Wiadomości z Zabrza

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody górnicze?

  • Dodano: 2022-03-17 05:15, aktualizacja: 2022-03-17 05:21

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody górnicze? A może warto zgodzić się na to, aby naprawą szkód górniczych zajęła się kopalnia? Jeśli masz problem z usterkami związanymi z działalnością pobliskiego zakładu górniczego, już teraz sprawdź, jak go rozwiązać. Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule.

  1. Szkody górnicze – jakie są rodzaje?
  2. Naprawa szkód górniczych przez kopalnię – czy warto?
  3. Jak otrzymać odszkodowanie za szkody górnicze?

Nie od dziś wiadomo, że działalność zakładu górniczego ma ogromny wpływ na wszystkie budynki mieszkalne, które znajdują się w jego okolicy. Właściciele nierzadko narzekają na często powstające usterki, naruszenia konstrukcji czy inne uszkodzenia, które powodują tak zwane szkody górnicze. Aby mieć pewność, że dane uszkodzenie to wynik oddziaływania kopalni, zapoznaj się z najczęściej występującymi szkodami górniczymi, o których wspominamy w niniejszym artykule. Z drugiej części tekstu natomiast dowiesz się, jak można otrzymać ewentualne odszkodowanie.

Szkody górnicze – jakie są rodzaje?

Działalność zakładu górniczego zawsze pozostawia po sobie efekty, jeśli chodzi o ogólny stan terenu. Przez stosunkowo intensywną eksploatację złóż w bliskiej okolicy dochodzi między innymi do ruchów górotworu, zapadnięć czy wypiętrzeń na powierzchni oraz do wstrząsów. Niestety szkody górnicze często wiążą się z uszkodzeniami okolicznych budynków mieszkalnych. Sam katalog uszkodzeń jest szeroki, a do najpopularniejszych zalicza się pęknięcie fundamentów, murów czy ścian. Może dojść także do uszkodzenia konstrukcji dachowej czy problemów z funkcjonowaniem hydraulicznych instalacji. Do listy tej można zapisać również przechylenie czy osunięcie się budowli.

Niektóre szkody górnicze można bez problemu naprawić, innych – jak na przykład wychył budynku – nie bardzo. W tym ostatnim przypadku z reguły otrzymuje się jedynie rekompensatę. W innych sytuacjach natomiast możesz liczyć na pomoc ze strony kopalni w usunięciu szkody lub zgłosić się pod odszkodowanie. Która opcja będzie lepsza? Odpowiadamy w dalszej części niniejszego wpisu.

Naprawa szkód górniczych przez kopalnię – czy warto?

Kiedy dojdzie do szkody, która jest wynikiem ruchu zakładu górniczego, nierzadko kopalnia oferuje pomoc w jej usunięciu. Czy warto zlecić naprawę szkody górniczej przez kopalnię? Okazuje się, że często usługa nie jest aż tak korzystna dla klienta, jakby się pierwotnie wydawało. Niestety wszelkie naprawy prowadzone przez zakłady górnicze są dużo tańsze niż realna strata. Nie chodzi tylko o wykorzystywanie gorszej jakości materiałów, ale i o niedbałość całej naprawy. Dlatego zalecamy, aby skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy warto przyjąć pomoc, czy lepszym rozwiązaniem będzie staranie się o odszkodowanie.

Jak otrzymać odszkodowanie za szkody górnicze?

Czy odszkodowanie za szkody górnicze jest lepszym rozwiązaniem od naprawy szkody przez zakład górniczy? Okazuje się, że tak! Jako poszkodowany możesz liczyć na odpowiednią kwotę, dzięki której nie tylko będziesz mógł zatrudnić odpowiedniego fachowca, który pomoże Ci usunąć szkodę, ale i kupić dobrej jakości materiały. Niestety wartość naprawy przez zakład górniczy nierzadko jest dużo niższy niż odszkodowanie, które możesz uzyskać lub realna wartość straty.

Jeśli chcesz uzyskać satysfakcjonujące się zadośćuczynienie finansowe z tytułu szkód, które zostały wywołane ruchem zakładu górniczego, koniecznie skorzystaj z pomocy adwokata. Będziesz mieć pewność, że doświadczony prawnik wywalczy dla Ciebie najkorzystniejsze odszkodowanie. Współpraca z adwokatem to ważny aspekt, szczególnie że kopalnie często zaniżają wysokość odszkodowania. Jeżeli obawiasz się, że nikt nie będzie chciał zapłacić za naprawę szkód górniczych, koniecznie skorzystaj z pomocy specjalistów. Zajmą się uwzględnieniem wartości uzasadnionych nakładów finansowych i podpowiedzą, co należy zrobić, aby zaistniało przywrócenie stanu poprzedniego. Pomogą również uzyskać zapłatę odpowiedniej kwoty pieniężnej zgodnie z tym, co wskazuje prawo geologiczne.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.