczyć, że nauka pod okiem profesjonalisty ma więcej zalet. Zajęcia w szkole rysunku są świetnym motywatorem i pozwalają utrzymać regularność, w szczególności w bardziej zapracowane tygodnie. Ponadto nauczyciel może na bieżąco korygować błędy, podpowiadać, dzięki czemu uczeń szybciej osiąga zamierzone efekty. To także dobra okazja do poznania innych osób, które mają tę samą pasję. Wymiana doświadczeń z początkującymi rysownikami również pomaga oraz napędza do działania.

Warto pamiętać, że niezależnie od tego, jak dana osoba rozpoczyna przygodę z rysunkiem, to ta nauka może wiele wnieść do życia adepta. Rysując, dzieci rozwijają motorykę małą, zwiększając jednocześnie swoją wyobraźnię. Z kolei dla dorosłych jest to doskonała forma spędzania czasu oraz odskocznia, która pozwala oderwać się od codziennych problemów.

Kilka kroków, które pomogą rysować od podstaw

Jak zacząć rysować od podstaw? Stawiając pierwsze kroki, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy sprawić sobie narzędzia, jakimi są szkicownik oraz ołówek. Dobrze jest je nosić ze sobą, w końcu nie wiadomo, kiedy przyjdzie wena lub zobaczymy coś wartego uwiecznienia na papierze. 

Kolejna nasza rada brzmi: ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Każdy, kto marzy o tym, by dobrze rysować, musi mieć świadomość, że nie od razu Rzym zbudowano, więc pierwsze rysunki będą dalekie od ideału. Ale nie warto się zniechęcać, z kolejną próbą na pewno będzie lepiej.

Ucząc się rysunku, należy też pamiętać o systematyczności. Regularna praca pozwala wyćwiczyć rękę, poszerza horyzonty oraz uczy nowych technik. Warto również szukać inspiracji oraz pozwalać sobie na eksperymenty. Oglądając najlepszych, uczymy się od nich, ale nie możemy zapominać o tym, że rysowanie ma wyrażać to, co czujemy. Dobrze jest o tym pamiętać, wyciągając szkicownik oraz ołówek.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.