Wiadomości z Zabrza

Jak przygotować się do egzaminu certyfikowanego z języka angielskiego?

  • Dodano: 2023-11-15 14:00

Certyfikaty językowe stanowią niepodważalny dowód umiejętności językowych. Potrafią być niezwykle przydatne w procesach rekrutacyjnych organizowanych przez renomowane firmy. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na zdobycie poświadczenia swoich kompetencji lingwistycznych w postaci zdanego egzaminu certyfikowanego – najczęściej z języka angielskiego.

TOEFL, IELTS lub Cambridge English, a może Michigan English Test (MET)? Niezależnie od tego, do którego z tych egzaminów postanowiłeś przystąpić, z pewnością zastanawiasz się, jak zorganizować naukę, po jakie pomoce sięgnąć. Czy lepiej skorzystać z profesjonalnych przewodników, czy pójść na indywidualne zajęcia kursowe? W tym artykule zaproponujemy Ci kilka uniwersalnych rad, dzięki którym będziesz w stanie przygotować się na to onieśmielające wyzwanie językowe i otrzymać upragniony certyfikat. 

Poznaj formułę egzaminu

Przed rozpoczęciem przygotowań musisz zrozumieć formułę egzaminu certyfikowanego z języka angielskiego, do którego będziesz podchodzić. Każdy z nich ma swoją unikalną strukturę. Zapoznaj się szczegółowo z typem poleceń występujących w takich sekcjach, jak słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. W Internecie znajdziesz wiele przykładowych arkuszy, wraz ze zdjęciami pojawiającymi się podczas speakingu czy nagraniami z części na temat słuchania. Co ważne pliki audio najczęściej wzbogacone są o transkrypcję, jeśli więc masz problem z rozumieniem ze słuchu, możesz zapoznać się z zapisem nagrania.

Znacznie rzetelniejszym źródłem informacji na temat struktury egzaminu są jednak specjalistyczne książki objaśniające wymogi i założenia konkretnych egzaminów certyfikowanych. Internetowa księgarnia edugaleria.pl proponuje swoim klientom kompleksowe podręczniki np. do testów CEA czy Cambridge English. Oczywiście w ofercie znajdują się także uniwersalne książki, z których nauczysz się zaawansowanego słownictwa, skomplikowanych struktur gramatycznych oraz budowania wypowiedzi.

Stwórz plan nauki

Dobrze zorganizowany plan nauki jest niezbędny, aby przygotować się do egzaminu. Podziel okres przygotowawczy na mniejsze moduły – ich wielkość jest dowolna, ważne, żeby odpowiadały Twoim potrzebom. Łatwo jednak sobie wyobrazić, że im więcej masz czasu na naukę, tym większe mogą być te sekcje. W ramach każdej z nich spróbuj opanować jedno zagadnienie. Ostrzegamy jednak przed podziałem okresu przygotowawczego na segmenty związane z częściami egzaminu. Cały listening jest zdecydowanie zbyt obszerny jak na jeden moduł. Skup się raczej na konkretnych zagadnieniach gramatycznych.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby samemu zorganizować swoją naukę, zdecyduj się na jeden z podręczników dostępnych w księgarni internetowej edugaleria.pl. W każdej książce znajdziesz przejrzyste sekcje, które z powodzeniem wyznaczą rytm Twojej nauki.

Testy próbne

Regularnie wykonuj testy próbne, aby zasymulować warunki obowiązujące na prawdziwym egzaminie. Skorzystaj z  oficjalnych materiałów ćwiczeniowych imitujących rzeczywiste doświadczenie egzaminacyjne. To właśnie one pozwolą Ci poczuć, jak to jest pisać raport czy podanie pod presją czasu. Następnie przeanalizuj wyniki, aby zidentyfikować swoje mocne i słabe strony oraz weź je pod uwagę w dalszej nauce.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na pracę z podręcznikami, to nie będziesz musiał szukać egzaminów próbnych na własną rękę. Po każdej sekcji będziesz miał okazję sprawdzić stan wiedzy. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem księgarni internetowej edugaleria.pl, gdzie znajdziesz wysokiej klasy podręczniki przygotowujące do egzaminu. Powodzenia!

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.